Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Орбан се опитва да си осигури разменна монета за бъдещ етап на сблъсъка си с Брюксел"

Даниел Хегедюш: Орбан оформя стратегическо бойно поле. Ще има нови съюзници в Европа

Напразни се оказват надеждите да бъде изолиран, казва анализаторът от германския фонд "Маршал"

| Интервю
Виктор Орбан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Украйна Володимир Зеленски очерта три най-големи външнополитически победи, от които се нуждае страната му, за да оцелее от руската агресия. Едната е да накара скептичното крило на Републиканската партия в американския Конгрес да отстъпи, за да продължи финансовата и военната помощ от Вашингтон. Втората победа трябва да е за обещаните 50 милиарда евро от Европейския съюз. И трета - да започне преговори за членство в него.

Главната пречка пред последните две е унгарският премиер Виктор Орбан, който заплашва с вето, ако Брюксел не загърби върховенството на правото и демократичните ценности и не размрази средствата, които се полагат на Будапеща за възстановяване от пандемията и кохезионните й дялове. Орбан поде национално допитване за ползите от помощта за Украйна. Попита и публично останалите евролидери дали не е по-добре да осъзнаят, че е грешка да залагат на поражение на Русия.

Изненадващо Еврокомисията обяви, че размразява 900 милиона евро за Унгария от общо над 30 милиарда - без каквито и да било условности. Дали Брюксел се опитва да търгува с Орбан? И ако е така, струва ли си? Темата коментира за БНР Даниел Хегедюш от Германския фонд "Маршал".

"Да. Според мен може да се каже, че този ход на Европейската комисия не изглежда добър, предвид това, че замразяването на фондовете за унгарското правителство е средство да се влияе върху него. Освен това едва ли с тези 900 милиона би могло да бъде купено сътрудничеството на Орбан. Затова мисля, че унгарското вето върху финансовата помощ за Украйна ще си остане надвиснало над предстоящата през декември среща на върха на Европейския съюз. От друга страна Еврокомисията отбелязва, че това предварително финансиране - 900-те милиона евро - се отпуска с много конкретно определено предназначение. И то е намаляване на енергийната зависимост на Унгария от Русия. От тази гледна точка Брюксел може да оправдае решението си с това, че то всъщност не е в полза на интересите, които преследва правителството на Орбан. Огромна част от замразените фондове - 22 милиарда от кохезионните и все още почти всички средства по Плана за възстановяване - остават недостъпни за Унгария. Отпускането им все още зависи от действията на управляващите там в посока върховенство на закона и от борбата срещу корупцията. Затова би било прибързано да се каже, че се е стигнало до пробив в отношенията между Брюксел и Будапеща или че Еврокомисията е направила стратегически компромис."

Случайно ли т.нар. обществени консултации на премиера Орбан, които очевидно са за оправдаване на липсата на подкрепа за Украйна, и писмото му до останалите евролидери с призив да се осмисли дали реално е постижима украинска победа във войната съвпаднаха с циничните оплаквания на Владимир Путин пред Г-20, че никой не искал да преговаря с него за прекратяване на трагедията в Украйна?

"Може и да е съвпадение. А може и да не е. Но е ясно, че унгарското правителство не сигнализира по никакъв начин каквато и да било промяна в подхода си. То служи на руските стратегически интереси практически от самото начало на войната. Многократно вече се опитва да размие европейските санкции срещу Русия и в същото време блокира европейската финансова помощ за Украйна, както и военната помощ.

Главната цел на премиера Орбан е размразяване на блокираните фондове за Унгария. И единственото средство, с което разполага, за да се опита да го постигне, е изнудването. Той го използва при всяка възникнала възможност. Освен поставянето под въпрос на помощта за Украйна, такава възможност е и блокадата пред присъединяването на Швеция към НАТОВ този контекст унгарското правителство се опитва да си създадеситуация, която да го задължи да следва определен обществен интерес и която да придаде легитимност на позициите му. Затова тези национални консултации за украинското присъединяване към Евросъюза и за помощта за Киев са просто инструмент за реализиране на стратегическите сметки на Орбан от последните две години."

Такъв инструмент изглежда и стартиралата в Унгария враждебна публична кампания срещу Европейската комисия, която включва билбордове с послания като "Няма да ви играем по свирката!", каквито вече сме виждали преди десетина години - тогава с лицата на Джордж Сорос и предшественика на Урсула фон дер Лайен - Жан-Клод Юнкер...

"С този ход Орбан всъщност започна да оформя стратегическото бойно поле. След това, както разбирам, дори е поставил като условие за вдигането на блокадата върху помощите за Украйна Фон дер Лайен да напусне поста на председател на Европейската комисия. Не мисля, че това условие ще бъде изпълнено. Орбан просто се опитва да си осигури разменна монета за бъдещ етап на сблъсъка си с Брюксел - нещо, от което може да се откаже, представяйки го за отстъпка. Смятам, че Фон дер Лайен постъпи правилно като не реагира на тези билбордове, защото иначе щеше да остане впечатлението, че проблемът е междуличностен, а не за върховенството на правото в Унгария и за геополитическите й позиции."

ФИДЕС, за чийто лидер Орбан беше преизбран за пореден път тази седмица, предложи закон за "защита на националния суверенитет". Срещу кого е насочен той?

"Този проектозакон използва легитимната цел да се даде отпор на дезинформацията и чуждестранната намеса в националните избори като претекст, за да бъдат ударени независимите медии и това, което е останало от независимото гражданско общество в страната. Независимо дали участват в изборите или не, законът практически казва, че ако влияят на обществения дискурс и в същото време се финансират от чужбина - а това предвид липсата на вътрешни ресурси е широко разпространено в Унгария - те може да станат обект на проследяване и на мерки за сплашване.

Основната цел на този закон е да има разтърсващ ефект върху критиците на правителството и върху обществения активизъм. Например - широко разпространена практика в Унгария сега е граждански сдружения да застават зад кандидати на местните избори. Според този закон тези сдружения не бива да се месят в изборите, ако са получатели на чуждестранни или международни грантове.

Защото в такъв случай ръководителите им ще са заплашени със затвор до 3 години. А същевременно - заради доста общите формулировки в проекта - унгарските власти биха могли да вземат такива решения произволно. Трудно е да се каже с точност точно какви действия ще им се сторят противозаконни."

Това не ви ли прилича на клеймото "чуждестранен агент" в Путинова Русия?Или такова сравнение би било твърде повърхностно?

"Сравнението никак не е повърхностно. Всъщност още първия закон срещу неправителствените организации, който Орбан въведе през 2017 година, следваше руския пример. Видно е, че режимите в Русия и в Унгария се координират доста добре. И че унгарското правителство използва все по-широко авторитарния инструментариум на Путин."

Кое според вас ще се окаже по-важен фактор за поведението на Виктор Орбан на европейската сцена - отдръпването на Полша от нелибарелния национал-популизъм или победата на Хеерт Вилдерс в нидерландските избори и преди това, разбира се, завръщането на Роберт Фицо на власт в Словакия?

"Този въпрос не предполага отговор от типа "това или това". Политическият пейзаж в Европа продължава да се променя. Резултатът от изборите в Полша беше много разочароващ за премиера Орбан, защото той загуби най-важния си стратегически партньор на европейската сцена - партньор, с когото взаимно се бранеха от санкции, въпреки различията помежду им по отношение на Русия.

Но в същото време вече е ясно, че Орбан ще има нови съюзници в Европа. Един от тях, както споменахте, е Роберт Фицо. В Нидерландия още не се знае какво правителство ще бъде съставено, на ако Герт Вилдерс стане премиер, това ще е равносилно на огромна победа за Орбан. Не забравяйте, че въпреки външнополитическите им противоречия, идеологически близка до Орбан е и италианската премиерка Джорджа Мелони. Така че, за съжаление, надеждите, че Орбан ще остане изолиран, се оказват напразни."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50