Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Неделчев: Присъединяването ни към проекта "Артемида" е престиж за България

"Само космосът е границата"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Български компании, които гледат към космоса, а и не само, вече имат възможност да са част от американската програма за стъпване на Луната – "Артемида". Споразумението беше подписано преди около седмица и половина в централата на НАСА. Какво означава това за българските компании? 

Престиж за България и възможност за създаване на технологични иновации за български фирми, възможност за университетите. Така Марин Неделчев - преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити, очертава ползите от подписването на споразумението с НАСА. Това, че българският бизнес ще има шанс да работи "зад океана" е странно, при положение, че България още не е част от Европейската космическа агенция. 

"За българската държава е странно, че ние отказваме упорито да сме част от Европейската космическа агенция. При положение, че сме неин член, това ще доведе до развитие на космическия сектор в България. Това е двигател за цялата икономика. /.../ Може да се случи, България има кадри. Космическият сектор не е само технология, той е и чиста наука. Когато сме част от "Артемида или от Европейската космическа агенция, това ще доведе до развитие както на науката, така и на технологичните компании".

Комуникациите, електрониката, физиката, изследването на дълбокия космос, времето и климатичните промени - това са традиционните сектори за българския космически бизнес, казва Марин Неделчев. Той се надява това да върне доста българи у нас, които да работят по проектите.  

При подписването на споразумението с България генералният директор на НАСА Бил Нелсън посочи, че "Глобалните партньорства, направени в ерата на "Артемида", ще създадат възможности, които са от полза за членовете на поколението "Артемида" както в САЩ и страните-партньори, така и света. Лидерството на България ще помогне да се гарантира, че пътуването на човечеството до Луната и отвъд нея ще се извърши мирно, безопасно и прозрачно", посочва още генералният директор на НАСА Бил Нелсън. Още преди подписване на споразумението обаче фирма, основана от българин, е част от проекта "Артемида" на НАСА. Когато през септември 22-ра година беше изстреляна ракетата "Артемида 1", процесът беше наблюдаван с камери на българска фирма. Планът на НАСА е през различните степени на програмата "Артемида" хората да стъпят отново на Луната след близо 50 години отсъствие. "Артемида 1" без екипаж прелетя успешно около Луната през 2021 г. А мисията с екипаж "Артемида 2" се очаква да последва около 2024 г. Мисията за кацане "Артемида 3" е насрочена най-рано за 2025 г. или 2026 г. Какво може да се очаква от участието на български фирми оттук нататък. Марин Неделчев – преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити обобщава – само космосът е границата.  

Примери от последните месеци: 

През октомври Италианска модна къща обяви, че ще участва в разработката на скафандрите за лунната мисия на НАСА "Артемида 3", заедно с американска компания. С тази мисия през 2025-та година първите хора трябва да кацнат на луната. Като част от Европейската космическа агенция и "Артемида", Германия ще участва в програмата "Гейтуей" – планирана космическа станция, която ще обикаля около Луната като част от програмата. През септември Япония изстреля апарат за изследване на Луната (SLIM). Нареченият "лунен снайпер" използва авангардна технология за навигация на базата на изображения и лек хардуер за високопрецизно кацане и откриване на препятствия. Това има отношение към изграждането на базов лагер на Луната. Защото трябва да спусне екипажите и оборудването възможно най-близо до лунното селище с минимум консумация на гориво. Индия пък вече има опит с кацането на Луната, след като приземи през лятото своя сонда. От думите на Марин Неделчев става ясно, че като цяло мисията не е политическо споразумение за космоса.  

Рано е още да се говори за това кои точно фирми биха участвали в подписаното и от България споразумение. Но това със сигурност ще предизвика интерес у фирмите. Марин Неделчев се надява да има яснота от страна на институциите у нас.  

Още по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожар в граничната с Гърция планина Славянка

Пожарът в граничната планина Славянка отново е достигнал до границата с България

Пожарът в граничната планина Славянка   отново е достигнал до границата с България. По информация на нашите огнеборци, които цяла седмица са на място, гръцките им колеги отново са преустановили гасенето по въздуха заради по-рискови пожари в южната ни съседка. В очакване на огъня десетки български пожарникари, военни и горски служители са..

публикувано на 26.07.24 в 21:22
Су-27

Нов инцидент между руски и самолети на НАТО над Черно море

За нов инцидент между руски и самолети на НАТО над Черно море, съобщават световните агенции. Руски изтребител Су-27 е бил вдигнат по тревога по-рано днес, твърдят от министерството на отбраната в Москва. Той е ескортирал британски самолет Ар Си-135 и два изтребителя "Тайфун" на британските военновъздушни сили над акваторията на Черно море,..

публикувано на 26.07.24 в 20:44
Временна парламентарна комисия

Комисията за "Историческия парк" изслушва бившия собственик и управител на основната фирма строител

Временната парламентарна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства на данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов и изградения комплекс "Исторически парк" изслушва бившия собственик и управител на основната фирма строител, както и инвеститор в проекта - Йоан Йорданов. Йорданов обясни на депутатите, че..

публикувано на 26.07.24 в 20:31
Главният архитект на София Здравко Здравков подаде оставка

Главният архитект на София Здравко Здравков е подал оставка

Главният архитект на София Здравко Здравков е подал оставка. Затова съобщи кметът на София Васил Терзиев в официалния си профил във Фейсбук. "Днес приех оставката на арх. Здравко Здравков като главен архитект на Столична община", посочи още Терзиев, като същевременно благодари на Здравков за времето, което е посветил на София. В..

публикувано на 26.07.24 в 20:14

КРИБ приветства решението на НС за компенсации на небитовите потребители на електроенергия

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) изразява своето удовлетворение от приетото днес в Народното събрание Решение, с което се възложи на Министерския съвет да приеме програма за предоставяне на компенсации на небитовите потребители на електрическа енергия, съобщават от пресцентъра на бизнес асоциацията. НС: До..

публикувано на 26.07.24 в 19:58

Огнеборци гасят пожар край Монтана

Огнеборци гасят пожар край Монтана. Горят сухи треви и храсти в източната част на планина "Пъстрина". Няма опасност за населението. Сигналът за пожара е подаден днес след обяд. Горят сухи треви и храсти на планината "Пъстрина" в района на Бойчиновци и Липен. На място са изпратени четири екипа на пожарната в Монтана. Огънят е в района на..

публикувано на 26.07.24 в 19:52
Народно събрание

НС одобри над 194 млн. лв. за оборудване на два многофункционални модулни патрулни кораба

С пълно единодушие Народното събрание одобри разход от над 194 милиона лева с ДДС за оборудване на двата многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата за Военноморските сили. Средствата са разпределени разсрочено за срок от пет години, като за тази година ще се отпуснат 32 милиона лева. Те са в рамките на разписаните..

публикувано на 26.07.24 в 19:40