Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лестър Джоунс: Има забавяне на американската икономика, но все още сме на позитивна територия

Икономиката е в много по-добра форма, отколкото очаквахме, каза американският анализатор

| Интервю
Снимка: архив

Американската икономика отбеляза изненадващо голям ръст от 4,9 на сто за третото тримесечие на годината - над два пъти повече от предходните 3 месеца и рекорд за периода след 2021 г. За сравнение ръстът на икономиката в Европейския съюз през третото тримесечие е една десета от процента.

Основният двигател за позитивната за Съединените щати новина са изненадващо издръжливите потребители със стабилните си разходи, подкрепени от здрав пазар на труда.

Означава ли бързият растеж на икономиката, че тъмните облаци на рецесията вече са разсеяни? 

Интервю с Лестър Джоунс - анализатор в Националната асоциация за бизнес икономика във Вашингтон

Американската икономика в момента е нещо като енигма, която се опитваме да разшифроваме. Имаме много позитивни индикатори. Дори заетостта не спира да се увеличава. Преди година инфлацията беше относително висока, Федералният резерв започна да вдига лихвите в опит да я овладее и всички очакваха, че това ще доведе до икономическа рецесия.

Полека лека в течение на тази година се убедихме, че икономиката остава гъвкава и издръжлива и по отношение на потребителските разходи, и на наемането на работна ръка от фирмите. Въпреки че нивото на заетостта все пак е малко под очакванията, като цяло икономиката е в много по-добра форма, отколкото очаквахме.

Какви са нагласите на потребителите?

Изследваме бизнес средата на всяко тримесечие. Питаме анкетираните какво мислят за цените, заплатите, работната ръка и други показатели, които бизнесът следи, за да оцени средата, в която работи. Това, което установихме, е, че - да, има забавяне на икономиката и на всички показатели, които изследваме, но все още не сме в рецесия към настоящия момент. В проучването се включват последните 3 месеца и очакванията за следващите три. Изводът е - има забавяне, но все още сме на позитивна територия.

Каква е ролята на паричната политика на Федералния резерв? На второ поредно заседание ФЕД остави лихвите непроменени.

Да, лихвите скочиха много. В момента са на доста високо ниво, което влияе на пазара на жилища и на инвестициите. За да овладее инфлацията, Федералният резерв искаше да забави икономиката и го постигна. Целта беше това, което виждаме в момента. Това се и очакваше. А големите шокове в икономиката обикновено се предизвикват от "неочакваното". Поне така се случва в американската икономика.

А бизнесът свикна ли с несигурността в геополитически мащаб? Като че ли тя е като инфлацията - ако ми позволите тази шега - тук е, за да остане.

Това е закономерен въпрос, защото напоследък непрекъснато водещите новини са негативни геополитически събития. Но икономиката се оказа сравнително устойчива при реакцията си. Разбира се, фондовата борса и пазарът на дългови книжа имат своите възходи и спадове, което донякъде се дължи на геополитическите събития, но процесът по възстановяване от Covid-19 пандемията и връщане към нормалното - такова, каквото беше преди две години, продължава. Независимо от потока от лоши световни новини.

Негативните новини влияят на потребителските решения.

Така е, но сме свидетели на много интересен процес. Проучваме го чрез множество допитвания сред потребителите. Те отговарят, че се чувстват ужасно. В същото време гледаме към пазара на труда и виждаме, че той се разширява. Същевременно справка за равнищата на заплащане показва, че те се покачват. Потреблението нараства. Всички онези индивидуални компоненти, които измерват потребителското поведение, са много добри. Когато питаме самите хора обаче, те казват, че не се чувстват добре.

Как виждате икономиката занапред, предвид предстоящите точно след една година избори в Съединените щати? А и в глобален план скоро няма да е спокойно.

Най-добрият начин да изследвам икономиката занапред е на базата на това, което виждам в момента. На това се основават очакванията ми. Какво виждаме, Федералният резерв искаше да забави икономиката и сега (за втори пореден път) оставя лихвите на тяхното равнище. Пазарът на труда е малко под очакванията през октомври. Струва ми се, че хората, които вземат решения, ще се опитат да задържат икономиката стабилна и предвидима, доколкото това е възможно, независимо от външните рискове, за които може да се окажем неподготвени.

Описвате ситуацията с икономиката "под контрол". Това валидно ли е и за бюджета?

По никакъв начин. Вижте колко голямо е политическото разделение във Вашингтон. Федералните разходи са прекомерно големи. Дефицитът трябва да се овладее. Доста работа има да се свърши тепърва, за да е под контрол бюджетът.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Испания протестират срещу високите цени на наемите и имотите

Хиляди испанци излизат на протест по улиците на 40 града срещу високите цени на наемите и имотите. Демонстрациите са организирани от синдикатите на наемателите. Споделено жилище с още трима или дори петима непознати в центъра на Мадрид или Барселона. Това е реалността, пред която се изправят много хора в Испания заради непосилните наеми...

публикувано на 05.04.25 в 13:35
Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар

България и Турция търсят възможности за подобряване на позициите по споразумението с "Боташ"

Министрите на енергетиката на България и Турция са се договорили до 2 май да бъдат разгледани възможностите за подобряване на позициите по газовото споразумение между българските компании "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и турската "Боташ“. Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар участваха в 11-та министерска среща на..

публикувано на 05.04.25 в 13:10

Гърция предприема мерки срещу търговската политика на САЩ

Гърция въвежда мерки срещу търговската политика на САЩ, заяви вицепремиерът Хадзидакис на среща на гръцко-италианската търговска камара. "Само 5 % от износът на Гърция е насочен към САЩ, но би било грешка да се смята, че Гърция не е засегната", подчерта Хадзидакис. Тръмп обеща да се придържа към политиките си въпреки борсовия спад..

публикувано на 05.04.25 в 13:07
Доналд Тръмп

Влязоха в сила новите широкообхватни мита, наложени от Тръмп

Влязоха в сила новите широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Голяма част от стоките, внасяни в САЩ от останалата част от света, от тази нощ започнаха да се облагат с допълнително 10-процентно мито, което създава безпрецедентна ситуация в световната търговия. Вносът от ЕС ще бъде обмитяван с нова 20-процентна ставка от..

публикувано на 05.04.25 в 12:55

Стотици благоевградчани на шествие в памет на Сияна

В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..

публикувано на 05.04.25 в 12:38

Магазинче за гледни точки - на произвола на адреналина и съвестта

Бойко Борисов:   А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза  и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..

публикувано на 05.04.25 в 12:35
Ивана Николова

Ивана Николова: Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история

Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..

публикувано на 05.04.25 в 12:30