Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Неделчев: Присъединяването ни към проекта "Артемида" е престиж за България

"Само космосът е границата"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Български компании, които гледат към космоса, а и не само, вече имат възможност да са част от американската програма за стъпване на Луната – "Артемида". Споразумението беше подписано преди около седмица и половина в централата на НАСА. Какво означава това за българските компании? 

Престиж за България и възможност за създаване на технологични иновации за български фирми, възможност за университетите. Така Марин Неделчев - преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити, очертава ползите от подписването на споразумението с НАСА. Това, че българският бизнес ще има шанс да работи "зад океана" е странно, при положение, че България още не е част от Европейската космическа агенция. 

"За българската държава е странно, че ние отказваме упорито да сме част от Европейската космическа агенция. При положение, че сме неин член, това ще доведе до развитие на космическия сектор в България. Това е двигател за цялата икономика. /.../ Може да се случи, България има кадри. Космическият сектор не е само технология, той е и чиста наука. Когато сме част от "Артемида или от Европейската космическа агенция, това ще доведе до развитие както на науката, така и на технологичните компании".

Комуникациите, електрониката, физиката, изследването на дълбокия космос, времето и климатичните промени - това са традиционните сектори за българския космически бизнес, казва Марин Неделчев. Той се надява това да върне доста българи у нас, които да работят по проектите.  

При подписването на споразумението с България генералният директор на НАСА Бил Нелсън посочи, че "Глобалните партньорства, направени в ерата на "Артемида", ще създадат възможности, които са от полза за членовете на поколението "Артемида" както в САЩ и страните-партньори, така и света. Лидерството на България ще помогне да се гарантира, че пътуването на човечеството до Луната и отвъд нея ще се извърши мирно, безопасно и прозрачно", посочва още генералният директор на НАСА Бил Нелсън. Още преди подписване на споразумението обаче фирма, основана от българин, е част от проекта "Артемида" на НАСА. Когато през септември 22-ра година беше изстреляна ракетата "Артемида 1", процесът беше наблюдаван с камери на българска фирма. Планът на НАСА е през различните степени на програмата "Артемида" хората да стъпят отново на Луната след близо 50 години отсъствие. "Артемида 1" без екипаж прелетя успешно около Луната през 2021 г. А мисията с екипаж "Артемида 2" се очаква да последва около 2024 г. Мисията за кацане "Артемида 3" е насрочена най-рано за 2025 г. или 2026 г. Какво може да се очаква от участието на български фирми оттук нататък. Марин Неделчев – преподавател в Техническия университет в София и част от българска компания за изстрелване на сателити обобщава – само космосът е границата.  

Примери от последните месеци: 

През октомври Италианска модна къща обяви, че ще участва в разработката на скафандрите за лунната мисия на НАСА "Артемида 3", заедно с американска компания. С тази мисия през 2025-та година първите хора трябва да кацнат на луната. Като част от Европейската космическа агенция и "Артемида", Германия ще участва в програмата "Гейтуей" – планирана космическа станция, която ще обикаля около Луната като част от програмата. През септември Япония изстреля апарат за изследване на Луната (SLIM). Нареченият "лунен снайпер" използва авангардна технология за навигация на базата на изображения и лек хардуер за високопрецизно кацане и откриване на препятствия. Това има отношение към изграждането на базов лагер на Луната. Защото трябва да спусне екипажите и оборудването възможно най-близо до лунното селище с минимум консумация на гориво. Индия пък вече има опит с кацането на Луната, след като приземи през лятото своя сонда. От думите на Марин Неделчев става ясно, че като цяло мисията не е политическо споразумение за космоса.  

Рано е още да се говори за това кои точно фирми биха участвали в подписаното и от България споразумение. Но това със сигурност ще предизвика интерес у фирмите. Марин Неделчев се надява да има яснота от страна на институциите у нас.  

Още по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жечо Станков

Международна среща за енергийна свързаност ще се състои в София

Закрита министерска среща за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства в европейската общност ще се състои днес в София с участието на министъра на енергетиката Жечо Станков. Ще се включат представители на Великобритания, Молдова, Унгария, Гърция, Азербайджан, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие,..

публикувано на 25.02.25 в 09:23

Изследване: Доходите в Сливен с 47% по-ниски от тези в София

" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич ".  Това показва регионално изследване с карта на енергийната и социална уязвимост на домакинствата в България, направено от Института за икономически изследвания на..

публикувано на 25.02.25 в 09:06

Спасители предупреждават: Малките лавини по Седемте езера са почти ежедневие

Малките лавини тези дни по Седемте езера са почти ежедневие, предупреждават дежурните спасители по циркуса от отряда в Дупница. Последният случай е от неделя по обяд, когато скиор е предизвикал лавина в улей край хижа "Рилски езера". За щастие инцидентът се е разминал без жертви. Това е първият случай за тази година на човек, попаднал в..

публикувано на 25.02.25 в 09:04

Полша задейства военни самолети заради руски въздушни удари в Украйна

Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..

публикувано на 25.02.25 в 08:26
18-каратовата тоалетна

Трима на съд за кражба на 98-килограмова златна тоалетна в Англия

Трима мъже бяха изправени пред английски съд днес по обвинения, свързани с кражбата на 18-каратова златна тоалетна, която беше изложена като произведение на изкуството в родното място на Уинстън Чърчил. Напълно функциониращата тоалетна, произведение на изкуството, носещо името "Америка", дело на италианския творец Маурицио Кателан, беше..

публикувано на 25.02.25 в 08:22

Инж. Иоанис Партениотис: Не подкрепяме и трите бюджета

Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа".  На НСТС вчера всички социални партньори имаха принципна подкрепа за въвеждане на еврото в страната, посочи той и добави обаче, че са имали резерви към всички бюджети - на НОИ, НЗОК и държавния бюджет : "Не подкрепихме трите бюджета, като..

публикувано на 25.02.25 в 08:17

Тържествено откриване на изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи"

На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..

публикувано на 25.02.25 в 08:03