Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Правителството ще се задържи, защото и ГЕРБ, и ДПС имат нужда да се прегрупират"

Емил Соколов: След време Пеевски може да бутне правителството. Играе брилянтна игра

Несигурността преди вота на недоверие дава силни позиции на ГЕРБ, смята анализаторът

| Интервю
Емил Соколов
Снимка: Facebook /Емил Соколов

Всички сюжети са част от един по-голям сюжет – какво ще се случи с управлението на страната след местните избори. Започнаха  размествания на пластовете.

Това мнение изрази пред БНР политическият анализатор Емил Соколов.

По думите му ГЕРБ и ДПС не са очаровани от резултатите във Варна и Пазарджик.

"Много удобно се появи вот на недоверие точно когато Борисов получи музата да предоговаря съществуващата управленска формула. ГЕРБ има нужда от този вот на недоверие като допълнителен лост за влияние в предстоящите преговори."

Емил Соколов подчерта, че с този вот на недоверие ГЕРБ могат да завият и в двете посоки – да го подкрепят или да не го подкрепят.

"Тази несигурност дава много силни позиции на ГЕРБ. Другите трябва да гадаят какво си мисли ГЕРБ."

"Пеевски го играе доброто ченге, което се намесва в ключови моменти. Борисов още преди изборите говори за рокади на конкретни министри", допълни той.  

В последните месеци Пеевски играе "брилянтна игра" откъм изграждане на публичен образ – от маргинализиран човек до председател на ПГ на ДПС, влиза и в ролята на неформален говорител на парламента. ДПС е единствената партия, която няма причини да се страхува от предсрочни избори, смята Емил Соколов.

"Който и да бъде избран за лидер – не мисля, че ще е г-н Пеевски, неформалният лидер е ясен – Делян Пеевски. Това е голямата победа за г-н Пеевски. Ако допреди няколко години той беше в сенките, той изсветли образа си по начин, по който оттук нататък ще бъде много трудно за опонентите му да го атакуват. Той трупа капитал, който ще го прави приемлив."

Ако сега не падне правителството, след няколко месеца, ако се появи подобна заявка, Пеевски може да го бутне. Подготвя си много силна ръка от карти, коментира Емил Соколов в предаването "Преди всички".

Според него "правителството ще се задържи, защото и ГЕРБ, и ДПС имат нужда да се прегрупират", "има още няколко месеца живот, но не е невъзможно някой в последния момент да реши, че това правителство може да си отиде".

Министър Тагарев може да бъде обект на атаки, допусна той.

Когато подадеш пръст на партиен лидер с опита на Борисов, то е възможно да ти отхапе цялата ръка", каза анализаторът относно възможните смени на министри.

Ваня Григорова продължава кампанията си с този иск в съда, посочи Емил Соколов. Според него "формална сглобка в СОС няма как да има", а Васил Терзиев ще трябва да търси подкрепа от доста цветен общински съвет.

"Общинският съвет ще бъде в състояние на постоянна кампания."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41