Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Неделчев: Присъединяването ни към проекта "Артемида" е престиж за България

"Само космосът е границата"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Български компании, които гледат към космоса, а и не само, вече имат възможност да са част от американската програма за стъпване на Луната – "Артемида". Споразумението беше подписано преди около седмица и половина в централата на НАСА. Какво означава това за българските компании? 

Престиж за България и възможност за създаване на технологични иновации за български фирми, възможност за университетите. Така Марин Неделчев - преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити, очертава ползите от подписването на споразумението с НАСА. Това, че българският бизнес ще има шанс да работи "зад океана" е странно, при положение, че България още не е част от Европейската космическа агенция. 

"За българската държава е странно, че ние отказваме упорито да сме част от Европейската космическа агенция. При положение, че сме неин член, това ще доведе до развитие на космическия сектор в България. Това е двигател за цялата икономика. /.../ Може да се случи, България има кадри. Космическият сектор не е само технология, той е и чиста наука. Когато сме част от "Артемида или от Европейската космическа агенция, това ще доведе до развитие както на науката, така и на технологичните компании".

Комуникациите, електрониката, физиката, изследването на дълбокия космос, времето и климатичните промени - това са традиционните сектори за българския космически бизнес, казва Марин Неделчев. Той се надява това да върне доста българи у нас, които да работят по проектите.  

При подписването на споразумението с България генералният директор на НАСА Бил Нелсън посочи, че "Глобалните партньорства, направени в ерата на "Артемида", ще създадат възможности, които са от полза за членовете на поколението "Артемида" както в САЩ и страните-партньори, така и света. Лидерството на България ще помогне да се гарантира, че пътуването на човечеството до Луната и отвъд нея ще се извърши мирно, безопасно и прозрачно", посочва още генералният директор на НАСА Бил Нелсън. Още преди подписване на споразумението обаче фирма, основана от българин, е част от проекта "Артемида" на НАСА. Когато през септември 22-ра година беше изстреляна ракетата "Артемида 1", процесът беше наблюдаван с камери на българска фирма. Планът на НАСА е през различните степени на програмата "Артемида" хората да стъпят отново на Луната след близо 50 години отсъствие. "Артемида 1" без екипаж прелетя успешно около Луната през 2021 г. А мисията с екипаж "Артемида 2" се очаква да последва около 2024 г. Мисията за кацане "Артемида 3" е насрочена най-рано за 2025 г. или 2026 г. Какво може да се очаква от участието на български фирми оттук нататък. Марин Неделчев – преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити обобщава – само космосът е границата.  

Примери от последните месеци: 

През октомври Италианска модна къща обяви, че ще участва в разработката на скафандрите за лунната мисия на НАСА "Артемида 3", заедно с американска компания. С тази мисия през 2025-та година първите хора трябва да кацнат на луната. Като част от Европейската космическа агенция и "Артемида", Германия ще участва в програмата "Гейтуей" – планирана космическа станция, която ще обикаля около Луната като част от програмата. През септември Япония изстреля апарат за изследване на Луната (SLIM). Нареченият "лунен снайпер" използва авангардна технология за навигация на базата на изображения и лек хардуер за високопрецизно кацане и откриване на препятствия. Това има отношение към изграждането на базов лагер на Луната. Защото трябва да спусне екипажите и оборудването възможно най-близо до лунното селище с минимум консумация на гориво. Индия пък вече има опит с кацането на Луната, след като приземи през лятото своя сонда. От думите на Марин Неделчев става ясно, че като цяло мисията не е политическо споразумение за космоса.  

Рано е още да се говори за това кои точно фирми биха участвали в подписаното и от България споразумение. Но това със сигурност ще предизвика интерес у фирмите. Марин Неделчев се надява да има яснота от страна на институциите у нас.  

Още по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Благоевград отбелязват Деня на Европа, а след това започва "Занаят фест"

Благоевград  ще отбележи Деня на Европа и Деня за почит към всички жертви от Втората световна война. Цветя ще бъдат  поднесени пред паметната плоча на загиналите за свободата и независимостта на България.  На площад "Македония" ще бъде обедният концерт с участието на творчески състави на читалище "Никола Вапцаров", а за децата е предвидена..

публикувано на 09.05.25 в 08:11

И днес стопаните могат да кандидатстват за компенсиране на разходите си за борба с вредителите през зимата

Днес е крайният срок, в който земеделските стопани могат да кандидатстват за компенсиране разходите си за борба с вредителите по трайните насаждения през зимния период. Бюджетът на държавната помощ за тази година е 10 млн. лв. Държавната помощ има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители..

публикувано на 09.05.25 в 08:05

Православната църква чества летния Никулден

Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега. И събират поклонници от целия християнски свят. Св. Николай  живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян..

публикувано на 09.05.25 в 08:05
Сгради в централната част на Никозия

Кипър отбелязва Деня на Европа

С многобройни прояви днес и утре, изпращащи общото послание "Европа сме ние", Кипър отбелязва Деня на Европа. Център на честванията, организирани съвместно с представителството на Европейската комисия в Кипър, е Никозия. В празника ще участват и кипърски турци, които също са европейски граждани. Отбелязваме Деня на Европа На..

публикувано на 09.05.25 в 08:01
Мария Симеонова

Мария Симеонова: Европа е решена да се справи с натрупаните проблеми

Наблюдава се лека промяна в начина, по който Доналд Тръмп говори за преговорите и спирането на огъня в Украйна. Досегашните усилия на американската администрация да сложи край на войната отбелязват незначителен успех . Това отбеляза в интервю пред БНР Мария Симеонова, ръководител на Бюрото на Европейския съвет за външна политика в София...

публикувано на 09.05.25 в 08:00

Служителите в Столичната библиотека протестират от 13 ч.

Служителите в Столичната библиотека излизат на протест днес. Институцията организира днес по обед ден на отворените врати, а недоволството е срещу ниските заплати. Организатор на протеста е КТ "Подкрепа". Служителите на една от най-старите културни институции на София - Столична библиотека - ще излязат на протест в един на обяд. Според..

публикувано на 09.05.25 в 07:57

Няколко протеста в София през деня

В 12 часа пред Министерския  съвет се очаква да се съберат жителите на разрушените незаконни постройки в квартал "Захарна фабрика".  Очаква се по-късно те да блокират и движението на булевард "Сливница" - при входа на Западния парк.  Хората настояват да бъдат настанени в подходящи за семействата им общински жилища или да им бъде..

публикувано на 09.05.25 в 07:52