Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Машините за гласуване се подготвят за балотажа под контрола на ДАНС и партиите

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Министерството на електронното управление приключи част от процедурите по удостоверяване на машините за гласуване на балотажа в неделя. Те обаче не тръгват веднага към избирателните секции.

След близо 24 часа удостоверяване и над 10 часа излъчване на живо на процеса от специалната защитена зала главният секретар на Министерството на електронното управление Ангел Петров обяви, че е приключила процедурата по доверено изграждане на изходния код на машините.

Това обаче не е краят на процеса. Представителите на политическите партии – БСП, ПП-ДБ, ГЕРБ, ИТН ще се запознаят с изходния код на машините. Ще има и документиране на тестови сценарии, оформяне на доклада за съответствието, изготвяне по най-бързия начин на решение за удостоверяване.

"И в момента трите институции работят денонощно. Работим под непрестанно наблюдение. Колегите от ДАНС са неотлъчно до нас. Политическите партии гледат source кода на машините. Колкото време е нужно на партиите, толкова ще гледат. За нас няма вечер, няма сутрин", посочи Петров.

Дали партиите, които поставиха честността на гласуването с машини под съмнение, ще променят мнението си, ще стане ясно в кратката предизборна кампания до пети ноември. Все още няма прогноза колко време би отнело цялото предаване на кодове и документация, подписана от министъра на електронното управление Александър Йоловски, както поиска ВАС в свое решение от началото на седмицата.

Този път обаче заместник–министри не се появиха в кадрите от защитената стая.  

Петров увери, че "всички искат този процес да бъде завършен, но не с компромиси", всички стъпки да бъдат проиграни във време, което да позволи гласуване с машини на втория тур.

Около 5 900 ще са машините, с които ще се гласува на балотажа тази неделя. Всички те трябва да имат новия софтуер.

Машинно гласуване на първия тур на местния вот не се състоя, след като ДАНС сигнализира институциите за действия на заместник-министъра на електронното управление Михаил Стойнов, което доведе до решение на ЦИК и произнасяне на Върховния административен съд по казуса.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър-председател Киър Стармър

Неофициално: 35 държави са се съгласили да подкрепят Украйна

На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..

публикувано на 16.03.25 в 19:49

Болница в Солун прие пострадали от пожара в Кочани

В болница в Солун пристигнаха тежко пострадали от пожара в дискотека в Кочани. Гърция е в готовност да окаже всякаква помощ на правителството в Скопие. 7-дневен траур за жертвите от Кочани е обявен в Северна Македония В многопрофиланата болница "Папаниколау“ в Солун пристигнаха три линейки с пострадали в инцидента от дискотеката "Пулс“..

публикувано на 16.03.25 в 19:42

Още 8 от пострадалите в Кочани ще бъдат изпратени за лечение в България

Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари заяви, че пострадалите в пожара в Кочани, приети за лечение в здравни заведения, са в общо добро състояние. Над 50 са жертвите на пожара в РСМ Таравари посочи, че след първите осем се очаква още шестима пациенти да бъдат изпратени в България: "В България са изпратени 8 пациенти,..

публикувано на 16.03.25 в 19:13

Избирателната активност в община Две могили към 17:30 часа е 38,51%

Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 17:30 часа е 38,51 процента. Гласували са 2576 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Избирателната активност в община Две могили към 12:30 часа е 24,43% Тя обясни, че активността е по-ниска..

публикувано на 16.03.25 в 18:41
Самолет

Самолет "Спартан" докара 8 души от пострадалите в Кочани в България

Военният самолет "Спартан“ транспортира 8 от пострадалите при пожара в увеселително заведение в град Кочани, Република Северна Македония. "Спартан" ще транспортира към български болници петима пострадали при пожара в Кочани Петима души от транспортираните са тежко пострадали, на апаратна вентилация и още трима, които не се нуждаят от такава...

публикувано на 16.03.25 в 18:21

Няма данни за пострадали български граждани в Кочани

Министерството на външните работи на Република България съобщава, че към момента няма данни за пострадали български граждани при трагичния инцидент в град Кочани, Република Северна Македония, при който загинаха десетки млади хора, а много други бяха ранени. Трагедията в Кочани: 59 жертви и 155 пострадали Българското посолство в Скопие е..

публикувано на 16.03.25 в 18:12