Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Неделчев: Присъединяването ни към проекта "Артемида" е престиж за България

"Само космосът е границата"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Български компании, които гледат към космоса, а и не само, вече имат възможност да са част от американската програма за стъпване на Луната – "Артемида". Споразумението беше подписано преди около седмица и половина в централата на НАСА. Какво означава това за българските компании? 

Престиж за България и възможност за създаване на технологични иновации за български фирми, възможност за университетите. Така Марин Неделчев - преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити, очертава ползите от подписването на споразумението с НАСА. Това, че българският бизнес ще има шанс да работи "зад океана" е странно, при положение, че България още не е част от Европейската космическа агенция. 

"За българската държава е странно, че ние отказваме упорито да сме част от Европейската космическа агенция. При положение, че сме неин член, това ще доведе до развитие на космическия сектор в България. Това е двигател за цялата икономика. /.../ Може да се случи, България има кадри. Космическият сектор не е само технология, той е и чиста наука. Когато сме част от "Артемида или от Европейската космическа агенция, това ще доведе до развитие както на науката, така и на технологичните компании".

Комуникациите, електрониката, физиката, изследването на дълбокия космос, времето и климатичните промени - това са традиционните сектори за българския космически бизнес, казва Марин Неделчев. Той се надява това да върне доста българи у нас, които да работят по проектите.  

При подписването на споразумението с България генералният директор на НАСА Бил Нелсън посочи, че "Глобалните партньорства, направени в ерата на "Артемида", ще създадат възможности, които са от полза за членовете на поколението "Артемида" както в САЩ и страните-партньори, така и света. Лидерството на България ще помогне да се гарантира, че пътуването на човечеството до Луната и отвъд нея ще се извърши мирно, безопасно и прозрачно", посочва още генералният директор на НАСА Бил Нелсън. Още преди подписване на споразумението обаче фирма, основана от българин, е част от проекта "Артемида" на НАСА. Когато през септември 22-ра година беше изстреляна ракетата "Артемида 1", процесът беше наблюдаван с камери на българска фирма. Планът на НАСА е през различните степени на програмата "Артемида" хората да стъпят отново на Луната след близо 50 години отсъствие. "Артемида 1" без екипаж прелетя успешно около Луната през 2021 г. А мисията с екипаж "Артемида 2" се очаква да последва около 2024 г. Мисията за кацане "Артемида 3" е насрочена най-рано за 2025 г. или 2026 г. Какво може да се очаква от участието на български фирми оттук нататък. Марин Неделчев – преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити обобщава – само космосът е границата.  

Примери от последните месеци: 

През октомври Италианска модна къща обяви, че ще участва в разработката на скафандрите за лунната мисия на НАСА "Артемида 3", заедно с американска компания. С тази мисия през 2025-та година първите хора трябва да кацнат на луната. Като част от Европейската космическа агенция и "Артемида", Германия ще участва в програмата "Гейтуей" – планирана космическа станция, която ще обикаля около Луната като част от програмата. През септември Япония изстреля апарат за изследване на Луната (SLIM). Нареченият "лунен снайпер" използва авангардна технология за навигация на базата на изображения и лек хардуер за високопрецизно кацане и откриване на препятствия. Това има отношение към изграждането на базов лагер на Луната. Защото трябва да спусне екипажите и оборудването възможно най-близо до лунното селище с минимум консумация на гориво. Индия пък вече има опит с кацането на Луната, след като приземи през лятото своя сонда. От думите на Марин Неделчев става ясно, че като цяло мисията не е политическо споразумение за космоса.  

Рано е още да се говори за това кои точно фирми биха участвали в подписаното и от България споразумение. Но това със сигурност ще предизвика интерес у фирмите. Марин Неделчев се надява да има яснота от страна на институциите у нас.  

Още по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11-годишен пострада тежко след обръщане с АТВ в Кюстендилско

11-годишно момче е наранено тежко при произшествие с АТВ в землището на кюстендилското с. Лозно, съобщиха от полицията. Инцидентът станал около 21 часа снощи. Спешно е закарано в столична болница, с черепна травма и множество наранявания. Без знанието на родителите си момчето е излязло с нерегистрираното АТВ. Чрез мобилно приложение..

публикувано на 04.07.25 в 11:16

34-годишен моторист почина след удар в бетонна стена в Благоевград

34-годишен мотоциклетист е починал след удар в бетонна стена в Благоевград. Инцидентът е станал снощи на една от улиците в квартал "Освобождение". Неправоспособният водач, който e бил без каска, е загубил контрол над кросовия мотоциклет и се е ударил в подпорната стена. Мъжът е транспортиран до Центъра за спешна медицинска помощ, където..

публикувано на 04.07.25 в 11:13
Министърът на отбраната на Холандия Рубен Брекелманс

Служби от Холандия с доказателства за употреба на забранени химически оръжия от Русия в Украйна

Холандските разузнавателни служби са събрали доказателства за широко разпространена употреба от Русия на забранени химически оръжия в Украйна, включително пускане на задушлив газ от дронове с цел изваждане на войници от укритията, за да могат да бъдат обстрелвани, заявиха пред агенция Ройтерс нидерландският министър на отбраната и началникът на..

публикувано на 04.07.25 в 11:10

До седмици ще стане ясно дали Пеевски ще бъде обявен за единствен председател на ДПС

Очаква се до седмици да стане ясно дали Делян Пеевски ще бъде обявен за единствен председател на Движението за права и свободи. Адвокатите на Пеевски поискаха, а прокуратурата не възрази, Софийският градски съд да впише в Регистъра на политическите партии решенията на извънредната конференция на ДПС от края на миналата година.  Сред тях..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Ангелин Цачев

Ангелин Цачев: Изнасяме много електроенергия, защото произвеждаме много възобновяема

Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е напацея,  защото сме общ пазар и българският потребители трябва ползва възможно най-евтиния ток в югоизточна Европа, каза Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО, в интервю пред БНР. "В момента България е нетен изно сител..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Слави Трифонов: Да направим всичко възможно да задържим младите лекари в България

"Разбира се, че младите лекари са прави и не само, защото са млади, а защото държавата трябва да направи всичко възможно, за да ги задържи да работят и да живеят в България". Това написа във "Фейсбук" Слави Трифонов.   Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации Д-р Белослава Томова: Не сме..

публикувано на 04.07.25 в 10:30

Скандал в парламента доведе до прекъсване на заседанието

Вицепремиерът Атанас Зафиров обяви в парламента, че до края на месеца ще бъдат приети законодателни промени, с които да се гарантира достойно заплащане в сектор здравеопазване. Така той отговори на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев по повод протестите на младите медици. Блиц контролът, в който на актуални въпроси отговарят..

публикувано на 04.07.25 в 10:28