Министърът на икономиката Богдан Богданов заяви, че за България е изключително важно да запази стратегическият си актив в "Лукойл Нефтохим Бургас" и рафинерията да продължи да работи с максимален капацитет.
Той посочи, че правителството има готовност дерогацията да отпадне в съкратени срокове. Държавата трябва да изгради необходимата инфраструктура и стратегически капацитет за критични ситуации, посочи той:
"Държавата ни трябва да има възможност във всеки един момент да реагира и да гарантира, че интересът на българските граждани, интересът на този стратегически активи, е защитен. Не че ние не искаме по-рано да се освободим от определени зависимости на нашата държава, които са били така в последните 15 години. Напротив, искаме много, но трябва ясно да си даваме сметката някой път, довеждайки се до това положение, с какво разполага нашата държава като капацитет. Мога да кажа, че вече има сравнително добра готовност от гледна точка на подготвена експертиза, от гледна точка на пазарни проучвания, държавата ни да реагира в един много кратък срок. Но този срок зависи много и от доставки, от бюджет. Да, ще ни струва някакъв държавен ресурс, за да поддържаме едни експерти, да поддържаме определени капацитети, количества и ангажименти, които във всеки един момент, ако се стигне до форсмажорна ситуация, ние да можем да отреагираме. Но това е независимостта, която България трябва да изгради сега".
Авиокомпания е свалила дете с инвалидна количка от самолет на летището в София. За скандалния случай съобщи транспортният министър Гроздан Караджов в профила си във Фейсбук. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на нискотарифна авиокомпания. Семейството е било качено на борда..
Не е установено наличие на заболяване от син език по преживните животни след сигнал в конкретен обект в Смолянска област. По-рано днес се появи информация в социалните мрежи за заболяването сред стадо в Родопите. Направена е проверка от Областната дирекция по безопасност на храните за евентуално заболяване от син език по преживните животни и..
Киев ще получи над 3,2 милиарда евро, след като страните членки на ЕС приеха решение за четвъртото редовно плащане на помощта по линия на Механизма за Украйна. Основната цел е да се укрепи макрофинансовата стабилност на страната и да се подпомогне функционирането на нейната публична администрация. Плащанията по Механизма за Украйна са тясно..
Софийската градска прокуратура е предала на съд бивш изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции за престъпление по служба по случая, станал известен като "Златните паспорти", предаде БТА. Обвинението към него е за това, че между 2015 г. и 2020 г. не изпълнил редица свои конкретни служебни задължения, което довело до..
Вашингтон и Москва планират споразумение за прекратяване на войната в Украйна, което би узаконило руската окупация на територии, завзети по време на военната инвазия, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои източници. Американски и руски представители работят по договореност относно териториите, която да бъде обсъдена на планирана среща..
Решението на Израел да превземе град Газа предизвика вълна от критики както от чужбина, така и в самата еврейска страна. "Хамас" заклейми приетия от израелския кабинет план за превземане на град Газа като "ново военно престъпление" срещу населението на анклава. В изявление палестинската групировка предупреди също, че планът ще означава и..
Президентите на Русия и на Китай Владимир Путин и Си Цзинпин са провели телефонен разговор по искане на Путин, в който китайският лидер е приветствал подобряването на отношенията между Вашингтон и Москва. Путин е информирал Си за "последните контакти" между американската и руската страна, както и за положението в Украйна. "Китай..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
Процес или епизод - през тази призма ще се оценява срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Това каза пред БНР дипломатът и бивш..