Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлий Йорданов за "Сплетител на бунтовния дух", посветена на Кръстьо Пишурка

4
Юлий Йорданов
Снимка: Станислава Пирчева

Той е една от големите фигури, които не са от висотата на Ботев, но имат своето историческо значение за развитието на нашата култура. Един от основоположниците е на Хасковската поезия, която има много голямо значение за развитието на българската литература. Той е преводачът на „Многострадална Геновева“ и учителят, който воюва за равноправно образование на момичета и момчета в българското училище. Той е Кръстьо Пишурка - даскал, поет, преводач, основоположник на театралното и читалищно дело у нас.

„Този именит син на Враца е роден от средна ръка по положение, но будни по дух родители – еснафи. Баща му Стоян Пишурката е бил много близък приятел и сподвижник на големия тогава борец за духовно и политическо освобождение на България – Димитраки Хаджи Тошов. За дядо Стоян Пишурката – тогавашният виден учител Константин Огнянович казва, че много често го е виждал „глава до глава” с часове да разговарят с Димитраки по народни работи. Следователно закръмката му е била народностна.” 

Откъсът е от книгата "Сплетител на бунтовния дух" посветена на Кръстьо Пишурка. 

Автор на книгата е Юлий Йорданов - специален гост в "Нощен Хоризонт".

Журналистът писател, който не за първи път ни среща с героите на Северозапада, издаде книгата по случай 200-годишнината от рождението на възрожденския просветител, книжовник и общественик.

Юлий Йорданов

"Кръстьо Пишурка е бил млад човек със солидно образование. Заради неговото ученолюбие са му предвиждали да стане образцов администратор, чиновник в Османската империя, знаел е 6 езика.

Знанието на езици и неговата харизматичност са показвали, че той може да стане и дипломат, но той като един горещ родолюбец се завръща в родната Враца, за да даскалува, разказа за "Нощен Хоризонт" Юлий Йорданов.

"И не само да преподава, но и да направи реформаторски промени в тогавашната система на образованието, посочи още Йорданов.

Представяния на единственото и най-мащабно издание за Кръстьо Пишурка до края на годината ще има в Кърджали, Лом и в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София.

Пътят на Юлий Йорданов в литературата тръгва от родния му град Лом. Там завършва средното си образование в политехническата гимназия „Найден Геров”. Дипломира се във философския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски”, а след това и във факултета по журналистика. Творческата му дейност започна в ломския вестник “Народна трибуна”, на чиито страници печати първите си литературно-критически статии, краеведски изследвания и белетристични творби, за да премине по-късно в областните вестници “Септемврийско дело”, “Дело”, “Вселена” и “Монт-прес”. В последния е отговорен секретар и отговорен редактор. 

Бил е кореспондент на няколко софийски вестника, в които публикува оперативна литературна критика и краеведски изследвания. 

Носител е на две международни награди за публицистика през 1978 и 1985 година, на почетната грамота и плакет на общобългарския комитет „Васил Левски”, на званието „Почетен краевед” на Съюза на краеведите в България, на почетната значка на Монтана и на Русенския университет „Ангел Кънчев” за литературна критика, на наградата „Журналист на годината” на Синдиката на българските учители, на почетния знак „Кръстьо Пишурка” – най-високото отличие за педагогическа и културна дейност в Лом, Управителният съвет на фондация „Младен Младенов за развитие на Северозападна България – 2015” удостои на 3 март 2017 година Юлий Йорданов с почетното звание „Народен духовен крепител на Северозападна България” за изключително активната му родолюбива обществена дейност за развитието на Лом и Северозападна България. 

Носител на почетната грамота на Съюза на българските писатели. Носител на почетната грамота на Съюза на българските журналисти. Носител на най-високото отличие на Съюза на българските журналисти – почетната значка „Златното перо“. На 3 ноември 2023 година министърът на културата Кръстю Кръстев му връчва най-високото отличие на Министерството на културата „Златен век” - печат на Симеон Велики" (златен).


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15