Информация за десетки жертви и големи разрушения след удар срещу бежански лагер в Газа последваха анонс за засилване на израелската офанзива срещу ивицата. Все по-тежка е хуманитарната ситуация в Газа поради липсата на храна, вода и горива.
Здравните власти в контролираната от "Хамас" ивица Газа твърдят, че най-малко 50 души са загинали след нов израелски удар по бежанския лагер "Джабалия" в северната част на град Газа. Видеокадри показват големи разрушения и групи от хора, които се опитват да извадят телата на ранени и загинали.
Директорът на т. нар. индонезийска болница в Газа заяви пред телевизия "Ал Джазира", че най-малко 50 палестинци са били убити, а 150 са ранени при израелски въздушни удари срещу "Джабалия", предаде Ройтерс.
Тази част от ивицата и самият град са основна цел на усилващите се израелски атаки по земя, въздух и от море. Джабалия е била цел на израелски удари и преди 7 октомври, тъй като според Тел Авив лагера се ползва и от командири на Хамас.
Последната информация от враждуващите страни - израелската армия твърди, че при операциите ѝ в Северна Газа днес са убити десетки терористи, конфискувани са оръжия и е унищожен пост на "Хамас". Военните крила на тази групировка и на "Ислямски джихад" твърдят, че са успели да унищожат израелски танк и други превозни средства.
Цивилното население в Газа продължава да плаща тежка цена. Би Би Си цитира информации от лекари в ивицата, които са принудени да избират кои пациенти да спасяват и на кои да не помагат, заради недостига на вода, гориво и основни медикаменти. По информация от Газа загиналите от началото на новия конфликт вече са над 8500.
Снощи израелският премиер Бенямин Нетаняху категорично изключи прекратяване на огъня и заяви, че Израел ще води битката срещу "Хамас" до победен край:
"Призивите за прекратяване на огъня са призиви към Израел да се предаде на "Хамас", да се предаде на тероризма, на варварството. Това няма да стане", каза Нетаняху.
Според Световната здравна организация съществува риск от "катастрофа на общественото здравеопазване" в Газа. УНИЦЕФ предупреждава, че расте опасността много невръстни деца в ивицата да загубят живота си заради обезводняване.
Журналисти в южния град Хан Юнис описват как стотици хора се редят и чакат с часове за получаването на малки количества питейна вода и хляб.
Вчера Съединените щати изразиха надеждата, че Израел ще започне да допуска по 100 камиона с хуманитарна помощ дневно в Газа, но не е ясно кога такива доставки могат да започнат.
На променлив принцип малко количество хуманитарна помощ влиза в ивицата от единствената възможна точка - граничният пункт Рафах с Египет. Същевременно египетският премиер Мостафа Мадболи обяви, че страната му няма да приеме заселването на палестински бежанци в северната част на Синайския полуостров.
Продължава ескалацията на новия израелско-арабски конфликт в Близкия изток извън Газа. Още двама палестинци са загинали в окупирания Западен бряг, след като през последните дни ООН предупреди, че там нараства броят на убитите от израелски военни и заселници.
Израел насочи нови танкови подразделения към районите по границата си с Ливан, докато продължават престрелките по границата с групировката Хизбула.
Друга подкрепяна от Иран организация - тази на хусите, които контролират столицата на Йемен Сана, изстреля голям брой балистични ракети и военни дронове в посока Израел.
Сирени са прозвучали в южния град Ейлат, а въоръжените сили на израелската държава твърдят, че са свалили вражески летателни апарати над Червено море. Говорител на хусите се закани атаките срещу Израел да продължат:
"С божията помощ нашите въоръжени сили изстреляха голям бараж от балистични и крилати ракети, както и значителен брой дронове по различни израелски цели в окупираните територии. Йеменските въоръжени сили потвърждават, че това е третата операция в подкрепа на потиснатите ни братя в Палестина. Потвърждаваме, че атаките с ракети и дронове ще продължат, докато израелската агресия спре", газа говорителят.
А Абделазиз бин Хабтур, премиерът на движението, което контролира йеменската столица Сана, заяви, че хусите са част от "ос на съпротивата" срещу Израел, включваща Ливан, Сирия и Ирак.
Продължават и атаките с дронове по базата Аин ал Асад в западен Ирак, където са разположени американски войски. Американските бази в Ирак и съседна Сирия са атакувани повече от 20 пъти през последните две седмици.
Израел обяви спиране на военните операции за 10 часа на ден в части от Газа и нови коридори за помощ. Йордания и Обединените арабски емирства доставиха помощи по въздуха в анклава, чието население гладува. Днес в Ню Йорк ще се проведе конференция на високо равнище на ООН, посветена на израелско-палестинския конфликт. Израел е изправен пред..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" излизат на нов национален протест и призовават хората да се включат, за да подкрепят всички съсловия от здравната система. Демонстрацията ще се проведе тази вечер пред Народното събрание в София. Поканени за участие са и депутатите. След заявката на управляващите, че до 28 юли ще бъде решен..
Над 200 пожара са възникнали в страната, по данните за изминалото денонощие, съобщи снощи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. В 1 ч. тази нощ се е появил нов пожар - близо до севлиевското село Душево. Огънят е локализиран. Поради силен вятър в района пожарът в..
САЩ и Европейският съюз постигнаха рамково споразумение, с което уредиха търговския спор помежду им и предотвратиха потенциална търговска война. Съгласно споразумението, което беше обявено в неделя на луксозното голф игрище на Тръмп в Западна Шотландия, след едночасова среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, по-голямата..
Продължава официалното посещение на премиерът Росен Желязков в Молдова. Днес той ще разговаря в столицата Кишинев с президента на страната Мая Санду и с председателя на парламента Игор Гросу. В знак на почит премиерът ще поднесе цветя пред паметника на националният молдовски герой Стефан Велики. Росен Желязков: От догодина ще предложим..
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обявиха американският президент Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с в Шотландия. Разговорът е продължил един час, а след него и двамата лидери определиха споразумението като "изгодно". "Европейският съюз се..
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия. До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..