Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лестър Джоунс: Има забавяне на американската икономика, но все още сме на позитивна територия

Икономиката е в много по-добра форма, отколкото очаквахме, каза американският анализатор

| Интервю
Снимка: архив

Американската икономика отбеляза изненадващо голям ръст от 4,9 на сто за третото тримесечие на годината - над два пъти повече от предходните 3 месеца и рекорд за периода след 2021 г. За сравнение ръстът на икономиката в Европейския съюз през третото тримесечие е една десета от процента.

Основният двигател за позитивната за Съединените щати новина са изненадващо издръжливите потребители със стабилните си разходи, подкрепени от здрав пазар на труда.

Означава ли бързият растеж на икономиката, че тъмните облаци на рецесията вече са разсеяни? 

Интервю с Лестър Джоунс - анализатор в Националната асоциация за бизнес икономика във Вашингтон

Американската икономика в момента е нещо като енигма, която се опитваме да разшифроваме. Имаме много позитивни индикатори. Дори заетостта не спира да се увеличава. Преди година инфлацията беше относително висока, Федералният резерв започна да вдига лихвите в опит да я овладее и всички очакваха, че това ще доведе до икономическа рецесия.

Полека лека в течение на тази година се убедихме, че икономиката остава гъвкава и издръжлива и по отношение на потребителските разходи, и на наемането на работна ръка от фирмите. Въпреки че нивото на заетостта все пак е малко под очакванията, като цяло икономиката е в много по-добра форма, отколкото очаквахме.

Какви са нагласите на потребителите?

Изследваме бизнес средата на всяко тримесечие. Питаме анкетираните какво мислят за цените, заплатите, работната ръка и други показатели, които бизнесът следи, за да оцени средата, в която работи. Това, което установихме, е, че - да, има забавяне на икономиката и на всички показатели, които изследваме, но все още не сме в рецесия към настоящия момент. В проучването се включват последните 3 месеца и очакванията за следващите три. Изводът е - има забавяне, но все още сме на позитивна територия.

Каква е ролята на паричната политика на Федералния резерв? На второ поредно заседание ФЕД остави лихвите непроменени.

Да, лихвите скочиха много. В момента са на доста високо ниво, което влияе на пазара на жилища и на инвестициите. За да овладее инфлацията, Федералният резерв искаше да забави икономиката и го постигна. Целта беше това, което виждаме в момента. Това се и очакваше. А големите шокове в икономиката обикновено се предизвикват от "неочакваното". Поне така се случва в американската икономика.

А бизнесът свикна ли с несигурността в геополитически мащаб? Като че ли тя е като инфлацията - ако ми позволите тази шега - тук е, за да остане.

Това е закономерен въпрос, защото напоследък непрекъснато водещите новини са негативни геополитически събития. Но икономиката се оказа сравнително устойчива при реакцията си. Разбира се, фондовата борса и пазарът на дългови книжа имат своите възходи и спадове, което донякъде се дължи на геополитическите събития, но процесът по възстановяване от Covid-19 пандемията и връщане към нормалното - такова, каквото беше преди две години, продължава. Независимо от потока от лоши световни новини.

Негативните новини влияят на потребителските решения.

Така е, но сме свидетели на много интересен процес. Проучваме го чрез множество допитвания сред потребителите. Те отговарят, че се чувстват ужасно. В същото време гледаме към пазара на труда и виждаме, че той се разширява. Същевременно справка за равнищата на заплащане показва, че те се покачват. Потреблението нараства. Всички онези индивидуални компоненти, които измерват потребителското поведение, са много добри. Когато питаме самите хора обаче, те казват, че не се чувстват добре.

Как виждате икономиката занапред, предвид предстоящите точно след една година избори в Съединените щати? А и в глобален план скоро няма да е спокойно.

Най-добрият начин да изследвам икономиката занапред е на базата на това, което виждам в момента. На това се основават очакванията ми. Какво виждаме, Федералният резерв искаше да забави икономиката и сега (за втори пореден път) оставя лихвите на тяхното равнище. Пазарът на труда е малко под очакванията през октомври. Струва ми се, че хората, които вземат решения, ще се опитат да задържат икономиката стабилна и предвидима, доколкото това е възможно, независимо от външните рискове, за които може да се окажем неподготвени.

Описвате ситуацията с икономиката "под контрол". Това валидно ли е и за бюджета?

По никакъв начин. Вижте колко голямо е политическото разделение във Вашингтон. Федералните разходи са прекомерно големи. Дефицитът трябва да се овладее. Доста работа има да се свърши тепърва, за да е под контрол бюджетът.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34