Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов получи най-високата държавна награда в областта на културата "Свети Паисий Хилендарски"

Премиерът Николай Денков /вдясно/ награди проф. Кирил Топалов /вляво/ с орден "Свети Паисий Хилендарски"
Снимка: БГНЕС

Професор Кирил Топалов е носителят на тазгодишната най-висока държавна награда в областта на културата "Свети Паисий Хилендарски". Изтъкнатият писател, драматург, киносценарист, литературен историк и критик, преводач, дипломат и общественик получи признанието за изключителния си принос в развитието на националната културна идентичност и духовни ценности. 

Професор Топалов е един от най-изтъкнатите изследователи на делото на Паисий Хилендарски. В словото си той подчерта:

"Приветствам решението на нашата държава да обяви наградата на името на Свети Паисий Хилендарски като най-голямата държавна награда. Това е достойно за нашата държава, която е дала, както знаем, четмо и писмо на целия славянски свят, ако и това да се отрича от някои държави и някои науки. Ние знаем, че е така и сериозните учени винаги са го подчертавали, никога не са го премълчавали. И ние не трябва да го премълчаваме! Наша задача е да отстояваме нашата идентичност. Трябва да бъдем горди с това, което имаме, с държавата, в която живеем, с нейното минало, с нейните задачи и да гледаме по-оптимистично към бъдещето. То ни принадлежи и ни се пада".

Професор Топалов получи наградата си от премиера Николай Денков на традиционната тържествена церемония в Гранитна зала на Министерски съвет. Денков се обърна към с думите, че отличието отива при един от най-красивите умове на България и допълни:  

"Лично за мен една мисъл, така повлия в задачите, с които трябва да се справям по неволя, а тя е: "Най-важното е да не влизаш в глупави битки". Затова я взех, защото е ваша мисъл. Защото живота е като на Джеклондоновия ринг - най-често и победителят, и победеният са еднакво бити. Човек трябва да се бие само за да защити живота си, друг човек, принципите, кауза, семейство или отечество. Дребните битки са безсмислени. Ако повече хора, ако повече политици чуят тези мъдри думи, може би, България щеше да бъде едно много по-хубаво място. Благодаря ви, професоре, за това!". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12