Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на ДАНС е издал заповед за експулсиране на руския журналист Александър Гацак

Кореспондентът на "Росийская газета" извършвал разузнавателна дейност у нас

Снимка: БГНЕС

Председателят на ДАНС е издал заповед за отнемане на статут за пребиваване, акредитация за работа като журналист, експулсиране и забрана за влизане на територията на Европейския съюз на руския гражданин Александър Гацак, кореспондент на правителственото издание "Росийская газета".

Заповедта е издадена поради наличието на достатъчно данни, че под прикритието на журналист Гацак е извършвал разузнавателна дейност у нас.

Гацак е бил призован за връчване на заповедта в дирекция "Миграция" на МВР на 29 септември, а по-късно и в ДАНС. Не се е явил и ДАНС са поискали съдействие от МВнР за връчване чрез посолството на Руската федерация в София.

За случващото се съобщи вчера "Росийская газета", която уточни, че в края на септември Гацак е отишъл в руското посолство в София и оттогава не го е напускал.

В тази връзка от Държавната агенция национална сигурност е потърсено съдействие от Министерството на външните работи на България.

От ДАНС уточняват, че Гацак е напуснал територията на страната днес и допълват, че действията им са насочени към защита на националната сигурност, а не към ограничаване на свободата на словото и изразяването на мнение.

По-рано днес говорителката на руското МВнР Мария Захарова заплаши София с "ответни мерки".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02
събрание. На снимката (от ляво надясно): зам.-началникът на отбраната ген.-лейт. Красимир Кънев, министърът на отбраната Атанас Запрянов и Антон Ластарджиев - постоянен секретар на отбраната на заседанието на парламентарната комисия  -12 март 2025 г.

Комисията по отбрана в НС одобри купуването на ракети "Джавелин" за 153 млн. лв.

Парламентарната комисия по отбрана подкрепи предложението за купуването на управляеми противотанкови ракети "Джавелин" (Javelin). Договорът е на стойност 153 милиона лева,  по схема за разсрочено плащане. Комисията по отбрана изслушва военния министър за ракетите "Javelin" Тази година страната ни ще трябва да плати  55,8 млн. лв...

публикувано на 12.03.25 в 19:59

Протест пред Народното събрание с искане за касиране на изборите

Участници в гражданската инициатива "Будители" протестираха днес по обед пред парламента. Те се обявиха за разпускане на 51-вото Народно събрание и оставка на правителството. Хората се опитаха да внесат исканията си в сградата на Народното събрание, но не бяха допуснати вътре.  Тихомир Василев от гражданска инициатива "Будители": "Нашите искания са..

публикувано на 12.03.25 в 19:47
Министърът на отбраната Атанас Запрянов (вляво) и Антон Ластарджиев - постоянен секретар на отбраната на днешното заседание на Комисията по отбрана в НС.

Ще бъде ли утвърден с президентски указ ген. Николай Русев за началник на ВВС?

Генерал Николай Русев е предложен за началник на ВВС. Това е решило правителството на днешното си заседание.  "Николай Русев е най-подготвеният авиационен специалист", каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Генерал Николай Русев е предложен за началник на ВВС Бригаден генерал Русев е начело на Трета авиобаза в Граф Игнатиево от септември..

публикувано на 12.03.25 в 19:30

Жители на столичния квартал "Княжево" на протест за безопасност на пътя

Жители на столичния квартал "Княжево" излязоха на протест и поискаха засилване на пътната безопасност в района на един от най-натоварените булеварди в София - "Цар Борис Трети". Протестиращите блокираха локалното платно на бул. "Цар Борис III" и Околовръстния път. Хората протестират срещу постоянните инциденти в района. При последния инцидент две..

публикувано на 12.03.25 в 19:24