Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от гастролите на Софийската опера в Германия, Южна Корея и Турция

Аплодисменти след “Електра“ в Южна Корея
Снимка: Софийска опера






Тази есен Софийската национална опера осъществи цяла поредица много успешни задгранични турнета – от 27-и септември до 4-и октомври в Германия, от 14-и до 22-и октомври в Южна Корея и от 7-и до 12-и ноември в Турция. Всяко от тези чуждестранни гостувания отбеляза важен нов момент в историята на българското оперно изпълнителско изкуство.

През 2015 г. Софийската национална опера гостува за първи път в германския град Фюсен и представи пред вагнерианци от цял свят първата българска постановка на цялата тетралогия „Пръстенът на нибелунга“ от Вагнер на сцената на Фестивалния театър “Нойшванщайн“. Успехът беше толкова голям, че кметът на Фюсен Паул Якоб изрази мечтата си това изключително събитие да прерасне в традиционен фестивал. И ето, тази година Софийската опера отново гостува във Фюсен, вече на фестивала “Кьонигсвинкел“, който се проведе от 29-и септември до 3-и октомври. Трупата на Националния ни оперен театър представи новата постановка на акад. Пламен Карталов на операта “Валкюра“ от тетралогията “Пръстенът на нибелунга“, отново с огромен успех.

Тази година за първи път се осъществява творческо сътрудничество, обмен между Софийската опера и Операта в град Тегу в Южна Корея. Три години след българската премиера на операта “Електра“ от Рихард Щраус, трупата на Националния ни оперен театър осъществи и първото изпълнение на творбата в 75-годишната история на корейското оперно изкуство. В двата спектакъла на “Електра“ на Софийската опера в програмата на 20-я международен оперен фестивал в Тегу участваха оперният оркестър на Тегу и млади корейски оперни певци в малките роли. Постановката на акад. Пламен Карталов беше удостоена с голямата награда на фестивала, а сопранът Диана Ламар получи наградата за най-добър нов певец за превъплъщението си в заглавната роля.

През 2023 г. Турция чества 100 години Турска република. България се присъедини към тържествата с поредица културни прояви. Кулминацията им беше гала турне на Софийската национална опера със спектакли на “Тоска“ от Пучини на сцените на Анкарската и Истанбулската опера. Гала турнето беше под наслов “България поздравява Турция: Честита Стогодишнина на Републиката!“ и се проведе под патронажа на първите дами на България и Турция Десислава Радева и Емине Ердоган. За първи път в него беше осъществено творческо сътрудничество на Софийската, Анкарската и Истанбулската опера. В българската постановка на режисьора акад. Пламен Карталов участваха хорът на Анкарската опера и детските хорове на двата турски оперни театъра, а на диригентския пулт беше Сунай Муратов – възпитаник на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ и дългогодишен диригент на Анкарската опера.

В звуковите файлове чуйте специалните издания на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“, посветени на трите гастрола на Софийската опера – в Германия, в Южна Корея и в Турция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16