Израел съобщи, че е получил списък със заложници, които днес ще бъдат освободени от палестинското движение "Хамас". Това става след вчерашния първи ден от четиридневното примирие, в който бяха освободени 24 заложници и 39 палестински затворници. Спирането на огъня позволи и доставки на помощи за облекчаване на тежката хуманитарна ситуация в Ивицата Газа.
Правителството на Бенямин Нетаняху обеща да работи за връщането на всички заложници, отведени от "Хамас" при нападението срещу Израел на 7 октомври.
В първия ден на временното примирие, постигнато с посредничеството на Катар, бяха освободени 13 израелци, десет тайландци и един филипинец. В замяна от израелските затвори бяха пуснати 39 души.
Според споразумението общо 50 израелски заложници и 150 палестинци трябва да бъдат освободени в рамките на 4 дни.
Американският президент Джо Байдън обяви, че има реални шансове временното примирие между Израел и "Хамас" да бъде удължено.
"Освобождаването от петък е началото на процеса. Очакваме десетки заложници да бъдат върнати при семействата им през следващите дни. Също така си спомняме всички, които все още са задържани и подновяваме ангажимента си да работим за тяхното освобождаване", заяви Байдън.
Израелските власти заявиха, че войната ще продължи и след края на спирането на огъня. То позволи да се увеличат доставките на гориво и други помощи за Газа. Израел се съгласи в дните на примирието да бъдат доставяни по 130 000 литра гориво на ден за обсадения анклав, което да бъде използвано за хуманитарни нужди. ООН съобщи, че е изпратен най-големият конвой за Газа от началото на войната.
Според палестинското здравно министерство в управляваната от "Хамас" Ивица Газа от началото на конфликта са загинали около 14 000 палестинци.
Около 1200 души бяха убити в Израел при нападението "Хамас" на 7 октомври, когато бяха взети и около 240 заложници. Атаката предизвика масирани въздушни удари и наземна операция в Ивицата Газа.
Израелското правителство съобщи, че ще извика белгийския и испанския посланик след вчерашните изказвания на испанския премиер Педро Санчес и белгийския му колега Александър де Кро за войната между Израел и "Хамас".
В същото време египетският президент Абдел Фатах ас Сиси призова международната общност да признае "Държавата Палестина".
Сръбски студенти и други граждани участваха снощи в нови протести, блокади и прояви на гражданско неподчинение. В събота голяма антиправителствен демонстрация в Белград под надслов "Ще се видим на Видовден" прерасна в продължителни сблъсъци с полицията, при които бяха ранени десетки протестиращи и служители на реда. "Арестувайте Вучич!" и "Пуснете ги..
В Севиля започва Четвъртата конференция за финансиране на развитието, организирана от ООН. Столицата на испнската област Андалусия посреща около 12 000 участници сред които над 70 световни лидери, включително държавни и правителствени ръководители. Срещата на върха в Севиля се провежда на фона на съкращения на официалната помощ за развитие, която е..
Британският премиер Киър Стармър осъди британското пънк дуо “Боб Вилан” ( Bobby Vylan) за това, че призовава за „смърт“ на израелските войски, наричайки изявата на изпълнителите на фестивала в Гластънбъри „ужасяваща реч на омразата“. Организаторите на фестивала в Гластънбъри заявиха, че са „потресени“, след като фронтменът на групата поведе..
Глобата за използване на електрически тротинетки в Ямбол е вече 100 лв. Превозните средства на нарушителите се конфискуват до заплащането на санкцията. През летния период са планирани засилени проверки от страна на полицията и общината в града. От 50 на 100 лева се вдига санкцията при нарушение на правилата за управление на електрически..
Първата за лятото гореща вълна в Испания счупи исторически рекорд за най-високата измерена температура през юни. Термометрите в югозападния град Ел Гранадо, провинция Уелва отчетоха 46 градуса по Целзий. Освен рекорда в Ел Гранадо, в още пет града в автономната област Андалусия бяха отчетени температури над 43 градуса. Безпрецедентната жега ще продължи..
Два дни поред в Лондон бяха измерени 31 градуса, а горещата вълна над Британските острови продължава да се засилва. Прогнозите са днес и във вторник живачният стълб да достигне 34 градуса. В много райони на Обединеното кралство е в сила оранжев предупредителен код за горещини. Той ще остане в сила до вторник вечерта. Големите горещини са много опасни..
Седем души, сред които две деца, са пострадали при катастрофа край ямболското село Крумово, съобщиха от полицията в Ямбол. Сигналът за самокатастрофирал автомобил е подаден малко преди 19 часа. По първоначални данни колата е управлявана от 39- годишен мъж и по неизяснени до момента причини е напуснала пътното платно и е..
Шумът в ушите е често срещано състояния, свързано с неприятно усещане. Причините за шума в ушите могат да бъдат най-различни. За да бъде..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Когато политическа сила като ПП, която излиза с идеята за борба с корупцията, попада под ударите на компромати, това е проблем. Българите..