Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се отразява на доверието на избирателя институционалният хаос с машините за гласуване?

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Отварянето на процедурата по удостоверяване на машините за гласуване ще допринесе за прозрачността, смята Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет към ЦИК за действията на Министерството на електронното управление преди втория тур на местните избори.

"Ще започнат да качват този софтуер, след като всички ние вече сме убедени, че съответства на това, което е сертифицирано от институциите", поясни в предаването "Преди всички" Александър Андреев, бивш председател на ЦИК. Предвиденият от законодателя срок е кратък, допълни той.

За Пенева е "очевидно, че предишните две удостоверявания отново са били делегирани на заместник-министър" и "това не е било проблем за ЦИК", но сега Върховният административен съд открива в това проблем. По думите ѝ "явно е имало проблем в предишните две удостоверявания" и това следва от решението на ВАС.

Докладът за удостоверяване на съответствието се изготвя от 4 екипа в министерството, но всички процедури трябва да приключат с подпис на министъра, уточни тя.

Институциите явно не са си свършили работата своевременно. Трябва да се отчетат грешките, за да не бъдат правени такива в бъдеще, изтъкна Александър Андреев.

Избирателят няма да отиде днес да проверява дали машините са пригодни да бъдат използвани или не. Губи се доверието в изборния процес – хората да отидат да гласуват, а не да се съмняват, че техният глас няма да бъде отчетен, коментира Андреев.

"Трябва да се види на кого е отговорността и защо машините своевременно не са били сертифицирани. Защо не се разбра докрай – имало ли е намеса в софтуера, какво е станало? Избягва се разговорът, но той трябва да бъде доведен докрай."

Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радев: Северна Македония е готова да окаже подкрепа за справяне с последиците от наводненията

"Република Северна Македония е готова да окаже подкрепа за справяне с последиците от наводненията", съобщи в социалната мрежа "Екс" президентът Румен Радев след телефонен разговор с колегата си Гордана Силяновска. "Благодаря на президента Гордана Силяновска за конструктивния телефонен разговор и изразените съболезнования за жертвите при наводненията в..

публикувано на 05.10.25 в 02:04

"Бягане за животните" ще събере хора и техните любимци за седми път в Борисовата градина

"Бягане за животните" ще събере днес в Борисовата градина в София както хора, така и техните домашни любимци. Целта е набирането на средства за разкриване на киберпрестъпления срещу животни, както и спирането на строежа на мегаферми в България.  Регистрацията започва в 10 часа, а самото бягане ще бъде от 11 часа край езерото "Ариана" в Борисовата..

публикувано на 05.10.25 в 01:20

Шествие в подкрепа на палестинския народ ще се проведе в София

Мирно шествие за солидарност с палестинския народ се организира днес по обяд в София. Планирано е шествието да започне в 12 часа пред пилоните на НДК, да премине през бул. "Витоша" и да достигне до сградата на Министерски съвет. Информация за събитието се разпространява основно чрез социалната мрежа "Фейсбук" и като организация зад демонстрацията е..

публикувано на 05.10.25 в 00:59
Полицията арестува пропалестински поддръжници на Трафалгар Скуеър

Най-малко 442-ма арестувани в Лондон по време на пропалестински протести

Най-малко 442 души са арестувани в центъра на Лондон по време на протести в подкрепа на забранената група „Палестинско действие“, съобщи Би Би Си, цитирайки столичната полиция.  Организаторите на прояватасъобщиха, че около 1000 души са участвали в демонстрации в подкрепа на „Палестинскодействие“ - група, която беше забранена от правителството през..

публикувано на 04.10.25 в 22:46

70 000 души протестираха в Барселона срещу прехващането на флотилията с помощ за Газа

70 000 души протестираха в Барселона срещу прехващането на флотилията с хуманитарна помощ за Газа. Демонстрации се проведоха в десетки градове в Испания. Протестиращите призоваха за прекратяване на действията на израелската армия в Палестина, всеобхватно оръжейно ембарго, прекъсване на отношенията и прекратяване на споразумението за..

публикувано на 04.10.25 в 22:00

Бурята "Ейми" взе две жертви в Северна Франция

Мощната буря "Ейми" достигна до бреговете на Северна Франция и взе две жертви.  Бурята постепенно утихва, но следобедните часове бяха критични за  шест департамента в района на Ламанша.  Един човек е намерил смъртта си в морето в Нормандия, след като спасителните служби не са могли да го достигнат поради лошото време; млад автомобилист е загинал от..

публикувано на 04.10.25 в 21:42
Андрей Бабиш

Бабиш ще се опита да състави еднопартийно правителство в Чехия

Чешката популистка партия ANO ще се опита да оглави еднопартийно правителство, заяви нейният лидер Андрей Бабиш тази вечер, след като партията постигна това, което той нарече „исторически“ резултат на парламентарните избори, но не успя да спечели мнозинство. ANO спечели чешките парламентарни избори днес, като според официалните резултати, при..

публикувано на 04.10.25 в 21:38