Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бадминтониската Емона Иванова: Искам да докажа, че хората в неравностойно положение могат да са успешни

Румяна Иванова и Емона Иванова
Снимка: БНР

Нейната мечта е да участва в параолимпийските игри в Париж през 2024 година. За да се случи това обаче, тя трябва да спечели квота, а за да спечели квота, трябва да участва в състезания, за които са й нужни средства, които се надява да събере помощта на хора с добри сърца. Тя е 29 години, родена е в Свищов с физическо увреждане. Родителите й я изоставят още при раждането – така започва историята на Емона Иванова.

„Детството ми преминава в институциите в с. Борислав (Плевенско) и град Луковит. Заболяването ми е "спина бифида", но не използвам инвалидна количка. Въпреки трудностите, през които преминавам ежедневно, именно любовта ми към спорта бадминтон, силната воля и вяра ме водят към спортни успехи. От 2023 година не работя, за да съм пълноценна в подготовката си като национален състезател по пара бадминтон. Получавам спортна стипендия от Министерството на младежта и спорта, която е под минималната работна заплата за страната. Поради тази причина се налага да съм асистент на момче с физическо увреждане. Живея на общежитие към Минногеоложкия университет ,"Св. Иван Рилски", студентка в магистърска степен. От 2016 година тренирам активно пара бадминтон и съм единствената жена национална състезателка, представяща България на международни форуми", разказа Емона Иванова.
За да се класира за параолимпийските игри в Париж, Емона трябва да участва на турнир в Дубай, който ще се проведе 11 до 17 декември,  за което са и необходими 4000 лева.

"Обръщам се отново към Вас с молба за подкрепа. Предстои ми участие в пореден турнир, който е част от олимпийските квалификации за Париж 2024. През последната година спечелих четири  медала от международни турнири. На европейското първенство взех бронз в дисциплината единично.  Благодарение на Вашата подкрепа успях да участвам на пет от квалификационните състезания, което ми помогна да се изкача с десет места в Световната ранглиста. За да участвам в Дубай са ми необходими 4000 лева. Ако желаете да ме подкрепите, можете да го направите чрез дарение. Ще бъда много благодарна на всеки от един вас, който ми помогне да участвам на последния за тази година квалификационен турнир. За мен това е изключително важно", допълни възпитаничката на Румяна Иванова.

„Уверена съм, че мога да бъда полезна и да съм добър пример за хората с увреждания и за обществото като цяло за това, че мечтите не трябва да имат граници. Помагам и подкрепям много мои приятели в неравностойно положение да вярват, да искат, да се борят, да се развиват и да бъдат равнопоставени в обществото", добави Емона  Иванова.
На 2 декември в залата за бадминтон в Национална спортна академия ще се проведе турнир по бадминтон с благотворителен характер. Събраните средства от него ще подпомогнат пътуването на Емона и нейната треньорка за Дубай.

„Майки деца, бащи, баби и дядовци са добре дошли. Турнирът ще се проведе в рамките на деня и ще бъде изцяло за събиране на средства за състезанието в Дубай. Решили сме да има кутия, в която ще събираме средства. Всеки сам може да прецени каква сума да отдели и да дари. Тези, който искат да се включат могат да се запишат на сайта ни във фейсбук - бадминтон клуб "Анета Янева НСА" или да се свържат с мен“, допълни Румяна Иванова.

Можете да подпомогнете Емона Иванова на следната банкова сметка:Банка ДСК BG90STSA93001525760746



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Фейгин тества олимпийския лед в Милано

Най-добрата ни фигуристка Александра Фейгин е една от 12-те дами, които ще имат привилегията да стъпят на олимпийския лед в Милано година преди зимните игри в италианския град. Причината е, че българката ще участва в тестовия турнир по фигурно пързаляне, който се провежда в зала "Unipol Forum" по правилата на Международния кънки съюз. Сред..

публикувано на 17.02.25 в 20:06

Автоголове и сняг на мача Славия - ЦСКА 1948

Славия и ЦСКА 1948 завършиха 1:1 в последен мач от 21-вия кръг на футболното първенство. Два автогола оформиха крайния резултат на тежкия заснежен терен на стадион "Александър Шаламанов. Асен Георгиев вкара топката в собствената мрежа през първата част и донесе аванс на "белите", а през втората Ертан Томбак върна жеста, като си отбеляза автогол и..

публикувано на 17.02.25 в 20:03

Росен Барчовски: Играта не трябва да се фокусира върху Везенков

Старши треньорът на мъжкия национален отбор по баскетбол на България Росен Барчовски смята, че макар Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър да са сред лидерите на тима, останалите състезатели също трябва да играят с необходимото самочувствие, информира БТА. Според него именно намирането на баланса в състава ще е ключово са доброто представяне в..

публикувано на 17.02.25 в 18:36
Алина Кабаева

Алина Кабаева вече е старши треньор на руския национален отбор по художествена гимнастика

Олимпийската шампионка Алина Кабаева е назначена за нов старши треньор на руския отбор по художествена гимнастика, съобщава МК Спорт. Кабаева ще заеме мястото на Ирина Винер, която подаде оставка преди няколко дни. Кандидатите за поста старши треньор са били трима - Алина Кабаева, Олга Капранова и Анастасия Татарева. 41-годишната Алина Кабаева е..

публикувано на 17.02.25 в 17:06
Валентина Георгиева

Валентина Георгиева с номинация за "Гимнастичка на годината" в Европа

Европейската федерация по гимнастика номинира Валентина Георгиева за приза "Гимнастичка на годината". Състезателката на Филип Янев  заслужи признанието, след като през 2024 година се класира на пето място на финала на прескок на Олимпийските игри в Париж, спечели сребърен медал на същия уред на Европейското първенство в Римини (Италия) и завоюва общо..

публикувано на 17.02.25 в 16:04

200 са кандидатурите в категория "Спорт" за 14-о издание на "Нощ на звездите"

Около 200  са подадените кандидатури в категория "Спорт" за 14-о издание на "Нощ на звездите". Спектакълът, който е посветен на талантливите деца на България, се организирана от фондация "Енчо Керязов" в четири категории "Спорт", "Образование", "Изкуство" и „Най-добър млад иноватор“. И тази година в категория "Спорт" кандидатури са подали участници от..

публикувано на 17.02.25 в 15:43

Ювентус надигра Интер в Серия А

Отборът на Ювентус спечели дербито с Интер от шампионата на Италия по футбол с 1:0.  Единственото попадение в мача реализира Франсиско Консейсао в 74-ата минута.  Ювентус записа четвърта поредна победа във всички турнири и се изкачиха на четвърто място в класирането. За Интер това е втора поредна загуба при гостуване в Серия А . Тимът на Симоне..

публикувано на 17.02.25 в 06:34