Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Родина зад граница": При българите в днешна Албания

Посещението в Албания е част от нова инициатива на „Радио България“

Изглед от областта Гора в Албания
Снимка: Красимир Мартинов

Откога датират първите поселения на българи в Албания, как живеят сънародниците ни в Голо бърдо, Гора и Мала Преспа, какви са възможностите пред младите хора от български произход и перспективите пред националното ни малцинство в контекста на проведеното от септември до ноември преброяване на населението в Република Албания – отговорите в „Родина зад граница“, съвместна рубрика на Радио България и програма „Хоризонт“ на БНР. 

Днешна Албания, която дълги векове през Средновековието е била част от България успява да запази българското по примера на родения в Драч, Северна Албания, Йоан Кукузел – един от най-видните музиканти – творци в средновековна Европа, и където пише знаменитата си творба „Възхвала на българката“, посветена на майка му.

Посещението в Албания е част от нова инициатива на „Радио България“, нова поредица, в която проучваме и представяме общностите на онези наши сънародници, които по силата на исторически, социално-икономически или други причини живеят извън пределите на родината ни.

Баба Костандинка от село Връбник

В Албания имаме исторически формирана общност, т.е. не икономическа имиграция. Освен това в средата на ноември приключи и преброяването на населението в Албания, което е първото след като през 2017 година албанската държава официално призна българите за национално малцинство. 

В случай че, като българи са се самоопределили по-голям брой хора, особено в местата в Албания с компактно българско население, това ще им предостави редица възможности, за които разказва доц. д-р Спас Ташев от Българската академия на науките, който е изследовател на българите в Албания, неотдавна излезе и негов труд за тях на албански език.

Оперната звезда Рамона Тулумани

Пред Радио България прочутото сопрано Рамона Тулумани разказва за българските си корени, за децата си, на които говори и пее и на български и ни кани на новогодишна гала вечер в Софийската опера, в която звездно място ще има и тя.

Представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания Милена Селими говори за проблемите и възможностите, които се разгръщат пред нашите сънародници там.

Агрон Нурединай - кмет на Кукъс

Заместник-кметът на Община Кукъс в Северна Албания Агрон Нурединай си спомня за студентските години в Свищов и разказва за усилията на местната власт да подкрепя на българите в Гора.

Димитри Никола

С българските просвети средища и ролята на Дружеството за българо-албанско приятелство в Корча ни запознава Димитри Никола Пандовски.

Българите в Албания живеят както в големите градове, така и в села, голяма част от които са разположени в планински и труднодостъпни райони. Конкретният пример е Кукаска Гора. Планината в близост до град Кукъс, Северна Албания, близо до границата с Косово. Най-голямото горанско село е Шищевец – с около 1500 души население. Останалите села са по-малки - Борие, Орешек, Църналево, Оргоста, Кошарище, Запод, Пакища и Очикле.


Още по темата слушайте в "Родина зад граница".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39

Връчват наградите "Млад благодетел" - отличени са ученически проекти с каузи

Тази вечер, в централната сграда на БАН, в 18:00 часа, ще се проведе церемонията по връчване на наградите "Млад благодетел" . Доброволци ще разкажат какво са успели да направят в рамките на 7 благотворителни проекта. За събитието пристигат младежи от Варна, спечелили първо място с проекта си " Дигитална фолклорна палитра "...

публикувано на 24.06.25 в 10:12