Годишните награди на Съюза на българските музикални и танцови дейци “Кристална лира“ за върхови постижения в областта на българското музикално и танцово изкуство бяха връчени по традиция на Деня на народните будители. Церемонията концерт, която се състоя в залата на Националния музикален театър “Стефан Македонски“, беше открита с изпълнение на Академичния фолклорен хор при Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ с диригент Ваня Монева. Ето и имената на наградените:
В категорията “Звук и звуков дизайн“ беше отличен д-р Теодор Попов – за реализирания електронен звуков дизайн на открито в концерта на дуо “Капана" на 1-и септември 2022 г. на откриването на “Есенния салон на изкуствата" в Пловдив, в концертите на Виенския симфоничен оркестър на 9-и и 10-и септември 2022 г. на Античния театър в Пловдив, както и за музикалния проект и албум „Отвъд" /2023 г./.
В категорията “Педагог“ наградата е за оперната прима на Старозагорската опера и логопед-музикотерапевт Русалина Мочукова – за изключителния й принос в проекта “Ние сме музиканти“ за приобщаване на деца и младежи със специални образователни потребности към музикалното изкуство.
Валдхорнистът Виктор Теодосиев е носителят на приза в категорията “Млад изпълнител“ – за рецитала си на 24-и юни 2023 г. в камерна зала “България“, в програмата на международния фестивал “Софийски музикални седмици", с участието на пианистката Виктория Василенко.
Тромбонистът и композитор Георги Корназов получи две награди – в категорията “Джаз“ и Наградата на публиката, за концертите с “Нова генерация квинтет“ в София, Варна и Бургас през месец юни 2023 г., за участието в шоукейса на European Jazz Network през месец септември 2022 г. в София, за оригиналния квартет с Аник Чизарук /вокал/, Давид Венитучи /акордеон/ и Мила Цанкова /цигулка/ и сюитата “Светлосенки“ с премиера на фестивала в Банско през август 2023 г., за новия компакт диск с авторска музика “Отражения“ с Брас Спирит квинтет, представен във Франция, за участията си на джаз фестивалите в Банско, Плевен и Пловдив и за концертите във Франция, Унгария и Двореца Балчик през сезон 2022/2023 г.
Оркестърът “Кантус фирмус“ е победител в категорията “Оркестрово изкуство“ – за откриването на “Европейския музикален фестивал“, за заключителния концерт от конкурса и академията за оркестър „Кантус Фирмус“ на 1 октомври 2022 г. в зала “България“, за концерта на 18-и октомври 2022 г. в зала „България“ с младите звезди Джулиан Тревелиян /пиано/ и Максим Цеков /цигулка/, за концертите на 28-и октомври 2022 г. в зала “България“ и на 29-и октомври 2022 г. в Пловдив с моцартова програма и за концерта на 8-и ноември 2022 г. в зала “България“ – Интеграл на клавирните концерти от Йоханес Брамс, със солист Людмил Ангелов /пиано/ и диригент Григор Паликаров.
В категорията “Диригент“ отличеният е маестро Арто Чифчиян – за концерта с Български камерен оркестър /Добрич/ на 12-и септември 2022 г. на международния фестивал “Дни на камерната музика" в Габрово, посветен на 70-годишнината на проф. Атанас Атанасов.
За “Балетно изкуство“ наградата беше присъдена на Балет “Арабеск“ – за премиерата на спектакъла “Триптих“ на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ /хореографии на Ангелина Гаврилова, Аршак Галумян и Филип Миланов, автор на сценографията и костюмите – Адрияна Найденова/.
В категорията “Мениджмънт в музикалното и танцово изкуство“ беше отличена Даниела Димова – директор на Варненската опера.
За “Музикална критика и публицистика“ наградата получи Татяна Капричева – за публикациите си в списание “Музикални хоризонти" и авторския си блог “Култура всеки ден".
В категорията “Духов оркестър“ победител е Бургаския духов оркестър – за юбилейния концерт на 3-и декември 2022 г. в Бургас, по повод 75-годишнината от създаването на състава.
Наградата в категория “Музикален фолклор“ беше присъдена на Академичния фолклорен ансамбъл при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив – за премиерния концерт-спектакъл на 26-и юли 2023 г. на сцената на Античния театър в града на тепетата.
За “Танцов фолклор“ призът е за Фолклорния ансамбъл “Родопа" Смолян – за трилогията “Изтървани ритми" през сезон 2022/2023 г. и за премиерата на музикално-танцовия спектакъл “Звезден Рожен" /2023 г./.
В категорията “Оперетно изкуство и мюзикъл“ беше отличен тенорът Владимир Грудков – за ролята му на Фантома в мюзикъла “Любовта никога не умира" от Е.Л.Уебър на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“.
В категорията “Постановъчен екип“ наградата получи Варненската опера – за премиерата на “Хитрата лисичка" от Яначек в програмата на фестивала “Опера в Летния театър" 2023 г., в партньорство с Volkstheater в Рощок /Германия/, съвместен проект с фестивала “Варненско лято". Постановъчният екип е: диригент Павел Балев, режисьор Вера Немирова, хореограф Анна Пампулова, автор на декорите и костюмите Димана Латева, художник на светлинния дизайн Даниел Йовков.
В категорията “Хорово изкуство“ беше отличен Хорът на Русенската опера – за пасхалния концерт на 13-и април 2023 г. с “Реквием“ от Дворжак.
На церемонията концерт бяха обявени няколко Специални награди. Софийският камерен хор „Васил Арнаудов“ получи наградата на Министерството на културата, цигулковият педагог Благородна Танева – на “Кантус фирмус“, режисьорът и директор на Софийската национална опера и балет акад. Пламен Карталов – на Съюза на българските музикални и танцови дейци, диригентката Вилиана Вълчева и Националният музикален театър “Стефан Македонски“ – на Съюза на музикалните артисти на Македония, директорът на Плевенската филхармония Любомир Дяковски – на “Вила Мелник“.
С извънредна награда “Кристална лира“ бяха отличени оперетната прима Катерина Тупарова /посмъртно/, звукорежисьорът Христофор Стоянов /посмъртно/ и поп певицата Йорданка Христова, която чества 80-годишнина.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...