Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летището в Хамбург бе отворено след близо 24-часова заложническа криза

Въоръжени спецполицаи на летището в Хамбург, 5 ноември 2023 г.
Снимка: БТА

Летището в Хамбург бе отворено след заложническа криза, продължила близо денонощие. Отговорният за кризата мъж, който бе отвлякъл 4-годишната си дъщеря, се предаде на силите на реда и бе арестуван.

Около 19,20 в събота Салман, на 35 години от Хамбург, получил достъп до апартамента на бившата си съпруга Севда. Според медиите той използва обява за продажба в интернет, която 38-годишната жена е пуснала, за да осъществи контакт. Използвайки фалшив имейл, той се уговорил да се срещне с нищо неподозиращата си бивша съпруга и отвлякъл дъщеря им. Мъжът се качил с детето в черно ауди и потеглил към летището в Хамбург. Там е забелязан за първи път от служителите по сигурността в 20,21 часа.

Мъжът успял да преодолее оградата за сигурност и паркира аудито под напълно зает пътнически самолет на Турските авиолинии.

Той поискал да може да отлети за Турция с дъщеря си, като стрелял няколко пъти във въздуха и хвърлял коктейли "Молотов". Летището бе отцепено, а повече от 3200 пътници бяха евакуирани. Преговорите с похитителя продължиха над 18 часа, докато накрая той се предаде, а детето бе спасено.

Все още не е ясно кога ще бъдат възобновени полетите за новините. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Нивата на реките в Кюстендилско не се покачват

Нивата на реките в Кюстендилско не се покачват, констатираха екипи на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението", които са извършили обходи на критични участъци от речни корита, мостове, хидросъоръжения в областта. Не е установено покачване на нивата на водите в реките след големите валежи. Изпратени са писма до общините..

публикувано на 08.10.25 в 14:50
Кристоф Хансен, еврокомисар с ресор

Еврокомисарят по земеделието ще посети България

Еврокомисарят по земеделието и храните Кристоф Хансен ще бъде на визита в Румъния и в България тази седмица, съобщават от Комисията. Оттам уточняват, че той ще е у нас в петък и ще се срещне с премиера Росен Желязков и с министъра на земеделието и храните Георги Тахов.  Също така еврокомисарят ще посети напоителния канал в Хасковския регион и..

публикувано на 08.10.25 в 14:36
Ивайло Мирчев

Депутати от ПП-ДБ: Законова поправка осигурява контрол на Пеевски за продажба на "Лукойл"

Депутатите от "Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обявиха, че депутати от "ДПС-Ново начало" са внесли извънредна поправка в законопроект, свързан с продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това е станало непосредствено след края на работното време на деловодството на Народното събрание, а предложението е било обсъдено на..

публикувано на 08.10.25 в 14:13

ЕК дава на съд България и Португалия за непълно въвеждане на правилата за командированите водачи

Европейската комисия дава България и Португалия на Съда на ЕС заради това, че не са транспонирали изцяло правилата на Общността за командироването на водачите в националните си законодателства. Това са единствените 2 страни членки, които не са го направили и затова Комисията настоява за финансови санкции срещу тях. Директивата въвежда..

публикувано на 08.10.25 в 14:01
Йордан Иванов

ПП-ДБ внасят законопроект за съкращаване на администрацията с 15% - около 20 000 души

От ПП-ДБ внасят законопроект, с който предлагат съкращаване на администрацията с 15%, което е около 20 000 души. От формацията предлагат и отпадане на допълнителните почивни понеделници, когато националните празници се падат в събота или неделя. Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов подчерта, че подобна мярка би имала позитивен ефект върху бюджета на..

публикувано на 08.10.25 в 13:51
Министърът на финансите Теменужка Петкова и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на правителственото заседание - 8 октомври 2025г.

Петкова: Слуховете, че българските граждани обедняват и доходите намаляват, са абсолютно неверни

Министърът на финансите определи като слухове твърденията на опозицията, и по конкретно на "Продължаваме промяната", както и на президента Румен Радев, че хората в България обедняват от началото на годината.  По настояване на премиерът Росен Желязков Теменужка Петкова представи данни, според които средствата за социални плащания са с 4 милиарда лева..

публикувано на 08.10.25 в 13:41

Две къщи в Свищов пропаднаха заради свлачище, евакуираха хората от тях

Две жилища в Свищов пропаднаха заради свлачище. 60-годишна жена и многочленно семейство с малко дете са евакуирани и настанени в общински жилища. Двете пропаднали стари монолитни къщи са в района на Рибарска чешма, районът е силно преовлажнен от падналите валежи, заяви за БНР кметът на Свищов Генчо Генчев: "Има изсипване на огромна земна..

публикувано на 08.10.25 в 13:40