Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прояви в целия свят са планирани в Международния ден срещу насилието над жени

Протест срещу насилието над жени, Босна, 11 октомври 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Прояви в целия свят са планирани в днешния Международен ден срещу насилието над жени. По данни на ООН миналата година 89 хиляди жени и момичета са станали жертва на този тип насилие в глобален мащаб. Протестен митинг е обявен днес в турския мегаполис Истанбул. Важността на проблема се отбелязва и в редица други страни.

Насилието над жени е достигнало през 2022 година най-високото си равнище от 20 години. Най-голям брой убийства на жени и момичета - около 20 000 - са извършени в Африка, следвана от Азия. Проблемът е сериозен и в европейски страни.

В Испания 52 жени са убити за първите десет месеца на тази година, като вече са надминали показателите на предходните три години. 50 хиляди жени са под полицейска защита.

В Италия от началото на годината 87 жени са станали жертва на домашно насилие, от тях 55 са убити от настоящите си или бившите си партньори. Наскоро шок в страната предизвика убийството на 22-годишна студентка от бившия й приятел. В италианския Сенат с рядко единодушие беше приет законопроект за превенция на домашното насилие.

"Всеки изгубен живот е призив за действие - за преодоляване на  неравенствата и прилагане на правосъдието, така че нито една жена или момиче да не се страхува за живота си заради пола си", подчертаха от ООН.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция продължава преговорите със САЩ за нови военни бази

Гърция продължава преговорите със САЩ за нови военни бази на територията на страната. Гръцките медии информират за активизиране на преговорите между Атина и Вашингтон по откриване на нови военни бази. Това е част от двустранния договор за военно сътурдничество. Целта на гръцкото правителство е да се убедят американските власти да..

публикувано на 04.08.25 в 11:26

Момче с колело е блъснато от кола на кръстовище в Брезник

9-годишно момче с велосипед е било блъснато от лек автомобил на кръстовище в Брезник. Инцидентът е станал вечерта на 1 август, съобщават от полицията. Момчето незабавно било транспортирано в пернишката болница, а по-късно в столично лечебно заведение, където лекарите констатирали счупена бедрена кост и счупена ключица на една от ръцете му...

публикувано на 04.08.25 в 11:23

Анастасия Стойчева: Сухо второ десетдневие на август, дъжд и понижение на температурите през третото

Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък".  Циклон във високата част на атмосферата ще носи гръмотевични бури и валежи в западните райони от страната , посочи тя в предаването "Преди всички".  "В Централна и Източна България ще си остане с предимно..

публикувано на 04.08.25 в 11:20

Спад в предлагането на работа

Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с юни. Продължава да се регистрира спад на предложенията за работа и на годишна база, като през юли..

публикувано на 04.08.25 в 11:01
Цветина Рангелова

Младата поетеса, певица и актриса Цветина Рангелова издаде трета книга - "Време"

Цветина Рангелова обича да пее, талантлива актриса е, но съвсем наскоро издаде и своята трета книга "Време". Цветина е от младите поетични гласове, които не се страхуват да изразят себе си, дори и, понякога, светът да забравя истинската стойност на честността.  "Моето време в момента е разменна монета. И то не ми се връща. Не ми се отплаща...И..

публикувано на 04.08.25 в 11:00

Работник е загинал при инцидент в Горна Оряховица

Един работник е загинал, а друг е пострадал тежко при инцидент в горнооряховска фирма. Инцидентът е от събота по обяд, но за него беше съобщено днес от полицията. Трудовата злополука е настъпила при товаро-разтоварни работи около 11 часа в двора на фирма в Горна Оряховица. Дървени греди са затиснали двама работници. На място е загинал..

публикувано на 04.08.25 в 10:55
30 декара сухи треви горяха край Монтана

Три леки коли изгоряха в пожар в монтанско село

Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат вчера след обяд на сигнал за пожар на суха трева на летището в село Ерден. Огънят е унищожил три леки..

публикувано на 04.08.25 в 10:40