На местните избори днес право да гласуват за кмет на кметство, за кмет на община и за общински съветници имат и чужденците от държавите членки на ЕС, които живеят у нас. Те трябва да отговарят на условията, които се прилагат и за българските граждани. Това означава да са навършили 18 години, да не изтърпяват наказание лишаване от свобода, да не са лишени от правото да избират в собствената си държава, да имат статут на постоянно или продължително пребиваване в България, удостоверен с валиден документ.
Задължително е да имат адресна регистрация на мястото, където ще гласуват, най-малко 6 месеца преди датата на изборите.
За една ирландка и за един нидерландец, живеещи в община Велико Търново, е важно да гласуват за българската местна власт.
Във Великотърновско е една от най-големите чуждестранни колонии у нас. Почти във всяко село живеят граждани на всякакви държави и успешно се вписват в местния живот. На местните избори сега чуждестранните граждани, имащи право на глас, рязко намаляват след излизането на Великобритания от ЕС, което ги лиши от правото да избират и да бъдат избирани в местната власт на България. Това право нямат и украинските бежанци.
Така се случи със семейство Адамсън във великотърновското Ново село. Пол и Елинор Адамсън живеят в селото от 14 години. Съпругът е британски гражданин и няма право сега да гласува, докато Елинор е ирландка, ръководи младежкия център в Ново село и е категорична, че за нея местните избори тук са важни:
„Мисля да гласувам за моя кмет, за кмет на Велико Търново, зная кой искам. Сега съм само аз и двама още от Белгия, които ще гласуваме. Англичаните, които живеят тук, нямат шанс да гласуват. Важно е да гласуваме, защото, ако мислиш за мястото, където живееш, ако мислиш какво искаш да стане за по-добре за твоята общност, е по-добре да гласуваме за кмет. Ако искам нещо в селото, отивам да говоря с кмета. По този начин сме съпричастни със случващото се в селото ни и това е нормално“.
Нидерландецът Якоб ван Бейлен беше първият чужденец, станал общински съветник у нас. В последния мандат той защитаваше интересите на българите и на чужденците в областта на екологията, културата и транспорта във Великотърновския общински съвет. Тръгва си крайно разочарован:
„На първо място честността на моите колеги. Всички говорят за големия морал, аз наблюдавах и не виждам този морал“.
Якоб ван Бейлен е направил изчисления, според които за четирите години от последния мандат на Великотърновския общински съвет бюджетът на общината е ощетен с близо един милион лева от изплатени заплати на неприсъстващи на заседания на комисиите и на сесиите съветници и за фиктивно използвани от тях външни консултантски услуги, платени с парите на данъкоплатците.
„Намират начин имената им да бъдат в протокола без да присъстват. Съветникът има право да наеме помощ от експерти – юридически или финансов. Всички максимално използват това право. От друга страна те не са активни в сесията. Половината от тях за четири години нямат нито едно изказване. Намерили са начин да имат фактури за консултанти“.
Нидерландецът общински съветник казва, че 80 на сто от своята заплата, която е към 1000 лева месечно, е давал на личен асистент и декларира, че не е ползвал нито стотинка от полагащата му се на месец по една минимална работна заплата за външни консултантски услуги.
Чужденците са намерили своя втори дом тук и имат своите искания за решаване на проблемите, споделя ирландката Елинор Адамсън от Ново село:
„Нашите чужденци, които живеят тук, харесват Ново село. Имаме проблем с рециклирането на отпадъците. В цяла Европа за направени проекти за рециклиране, тук в България е по-трудно. Всички имат шанс, ако сложат контейнер в село, по-добре ще е. Другият проблем е интернет. Аз харесвам това село. Нашето село е най-хубаво. Аз съм чужденка и съм много щастлива от това, което имам тук“.
Нидерландецът Якоб ван Бейлен излезе от активната политика и не се кандидатира за втори мандат като общински съветник във Велико Търново, но ще гласува на местните избори, защото иска промяна в обществено-политическите отношения и го боли за развитието на града, в чиято стара част живее:
„Няма да спра да бъда ангажиран. Реших да не се кандидатирам отново. Вече съм 75-годишен и е достатъчно. По-добре е да има млади, талантливи търновци, които се борят за общината, но няма да спра да бъда активен. Искам хората, които работят в общината и в общинския съвет, да бъдат честни, да има морал, трябва с това да започнем. Градската среда, общественият транспорт, да спра да се срамувам от ремонта на ремонта. Живея в кв. „Варуша“, след третия ремонт е по-лошо от преди първия ремонт. Има пари, не ги използваме умно, няма контрол върху проектите“.
С гласовете на българите и с тези на чужденците, избрали да живеят в община Велико Търново, ще бъде определен от осем кандидати кметът на Велико Търново, 37-е общински съветници, за които се борят 320 кандидати, и кметовете на 23 населени места в общината, а там кандидатите са 55.
Разпитват българин в Атина за участие в убийство на полски гражданин. Според разследването досега той, заедно с двама албанци, са осигурили оръжието за убийството. Българинът и албанците пристигнали на мястото заедно с извършителя, а след това му помогнали за напускане на местопрестъплението. Българинът е на разпит в полицията и е задържан като..
Няма да има реформа в платеното паркиране в София. Общинските съветници от ГЕРБ - СДС и от БСП отложиха гласуването на доклада на "Спаси София" в комисиите на общинския съвет. Предвиждаше се въвеждане на нова - "Червена зона" за платено паркиране в центъра на града - на цена от 5 лева за час от понеделник до неделя от 9 до 21 ч. Няма да бъде..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм...
Протест в защита на арестувания кмет на Варна Благомир Коцев и останалите арестувани по делото се проведе до Европейския парламент в Брюксел. В него участваха евродепутатите от "Обнови Европа" Никола Минчев и Христо Петров, както и високопоставени представители от паневропейската партия на либералите АЛДЕ. Трети протест в подкрепа на..
И русенци излязоха на протест пред Съдебната палата в града с настояване за върховенство на закона. Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Пред Съдебната палата в Русе се събраха десетки активни граждани и местни политически привърженици, за да изразят подкрепата си към кмета на Варна Благомир Коцев и да настояват за..
Продължава протестът, организиран от ПП и "Правосъдие за всеки" под надслов "Да свалим бухалките на деребеите". Малко преди 21 ч. д емонстрантите тръгнаха на шествие по бул. "Цар Освободител" към сградата на Народното събрание. "Правосъдие за всеки" свиква протест тази вечер в София Пред събралото се множество говориха редица юристи,..
Четири пожарни екипа са участвали в гасенето на пожар в село Средище, община Кайнарджа. Огънят е избухнал в сухи треви на пасище, най-вероятно вследствие на високите температури. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите и местни жители, пожарът е овладян на 90%, като няма данни за пострадали хора, съобщи кметът Георги Василев:..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..