Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли терористични нападения в Европа заради войната в Ивицата Газа

| Интервю
Снимка: Flickr

Могат да се очакват терористични нападения в Европа заради войната в Газа, смята Рауф Лийарар - екперт по сигурността в Близкия Изток, съветник по този въпрос в няколко организации в Нидерландия и офицер от запаса в израелските въоръжени сили. Той дава за пример последните такива случаи в Белгия, където бяха убити двама шведски футболни запалянковци, а във Франция учител беше убит с нож. 

И в двата случая извършителите са заявили, че мотивът им е случващото се в Газа и Палестина. Напрежението в Европа расте. Свидетели сме на много демонстрации, които като цяло са мирни, което е добре и свободата да се протестира в Европа е висше благо. Но има граница и тя се стеснява когато се скандират антисемитски лозунги - например, че Палестина ще бъде свободна от реката (Йордан) до морето, което всъщност би означавало унижощаване на държавата Израел. Следващата стъпка е насилие. Смятам, че се подценява вероятността от избухване на насилие в Европа.” 

Кои страни в Европа са в най-голяма опасност от терористични нападения в момента? 

“Терористични нападения имаше по време на пика на “Ислямска държава”. Повечето от тях бяха във Франция и Белгия и според мен, те са подложени на най-голям риск и сега. По онова време имаше атаки и във Великобритания, така че да се предвиди подобно нещо е трудно. ” 

Unsplash

В испанския вестник “Ел Мундо” излезе информация, че около 300 радикализирани терористи-единаци са под наблюдение, тъй като Испания е транзитна гара за радикализирани ислямисти от Северна Африка към Европа. Такава обаче е и Турция, и неизменно - и България, заради т.нар. балкански маршрут за нелегална миграция, който италианското разузнаване описва като "потенциален инкубатор на терористична заплаха за Европа". 

“Ситуацията е доста сложна, защото много бежанци идват от Близкия изток през Турция и влизат в Европейския съюз през Балканите. Смятам, че е възможно сред хората, които бягат и търсят повече сигурност и по-добри условия на живот в Европа, да има и такива с лоши намерения. Вярвам, че те са малцина, повечето наистина бягат от насилието в Сирия, Ирак, Афагинстан и други места и търсят безопасност в Европа. Но е много трудно да се осъществява пълен контрол и да се проверява всеки един бежанец, който влиза в Европа. Сред тях винаги ще има злонамерени - това е неизбежно.” 

Как т.нар. терористи-единаци биват радикализирани, кои са основните фактори в този процес? 

“На първо място характеристиките на тероризма се промениха доста за последните 30 години и за това оказаха влияние социалните мрежи и интернет като цяло. В интернет хората имат достъп до всякакво съдържание и от това се възползваше “Ислямска държава” по време на войните в Сирия и Ирак като публикуваше видеозаписи на престъпленията и варварските си действия. С това те “надъхаха” някои младежи в Европа без да е необходимо да ги вербуват лично. По същия начин някои могат да се "надъхат" и от терора на Хамас на 7 октомври, когато бяха убити над 1400 израелци.” 

Pixabay

Такъв изглежда случаят с тунизиеца, който уби двама шведски футболни запалянковци в Белгия. Нито съпругата на извършителя, който е пребивавал легално там, нито най-близките му приятели, са предполагали, че е готвил терористично нападение. След случилото се и хаоса, който обхвана Брюксел в онази вечер, съпругата на нападателя е потърсила заедно с дъщеря си закрила от полицията. Пред белгийски медии тя заяви, че не е забелязала признаци на радикализация у съпруга си и че е смятала, че са двойка като всяка друга. 

“Нужни са само няколко клика в интернет, в “Телеграм” или в друга социална мрежа, за да се видят извършените зверства и това да подбуди ново насилие, което за мен е напълно неразбираемо. Така една атака може да стане много бързо. Подготовка на практика няма, което затруднява проследяването на такива хора - терористи-единаци, които са най-голямата заплаха в момента.” 

Pexels

В последно време се наблюдава процес на повторно въвеждане на проверките по границите между страни от Шенгенското пространство, за да се ограничи нелегалната миграция. Може ли това да служи и като превантивна мярка срещу тероризма и екстремизма? 

“И да, и не. Да, защото с повече проверки по границите се добива по-точна картина за това кой влиза в страната. От тази гледна точка може да се каже, че така се намалява опасността от терористични нападения. Но има и друга страна. Контролът сам по себе си не може да реши проблема, защото заплаха се оказват хора, които вече дълго време живеят в Западна Европа, но заради по-ранни психически травми прибягват към насилие. Средствата трябва да са по-скоро превантивни. Трябва да се работи за изкореняване на радикализма сред определени религиозни общности в Европа, да се предприемат образователни инициативи за това как работи демокрацията.” 

Необходимо ли европейските правителства да предприемат специално допълнителни мерки заради войната в Газа? 

“Тук в Европа, отговорните за сигурността хора имат опит и са подготвени. Знаят, че войната между Хамас и Израел докарва много хора в Европа до краен предел - да кипят от гняв. Трябва да се държат под око и да се пресичат опасните тенденции. Но съм напълно уверен, че това вече се прави и затова не съм притеснен много.” 

Pexels

По данни на Европол за миналата година от 330 ареста, свързани с терористични заплахи, 266 са били на джихадисти. И наистина - когато се заговори за тероризъм в Европа, първото което идва наум на почти всеки е “джихад” и “ислямисти”. Обаче “всяка монета има две страни”, и припомняйки си нападенията срещу джамията в Крайстчърч в Нова Зелания през 2019 г. питам Рауф Лийарар очаква ли увеличаване на броя на престъпленията от исламофобия в Европа: 

“Тази тема не се обсъжда достатъчно в Европа. Както казахте, говори се предимно за ислямския тероризъм. Сред мюсюлманите се води широк дебат какво точно означава “джихад”, кое е тероризъм и кое - не. Но ние се фиксираме върху едната страна, а наистина е възможно да станем свидетели и на насилие от ислямофобия от страна на крайнодесни групи, подкрепата за които в Европа расте през последните десетина години. Призовавам европейските правителства и всички институции, отговорни за нашата сигурност, да се вгледат в тези групи, защото Крайстчърч може да сполети и Европа. Евреите в Европа не са отговорни за ставащото в Израел, както и мюсюлманите в Европа не са отговорни за действията на Хамас. Трябва да гледаме в двете посоки и да сме внимателни.” 

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Володимир Зеленски призова за "пълна защита на украинското небе"

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова за "пълна защита на украинското небе" след масираната руска въздушна атака през нощта, при която бяха нанесени щети на енергийна инфраструктура в пет украински области, съобщава БТА.  В публикация в "Телеграм" Зеленски изрази увереност, че партньорите на Украйна знаят какво точно е необходимо за това: да..

публикувано на 01.06.24 в 14:40
Педиатричната линейка на Специализираната болница за активно лечение (СБАЛ) по детски болести

В България вече има линейка за спешна помощ на деца

В България вече има линейка за спешна помощ специално на деца. Превозното средство бе демонстрирано в Деня на детето в двора на специализираната болница за детско лечение "Иван Митев". Пред БНР изпълнителният ѝ директор д-р Благомир Здравков обясни, че за покриване на цялата територия на страната ни са необходими седем подобни модерни возила...

публикувано на 01.06.24 в 14:19

Фолклорни групи и изпълнители от цялата страна са в Болярово за събора "Върбова свирка свири"

В крайгранична община Болярово днес се провежда 24 -тото издание на Националния детски фолклорен събор "Върбова свирка свири". Гост на събора е и вицепрезидентът Илияна Йотова.  В конкурсната програма участват детски фолклорни групи и индивидуални изпълнители от цялата страна. 14 – годишният Нивелин Желев, възпитаник на училището в Котел,  е тук..

публикувано на 01.06.24 в 14:18

Цар Симеоновата градина в Пловдив днес е запазена територия за децата

Цар Симеоновата градина в Пловдив днес е запазена територия за децата. С атрактивни демонстрации, множество арт работилници, състезания и книжен базар там започна Детският фестивал на знанието и движението, който ще продължи и утре. В алеята до Народната библиотека Иван Вазов децата могат да се качат на истиннски полицейски мотор и да..

публикувано на 01.06.24 в 13:18

Президентът Румен Радев поздрави децата за празника им

Президентът Румен Радев поздрави децата за празника им във Фейсбук: "В Международния ден на детето - 1 юни желая весел празник на децата на България. Те са наша обща отговорност за бъдещето, затова всички възрастни им дължим свят на мир, в който да растат здрави и опознават света без страх!“, написа Радев.

публикувано на 01.06.24 в 13:07

КЕВР утвърди: 8% по-скъп газ през юни

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за юни в размер на 59,55 лв. за мегаватчас без такси и налози. Повишението е на цената е с малко над 8% спрямо май, посочват от енергийния регулатор. "Независимо от повишаването на цената на природния газ с малко над 8% анализът  показва, че „Булгаргаз“ е осигурил..

публикувано на 01.06.24 в 13:02

Американски ветерани от Втората световна война на церемониите във Франция за 80-годишнината на десанта в Нормандия

Над 60 американски ветерани от Втората световна война на възраст между 96 и 107 години отпътуваха със самолет от САЩ за Франция, където ще участват в церемониите по случай 80-годишнината на десанта в Нормандия, предаде Асошиейтед прес. Групата ще положи венци на американското гробище в Сюрен, ще посети Айфеловата кула и ще присъства на церемонията на..

публикувано на 01.06.24 в 12:47