До предсрочния вот се стигна, след като по-рано през годината досегашният премиер Марк Рюте подаде оставка заради "непреодолими" различия в управленската коалиция относно контрола върху миграцията.
Вилдерс спечели 37 от общо 150 места в парламента.
Този резултат се изживява в Нидерландия като земетресение, обясни пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политологот Университета в Лайден.
Тя отбеляза, че този резултат ще рефлектира и върху надеждите за приемане в Шенген на българското правителство.
"Те ще бъдат много по-скромни. Най-добрият шанс за българското правителство е да се опита да сложи всички карти на гласуването през декември и на одобряване на българското членство преди смяната на правителството в Нидерландия. Въпросът е доколко Рюте и съратниците му ще искат да рискуват останалия си политически капитал в един парламент, който не е дрюжелюбен към каузата на България и Румъния. Ситуацията се влоши и по отношение на българското членство в Шенген. Служебното правителство на Рюте обаче не е определило темите, по които ще взима решения и е възможно през някоя задна вратичка да се постигне компромис по това решение".
Проф. Димитрова обясни и какви са факторите, довели до победа на Вилдерс.
"Той води една много успешна кампания.
Има обаче и други фактори, които също допринесоха за успеха му и не се дължат на самия него. Партията, доскоро водена от Марк Рюте – либералите, отвори вратата за сътрудничество с партията на Вилдерс, като казаха ,че не изключват сътрудничество и коалиция.
Много от гласоподавателите, които преди гласуваха за малки партии в спектъра в дясно, този път гласуваха за Вилдерс, защото се създаде впечатление в общественото пространство, че този път той може да влезе в управлението.
Партията на Рюте направи водеща темата за миграцията и бежанците, която пасва много по-добре на Вилдерс. Тя е основна за него. Така те го подпомогнаха неговата кампания".
Победата на Вилдерс не може да се отдаде на антиевропрейски или антимюсюлмански настроения, обясни проф. Димитрова
"Гражданите са недоволни от всички управлявали до момента партии. Причина е в невъзможността им да разрешат няколко важни структурни проблема – жилищната криза, проблемите с бежанците, кризата в здравеопазването и земеделието".
Знаците от първите политически сили са противоречиви, но формирането на правителство този път ще бъде изключително трудно и сложно, прогнозира още тя.
"Ако иска да държи лично властта, Вилдерс ще трябва да се откаже от намеренията си да забрани Корана, джамиите и мюсюлманските училища. Той вече заяви, че ще управлява съгласно Конституцията и правовата държава. Формирането на училища на религиозна основа е основно конституционно положение. Вилдерс вероятно ще трябва да се откаже и от идеята за пълното спиране на приема на бежанци.
Обществените настроения в Нидерландия не са за излизане от ЕС. Той е опитен политик и е видял това".
Ако другите партии формират коалиция без Вилдерс, като се има предвид голямата преднина, която партията му има, гражданите биха го възприели като пренебрегване на демократичните принципи, обясни тя.
"Ако коалиционните преговори обаче се проточат, а Вилдерс се прояви като по-малко склонен на компромис, отколкото изглеждаше през последните месеци, всякакви сценарии са възможни.
Много от партиите ще бъдат изключени по естествен начин от преговорите за съставяне на правителство. Може би този процес ще бъде по-кратък, отклокото очакваме".
Нидерландия ще се позиционира по-консервативно на европейската сцена при управление на Вилдерс, прогнозира експертът.
"Прогламата на партията му обаче идентифицира Русия като агресор в Украйна. Най-сериозните страхове, че Виледрс ще се позиционира като приятел на Русия, поне официално не би трябвало да се сбъднат. Но той обяви също, че е против снабдяването на Украйна с оръжия.
Отношението на Нидерландия към разширяване на ЕС със сигурност ще бъде по-негативно, както и за всякакви сопразумения по отношение на бежанци. Той заяви ,че ще постави Нидерландия на първо място, какво и да означава това".
Цялото интервю на Деян Йотов с проф. Антоанета Димитрова може да чуете в звуковия файл.Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере необходимото мнозинство, ситуацията се повтори и при достигналите до балотаж Рая Назарян и Силви Кирилов. Следващият - седми опит, беше насрочен за утре в 11:00 часа. Рая Назарян и Силви Кирилов..
Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..