Президентът на Обединените арабски емирства Мохамед бин Зайед, който е домакин на 28-ата годишна конференция на ООН за промените в климата, обяви създаването на климатичен фонд на стойност 30 милиарда долара за преодоляване на климатичните предизвикателства.
Десетки лидери са в Дубай за Срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в рамките на конференцията.
При откриването на международния форум вчера участниците се споразумяха фондът за обезщетение на държавите, засегнати от климатичните бедствия, за който бедните страни от години настояват, да започне да отпуска средства реално.
Ангажимент да предоставят пари за фонда поеха редица държави, сред които САЩ, Великобритания и Германия.
При откриването на Срещата на върха на лидерите тази сутрин президентът на Обединените арабски емирства Мохамед бин Зайед заяви:
"Обявявам създаването на глобален фонд за климата на обща стойност 30 милиарда долара. Този фонд е предназначен специално за преодоляване на разликите при финансирането на мерките за борба с климатичните промени".
Към лидерите на Срещата на върха се обърна и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш и призова световните икономики да преминат към енергия от възобновяеми източници:
"Полярните ледове изчезват пред очите ни, причинявайки хаос по целия свят: от свлачища и наводнения до покачване на морското равнище. Но това е само един симптом на болестта, която поставя климата ни на колене. Болест, която само вие, световните лидери, можете да излекувате".
В речта си британският крал Чарлс Трети подчерта, че справянето с климатичните промени зависи от усилията на всички:
"Промяната ще дойде, като работим заедно и направим по-лесно приемането на решения, които ще поддържат нашия свят, вместо да продължаваме да се държим така, сякаш няма граници – или сякаш нашите действия нямат последствия".
България е представена на световния форум от президента Румен Радев, който участва в Срещата на върха за климата в рамките на конференцията. По-късно държавният глава ще открие национален павилион на България.
Президентът Румен Радев продължи със задочната полемика с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за проблемите с изтребителя F-16. Размяната на остри реплики и взаимни обвинения между лидера на ГЕРБ-СДС и държавния глава започна, след като стана ясно, че първият ни изтребител F-16, има технически проблем. "Първо, самолетът е новопроизведен и е отличен..
България има шанс да се възползва в пълнота от цялото финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в отговор на въпрос на депутата от ДПС-ДПС Павлин Найденов дали има риск от загуба на средства: "На база на предприетите действия,..
Следващата седмица правителството ще отчете изпълнението на управленската си програма, приета с решение на Министерския съвет преди два месеца. Това съобщи в парламента премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос от депутата Станислав Анастасов от "ДПС – Ново начало". Очаквайте подробности!
Пред Паметника на Незнайния войн бяха поднесени цветя от президента Румен Радев , вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова и патриарх Даниил , за да отдадат почит пред паметта на загиналите войници във Втората световна война. Днес се навършват 80 години от капитулацията на нацистка Германия. На..
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Деня на Европа като "голям празник": "Разбира се, голям празник! Разбира се, за Българияя както и господин Петков каза, "в сърцето на Европа сме". Това е ден, в който промените, които станаха, истинските промени в България, са видими - как изглеждат нашите градове, метрото, всичко,..
След няколко месеца разследване, полицията арестува 28 души за участие в престъпна група, която е извършвала престъпления на расистка основа. 13 от арестуваните са непълнолетни. Техните родители също са задържани за поставяне на риск живота на децата. Пред разследващите родителите заявиха, че не са знаели с какво са се занимавали децата им...
Пет години след края на Втората световна война френският министър на външните работи Робер Шуман произнася известната си декларация, с която призовава за създаването на международна организация за търговско сътрудничество, която впоследствие ще се превърне в обединението, наречено Европейски съюз. По това време континентът се възстановява..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..