Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Ковачева: Обречена кауза е да говорим за война срещу дезинформацията и пропагандата

| Интервю
Снимка: архив

"Създали сме толкова уязвимости, че да може всяко клипче, което се опитва да ни наклони в някаква посока, да сработи много лесно". Това заяви пред БНР Ралица Ковачева, преподавател по международна журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски".

"Дезинформацията, независимо, че привидно е свързана с някаква външнополитическа тема, се усилва само в периоди, в които в България имаше редовно правителство. Тя се използва за вътрешнополитически цели, за вътрешнопартийни цели. Инструментализирането на тези привидно външнополитически наративи става от вътрешни фактори, политици, журналисти, експерти. Много рядко основната цел е външнополитическа". 

Според нея големият ни проблем са традиционните медии, мейнстрийм медиите и политическата класа

Социалните мрежи си имат правила, изработени със самото им създаване, напомни журналистът в интервю за предаването "Събота 150". При Фейсбук едни от забранените неща са точно послания, призоваващи към насилие. Въпросът - как това се удостоверява, как алгоритъмът разбира, е отделен, допълни тя. 

"Има лека шизофренност в това. От една страна ние като общества оказваме натиск върху социалните мрежи да премахват вредно съдържание. От друата страна обаче са хората, които обвиняват социалните мрежи в цензура. В тази дилема не мисля, че социалните мрежи имат лесен отговор на тези въпроси". 

Ние сме тези, които имаме нездрав интерес и към насилието, и към лъжата, и към скандалното, коментира Ковачева. Тя намира за несправедлива критиката към медиите, които отразяват само лоши новини. Това е което и публиката търси, подчерта тя. Според нея медиите нямат избор - трябва да отразяват лоши новини, но въпросът е как

Обречена кауза е да говорим за война срещу дезинформацията и пропагандата, още по-малко да спечелим, изказа мнението си журналистът. 

"Това далеч не е просто проблем на медиите и журналистиката. Ние сме част от една по-голяма общност, която трябва да обяснява все по-сложни и противоречиви процеси на една публика, която, опасявам се, става все по-зле образована и за сметка на това все по-активна - токсична комбинация".

"Когато приемем, че е легитимно да представяш дезинформацията като мнение, като възможна гледна точка в обществото, когато това е споделяно от легитимни политически представители в парламента, от институционални представители, от експерти в медийните среди, това спира да изглежда като укорима практика, а изглежда като другата гледна точка", коментира още Ралица Ковачева. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осем мигранти са загинали при инцидент в Егейско море край остров Самос

Осем мигранти - шестима непълнолетни и две жени, са загинали при иницидент в Егейско море, северно от остров Самос, съобщиха от гръцката брегова охрана. Жертвите са се удавили при потъването на надуваеми лодки, които били претоварени с хора. В ход е голяма спасителна операция с участието на катери на брегова охрана, сили на европейската..

публикувано на 25.11.24 в 13:32
Зорница Шуманова

4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на 2024 г.

4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на годината. Това обясни Зорница Шуманова от Главна дирекция Национална полиция. "В Столична дирекция на вътрешните работи се наблюдава 20% ръст на заповедите за защита, Пловдив с 26%, Варна с 20%, Бургас - 16%. Голямо увеличение на броя заповеди, които контролира МВР в..

публикувано на 25.11.24 в 13:14
Радостин Върбанов, началник на Пътната полиция във Велико Търново

18 души са загубили живота си при катастрофи от началото на годината във Великотърновско

18 души са загубили живота си при катастрофи от началото на годината до сега в област Велико Търново. При 280 тежки пътни инциденти са пострадали 368 граждани. Тежките катастрофи са се увеличили със 17, а ранените са повече с 14. Загиналите са с четирима по-малко спрямо миналата година, посочи Радостин Върбанов, началник на Пътната..

публикувано на 25.11.24 в 13:10

Декларация на КНСБ до служебния премиер описва предпоставките за сериозна енергийна криза у нас

От КНСБ са изпратили декларация до служебния премиер Димитър Главчев, в която се описват предпоставките за сериозна енергийна криза у нас и възможните нарушения на сигурността на доставките на ток още тази зима. Според експертите от КНСБ, има опасност цели региони в България да останат без ток за няколко часа заради липса на национални енергийни..

публикувано на 25.11.24 в 12:57

Четири пъти са се увеличили престъпленията в условия на домашно насилие във Великотърновско

Четири пъти са се увеличили престъпленията в условия на домашно насилие за една година, при които има нанесени телесни повреди, отчетоха от Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Жертвите са се увеличили с 21. За последното денонощие са задържани двама мъже, които са пребили приятелките си. Едната жена е била бита до загуба на..

публикувано на 25.11.24 в 12:56
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

От 2025 г. се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 столични района

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:28
Бойко Борисов

Борисов: Ако аз съм премиер, можем да успеем за еврозоната през март

Ако аз съм министър-председател, март месец можем да успеем за еврозоната. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг в централата на партията. "На 12 декември ни е прозорецът, в който можем да влезем с 3% дефицит и ако съм аз премиер, можем за март 2025 г. да говорим за еврозоната да ни приемат", каза той. Борисов посочи, че е готов..

публикувано на 25.11.24 в 12:08