Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участници във форума в Рияд призоваха за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас"

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Саудитска Арабия лидери от Арабската лига и Организацията за ислямско сътрудничество призоваха за трайно прекратяване на огъня между Израел и "Хамас". 

Израелските военни обявиха тактическа пауза в сраженията и два коридора за изтегляне на цивилните от северните към южните части на Ивицата Газа на фона на крайно влошената хуманитарна обстановка в анклава. 

На форума в Рияд саудитският престолонаследник, принц Мохамед бин Салман, заяви, че Израел "носи отговорността за престъпленията, извършвани срещу палестинския народ". Той призова за прекратяване на военните операции и блокадата на Ивицата Газа, както и за освобождаване на заложниците.

"Срамота е, че западните държави, които винаги надигат глас за човешки права и свободи, запазват мълчание за клането в Палестина", каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган:

"Изправени сме пред безпрецедентно варварство в историята, когато болници, училища и бежански лагери са бомбардирани, а цивилни са избивани".

Иранският президент Ебрахим Раиси призова мюсюлманските държави да обявят израелската армия за "терористична организация" заради военната ѝ операция в Ивицата Газа и да наложат санкции на Тел Авив, свързани с петрола и с доставката на стоки. Иранският лидер отново обвини САЩ, че са основен партньор на Израел в неговите престъпления.

Палестинският президент Махмуд Абас се обърна към САЩ да упражнят натиск над Израел, за да спре офанзивата си в анклава.  

Израелската армия обяви хуманитарно прекъсване на военните действия за четири часа и отново призова жителите да се насочат към южните части на Газа.

От Световната здравна организация изтъкнаха, че половината болници в анклава вече не работят. 

Водят се интензивни боеве, продължават и въздушните атаки. 

Палестинската страна твърди, че са загинали над 11 хиляди души. 

Израел се зарече да унищожи "Хамас" и започна масирана кампания след нападенията на групировката на 7 октомври, при които бяха убити 1200 души, а 240 бяха взети за заложници.


 




По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение чрез инициативата "Мото Коледа"

В Плевен шест деца получиха финансова подкрепа за лечение и рехабилитация. Парите са доброволни дарения, събрани от плевенските мотористи чрез инициативата "Мото Коледа". Общата сума възлиза на 41 хиляди лева. Инициативата "Мото Коледа" набира все повече приятели в региона, доказателство са даренията през 2024 –та година, направени по време..

публикувано на 11.02.25 в 18:57
Газа, 1 ноември 2024 г.

Според ООН за възстановяването на Газа ще са необходими 53 млрд. долара

Най-малко 53 милиарда долара ще бъдат необходими за възстановяването на ивицата Газа, се казва в доклад на ООН за последиците от 15-месечната война между Израел и "Хамас", цитиран от АФП. Авторите на доклада подчертаха, че, за да започне процесът на възстановяване, е нужно да бъдат установени система за сигурност и "политическа рамка", които да..

публикувано на 11.02.25 в 18:56
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че ще предложи на Русия размяна на територии

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще предложи да размени земя, която украински военни контролират в руската област Курск в замяна на украинска територия, която Русия в момента е окупирала - ако се проведат преговори.  "Ще разменим една територия за друга", е заявил Зеленски в интервю за британския вестник "Гардиън", без да уточнява кои..

публикувано на 11.02.25 в 18:43
Кметицата на Троян Донка Михайлова и министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откриха Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция  в троянското село Добродан

Гуцанов: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите  ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5% "Тъй..

публикувано на 11.02.25 в 18:24
Доброволци почистват калта от улиците в Пайпорта, натрупана при наводненията, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията

Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни удължаването и предоставянето на разрешителни за чужденците, които са живели или работили в засегнатите..

публикувано на 11.02.25 в 18:17

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата

От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на обществения транспорт в града. След дългогодишни опити да се намерят средства за..

публикувано на 11.02.25 в 18:14

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче..

публикувано на 11.02.25 в 17:59