До предсрочния вот се стигна, след като по-рано през годината досегашният премиер Марк Рюте подаде оставка заради "непреодолими" различия в управленската коалиция относно контрола върху миграцията.
Вилдерс спечели 37 от общо 150 места в парламента.
Този резултат се изживява в Нидерландия като земетресение, обясни пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политологот Университета в Лайден.
Тя отбеляза, че този резултат ще рефлектира и върху надеждите за приемане в Шенген на българското правителство.
"Те ще бъдат много по-скромни. Най-добрият шанс за българското правителство е да се опита да сложи всички карти на гласуването през декември и на одобряване на българското членство преди смяната на правителството в Нидерландия. Въпросът е доколко Рюте и съратниците му ще искат да рискуват останалия си политически капитал в един парламент, който не е дрюжелюбен към каузата на България и Румъния. Ситуацията се влоши и по отношение на българското членство в Шенген. Служебното правителство на Рюте обаче не е определило темите, по които ще взима решения и е възможно през някоя задна вратичка да се постигне компромис по това решение".
Проф. Димитрова обясни и какви са факторите, довели до победа на Вилдерс.
"Той води една много успешна кампания.
Има обаче и други фактори, които също допринесоха за успеха му и не се дължат на самия него. Партията, доскоро водена от Марк Рюте – либералите, отвори вратата за сътрудничество с партията на Вилдерс, като казаха ,че не изключват сътрудничество и коалиция.
Много от гласоподавателите, които преди гласуваха за малки партии в спектъра в дясно, този път гласуваха за Вилдерс, защото се създаде впечатление в общественото пространство, че този път той може да влезе в управлението.
Партията на Рюте направи водеща темата за миграцията и бежанците, която пасва много по-добре на Вилдерс. Тя е основна за него. Така те го подпомогнаха неговата кампания".
Победата на Вилдерс не може да се отдаде на антиевропрейски или антимюсюлмански настроения, обясни проф. Димитрова
"Гражданите са недоволни от всички управлявали до момента партии. Причина е в невъзможността им да разрешат няколко важни структурни проблема – жилищната криза, проблемите с бежанците, кризата в здравеопазването и земеделието".
Знаците от първите политически сили са противоречиви, но формирането на правителство този път ще бъде изключително трудно и сложно, прогнозира още тя.
"Ако иска да държи лично властта, Вилдерс ще трябва да се откаже от намеренията си да забрани Корана, джамиите и мюсюлманските училища. Той вече заяви, че ще управлява съгласно Конституцията и правовата държава. Формирането на училища на религиозна основа е основно конституционно положение. Вилдерс вероятно ще трябва да се откаже и от идеята за пълното спиране на приема на бежанци.
Обществените настроения в Нидерландия не са за излизане от ЕС. Той е опитен политик и е видял това".
Ако другите партии формират коалиция без Вилдерс, като се има предвид голямата преднина, която партията му има, гражданите биха го възприели като пренебрегване на демократичните принципи, обясни тя.
"Ако коалиционните преговори обаче се проточат, а Вилдерс се прояви като по-малко склонен на компромис, отколкото изглеждаше през последните месеци, всякакви сценарии са възможни.
Много от партиите ще бъдат изключени по естествен начин от преговорите за съставяне на правителство. Може би този процес ще бъде по-кратък, отклокото очакваме".
Нидерландия ще се позиционира по-консервативно на европейската сцена при управление на Вилдерс, прогнозира експертът.
"Прогламата на партията му обаче идентифицира Русия като агресор в Украйна. Най-сериозните страхове, че Виледрс ще се позиционира като приятел на Русия, поне официално не би трябвало да се сбъднат. Но той обяви също, че е против снабдяването на Украйна с оръжия.
Отношението на Нидерландия към разширяване на ЕС със сигурност ще бъде по-негативно, както и за всякакви сопразумения по отношение на бежанци. Той заяви ,че ще постави Нидерландия на първо място, какво и да означава това".
Цялото интервю на Деян Йотов с проф. Антоанета Димитрова може да чуете в звуковия файл.Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд. Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona. Единната..
" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе", се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..
Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено. Възстановено е подаването на ток за всички населени места, а и пътищата са проходими. Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ)..
През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..