Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийският университет отбелязва патронния си празник

Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Снимка: Ани Петрова

Православна църква почита днес паметта на Свети Климент Охридски - един от учениците на Светите братя Кирил и Методий. С академично тържество най-старото висше учебно заведение у нас, Софийският университет "Свети Климент Охридски", ще отбележи патронния си празник.

По традиция празникът ще започне в 8:00 часа в Академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където Негово високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан ще отслужи света божествена литургия. След службата литийно шествие ще се отправи към паметника на Свети Климент Охридски, където в 11:00 часа академичният съвет, начело с ректора проф. Георги Вълчев, ще поднесе венец.

Академичното тържество по повод празника ще се проведе след това в аулата на Алма Матер. В съзвучие с академичната традиция ректорът в периода 2015-2023 година проф. Анастас Герджиков ще представи новоизбрания ректор на Софийския университет проф. Георги Вълчев. Вълчев ще поздрави академичната общност по повод патронния празник. Деканът на Юридическия факултет проф. Даниел Вълчев ще произнесе академично слово на тема "Правото между сакралното и профанното".

Тържеството ще продължи с връчване на удостоверенията на новоизбраните професори за последните 12 месеца, и с връчване на различни награди, и ще завърши с музикална програма на Университетския хор за старинна музика.

"Живеем в свят, изпълнен с дълбоки противоречия и задълбочаващи се неравенства. Свят, в който социалната тъкан на обществата ерозира с невиждани темпове, а традиционните ценности се заменят с арогантност, агресия и лицемерие. Свят, в който въпреки небивалия напредък на технологиите, знанието сякаш се обезценява. Много и тежки са въпросите, на които в следващите години трябва да намерим отговорите заедно като общност, ако искаме да бъдем истински следовници на нашия патрон, и да открием вярната посока към бъдещето", каза в словото си по повод празника новият ректор на най-стария университет у нас проф. Георги Вълчев. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Главният изпълнителен директор на Rheinmetall AG Армин Папергер (вляво) и румънският министър-председател Илие Боложан (вдясно) в края на пресконференция в централата на правителството в Букурещ, 3 ноември 2025 г.

Румъния подписа с "Райнметал" за фабрика за барут, купува Ф-16 за 1 евро от Нидерландия

Германският оръжеен концерн "Райнметал" (Rheinmetall AG) ще произвежда барут и в Румъния. Днес изпълнителният директор на "Райнметал" Армин Папергер и румънският премиер Илие Боложан са подписали договор за съвместно производство в градчето Виктория, в окръг Брашов, в Централна Румъния. Инвестицията за изграждане на завода е 500 милиона евро,..

публикувано на 03.11.25 в 21:15
Етнографски музей - Берковица.

Дигитализират експозициите на Етнографския музей и Къщата музей "Иван Вазов" в Берковица

Музейният комплекс в Берковица ще дигитализира експозициите на Етнографския музей и Къщата музей "Иван Вазов", за да могат да се видят и от хора в неравностойно положение.  Музейният комплекс спечели проект "Берковица – живо наследство: дигитални разходки и занаяти" по програма "Културно наследство" 2025 г. Финансирането е в размер на 20 000 лв. и..

публикувано на 03.11.25 в 20:48
Володимир Зеленски

Украйна планира да отвори офиси в Берлин и Копенхаген за продажба на военна техника

Русия трупа войски близо до Добропиля, а близкият град Покровск остава под значителен натиск, до 300 руски войници са проникнали в него - това  украинският президент Володимир Зеленски.  Украйна изпраща нови подразделения в Покровск Зеленски  призна, че на страната му не достигат 750 милиона долара, за да закупи необходимите за отопление през..

публикувано на 03.11.25 в 20:32

ЕК трябва да провери усвояването на еврофондовете за пътна безопасност в България и състоянието на пътищата

Европейската комисия трябва да провери усвояването на еврофондовете за пътна безопасност у нас и състоянието на пътищата ни. Това съобщи председателят на Комисията по петиции в Европейския парламент Богдан Жонца. Членовете ѝ обсъдиха петиция, в която лошото състояние на пътищата в България е обвързано с редица смъртни случаи, включително гибелта на..

публикувано на 03.11.25 в 20:19

Бюджетният дефицит към септември е около 6 млрд. лв. - 2,7% от прогнозния БВП

Бюджетното салдо по консолидираната фискална програма към края на септември е било отрицателно в размер на малко над 6 милиарда лева, или 2,7 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт, съобщават от Министерството на финансите. Близо една трета от дефицита - 1 701 000 000 лева, е от европейските средства, които страната ни очаква. В..

публикувано на 03.11.25 в 19:43

Шкварек с призив: Да честваме 1400-годишнината на България, основаната от Кубрат

Геополитическият анализатор и историк Кристиян Шкварек призова с пост в социалните мрежи да бъде постигнат консенсус за честване на годишнината от основаването на България от хан Кубрат през 632 г., а не, както е прието, от хан Аспарух през 681 г. "Няма период, в който тя да не съществува, преди магически да се пръкне отново на юг от Дунава...

публикувано на 03.11.25 в 18:46
Покровск

Украйна изпраща нови подразделения в Покровск

Украйна изпраща нови щурмови и специални подразделения в полуобкръжения и полуразрушен град Покровск. От съобщението на 7-ми Корпус излиза, че усилията са концентрирани върху изтласкване на руснаците от северната част на града. Южната, според неофициалния блог DeepState, е категорично в руски ръце. Падне ли Покровск, ще се превърне в най-важната..

публикувано на 03.11.25 в 18:35