Това заяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата, която организира в парламента кръгла за устойчиво финансиране на културата.
Големият процент и дял на нарастване на публичните финанси в Бюджет 2024 е с оглед повишаване на минималната работна заплата, в много по-малка степен са средствата, предвидени за дейност, уточни тя.
Продължаваме да изоставаме като дял и процент от БВП от страните от Централна и Източна Европа. Унгария, Естония, Латвия достигат над 1% от БВП за култура и обществени медии, посочи Андреева в предаването "Преди всички".
"Изоставаме от държавите, с които тръгнахме 1989 г. заедно в трансформация на икономиката и на обществения строй. 9 от държавите от Централна и Източна Европа по процент от БВП за култура и обществени медии са с процент между 0,8 и 1,3. В тазгодишния бюджет и тригодишната бюджетна прогноза ние сме трайно с 0,5%, колкото си бяхме в предходните години. Крайно време е да светне като червена лампа на Министерството на финансите, на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, че така повече не може да се продължава по отношение на българската култура. Не може да бъде държан така един сектор, който има фундаментални функции в българското общество."
На думи вероятно секторът е национален приоритет. Въпросът е действията на политиците да остойностят този национален приоритет, коментира Диана Андреева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Това, което може да доведе до замразяване на войната в Украйна, това са преговори. Замразяването не може да стане без преговори и взаимно договаряне на условията, нещо необходимо. Колкото по- бързо конфликтът се прехвърли от военното в политическото русло по-добре. И от двете страни се вървеше по формулата от ескалация към преговори и като че..
Президентът на Чехия Петър Павел възложи на милиардера популист Андрей Бабиш да състави правителство и го призова то по никакъв начин да не подкопава конституционните принципи на демократичната държава. Павел обоснова решението си на резултатите от парламентарните избори в началото на месеца, напредъка в преговорите за съставяне на..
Доналд Тръмп не би се кандидатирал за вицепрезидент на изборите след 3 години. През последните седмици негови привърженици спекулират, че сегашният му заместник Джей Ди Ванс може да бъде издигнат за президент през 2028 година и впоследствие да се оттегли за сметка на втория човек в бюлетината - Тръмп. На борда на "Еър Форс 1" американският..
Българската държава и германският технологичен концерн "Райнметал" ще обявят началото на проекта за изграждане на завод за барут и боеприпаси утре на официална церемония в Министерския съвет. Заводът за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди и модулни зарядни системи ще бъде реализиран чрез съвместно дружество между..
КНСБ ще сезира националните и европейските институции и ще организира протестни действия, ако министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов внесе в парламента подготвения от ведомството му проект за промени в Кодекса на труда. Това обяви вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов след заседанието на Националния съвет за тристранно..
Отстраненият от длъжност кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, който получи ново обвинение – за политически шпионаж, и му беше наложена още една мярка "задържане под стража" от съда , отговори на обвинението с коментар в профила си във Фейсбук. Нова мярка за неотклонение срещу отстранения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу "Нищо не е вярно и..
От 1 декември Столичната община отново въвежда нискоемисионната зона за автомобили в централната градска част. Няма да се допускат коли от първа и втора екогрупа, като целта е да се намали замърсяването на въздуха с азотни оксиди и фини прахови частици. На сайта на Общината всеки може да провери категорията на своя автомобил и дали има достъп..
" Всяко едно решение, което ще видите в следващия бюджет, е взето с консенсус между участниците в управляващата формула . Дебатът ще бъде задълбочен и..
"Държавата трябва да си свърши работата през следващите три седмици и да обясни, че контролът в оперативната дейност на "Лукойл" ще е достатъчно стегнат..
Много е важно собствеността на "Лукойл Нефтохим" да не бъде руска. Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ. " Ще направим всичко..