Лидерите на Германия и Турция си размениха критики в петък относно войната на Израел срещу "Хамас", като канцлерът Олаф Шолц подчерта правото на страната на самоотбрана, докато Реджеп Тайип Ердоган поиска край на военната операция на Израел, съобщава Франс прес.
Ердоган е на изключително противоречиво посещение в твърдата защитничка на Израел в лицето на Германия, което стана още по-сложно от последните му обвинения, насочени към Израел.
Турският лидер нарече Израел "държава на терора" и многократно защити бойците на Хамас, които управляват Газа, като "освободители", борещи се за земята си.
Ердоган не повтори тези свои изявления по време на визитата си в Берлин, но въпреки това нападна Израел за неговата въздушна и сухопътна кампания в Ивицата Газа, предизвикана от смъртоносната атака от 7 октомври на "Хамас" в Израел.
"Стрелянето по болници или убиването на деца не съществува в Петокнижието, не можете да го правите", каза той на съвместна пресконференция преди вечерята с Шолц.
Олаф Шолц обаче изрази подкрепа за войната на Израел срещу "Хамас", като каза, че дългосрочен мир не може да бъде изкован в региона, освен ако 'Хамас" не загуби способността си да предприема атаки.
"Необходимо е самоотбраната на Израел да стане възможна и да не се поставя под въпрос", подчерта той.
По-рано през деня и немският президент Франк-Валтер Щайнмайер подчерта правото на съществуване на Израелската държава, докато турският му колега Реджеп Тайип Ердоган поиска край на военната операция на Израел, съобщава Франс прес.Ердоган е на изключително противоречиво посещение в Германия, която е твърд защитник на Израел.
В отделно изявление, публикувано от турското президентство относно преговорите, се казва, че "Ердоган заяви, че атаките на Израел срещу палестинските земи трябва да се прекратят и че реакцията на целия свят срещу нарушенията на човешките права е важна".
Позицията на Ердоган предизвика въпроси в Германия относно правилността Берлин да бъде домакин в този момент на подобна среща, като опозиционните консерватори и дори либералните Свободни демократи, които са част от управляващата коалиция на Олаф Шолц, призоваха канцлера да отмени поканата.
Напрежението беше осезаемо, когато Ердоган пристигна в официалната резиденция на Щайнмайер по-рано в петък, посочва Франс прес.
Без усмивки двамата лидери си размениха кратко ръкостискане, преди турският президент да бъде въведен на закрито, за да се подпише в книгата за гости, докато германският му колега стоеше с каменно лице до него.
Според Турската комуникационни дирекция обаче, Реджеп Ердоган и германският му колега Франк-Валтер Щайнмайер са постигнали сългасие, че решението за две държави е единственият начин за разрешаване на кризата между Израел и Палестина.
По време на продължилата часове среща в Берлин двамата президенти обещаха да обединят усилията си за прекратяване на военните действия в разкъсвания от войната регион и да ускорят доставката на хуманитарна помощ за Ивицата Газа. Ердоган също така е призовал Израел незабавно да спре атаките си срещу палестинските територии, според Дирекцията по комуникация на Турция.
"В региона трябва незабавно да се установи прекратяване на огъня", е подчертал Ердоган.
Със скандирания "Оставка" и "Мафия" няколко хиляди плевенчани преминаха тази вечер в протестно шествие от местното ВиК-дружество до Общината. Гражданското сдружение “Контракорупция“ сезира главния прокурор и очаква действия срещу виновниците за липсата на вода в Плевен. Протестиращите се заканиха, че ако до няколко дни няма промяна, ще..
Руският външен министър Сергей Лавров нарече "окупатори" миротворците, които коалицията на желаещите в Европа се кани да изпрати в Украйна в случай на мирно споразумение: "Дискусиите от тази седмица след срещата във Вашингтон показват, че тези хора виждат сигурността единствено като сигурност на Украйна. Те са готови да изпратят интервентски,..
Да прощаваме греховете на онези, които са съгрешили спрямо нас, да бъдем милосърдни и да не таим омраза в сърцата си. Това призова миряните в Перник патриарх Даниил, който отслужи Патриаршеска света литургия в централния храм "Св. Иван Рилски". В проповедта си Негово светейшество заяви: "Ако нашето сърце е немилосърдно, питаме се възможно ли е да..
В Жеравна завърши Фестивалът на фолклорната носия. Създателят на фестивала и продуцент на фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров сподели за БНР, че посетителите тази година са били близо 25 000. За да навлязат на територията на фестивала, посетителите задължително трябваше да оставят съвременните средства за комуникация и да облекат..
Горещата вълна в Испания, приключила преди пет дни, е била най-интензивната в историята на страната. Данните са на Националната метеорологична агенция. Първите 20 дни на август са били най-горещите в Испания от 1961 година насам. Периодът между 8 и 17 август е бил с най-високите температури за десет последователни дни, регистрирани поне от 1950 г...
Израел е нанесъл въздушни удари срещу хутите в Йемен. По информация на израелските въоръжени сили са бомбардирани военно поделение, в което се намира президентският дворец в йеменската столица Сана, две електроцентрали и склад за гориво. Ударите са били в отговор на ракетен обстрел на хутите срещу Израел. Контролираната от хутите информационна..
Дежурен екип на пожарната в Сливен продължава наблюдението на изгорялото незаконно сметище и пожарището в гората над квартал "Комлука" да не се възпламени отново след вчерашния пожар в района. Продължава наблюдението на пожарището над Сливен, обливат тлеещото сметище с вода Следи се за разпалени от вятъра огнища и се неутрализират от..
В рубриката "Горещо сърце" ще ви представим капитан Мартин Попов от регионална служба Военна полиция – София . Част от работата му е секретна и..
Оперната прима Красимира Стоянова получи отличието "Кристално огърлие" на Съюза на българските музикални и танцови дейци. То ѝ бе връчено от..
Циститът често се свързва с пътуванията и отпуската на море, посещенията на басейни и други места за отдих, заради риска от външно замърсяване, а също и..