Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Радев се срещна с краля на Йордания и премиера на Гърция

Снимка: Пресслужба на президентството

В Дубай президентът Румен Радев обсъди с краля на Йордания Абдула II ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток и последиците от военните действия между Израел и "Хамас". 

Двамата изразиха обща загриженост от тежката хуманитарна криза в региона, която налага своевременни действия от страна на международната общност.

Президентът Радев се срещна и с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, с когото е обсъдил стратегическото партньорство между София и Атина и необходимостта от ускоряване на общите проекти в областта на енергетиката, транспорта и околната среда. 

Мицотакис е уверил, че в началото на следващата година ще бъде завършен терминалът за втечнен газ в Александруполис, в който България има дял от 20%.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Забраниха движението на джипове и АТВ към Седемте рилски езера

Забранява се движението на джипове и АТВ към Седемте езера със  заповед на директора на Регионална дирекция по горите – Кюстендил, инж. Здравчо Тодоров. Забраната е  за периода от 7 юли до 5 октомври 2025 г. Целта е в пика на туристическия сезон да се ограничи нерегламентираното движение на моторни превозни средства, които нанасят вреди по..

публикувано на 16.06.25 в 10:49
Илия Проданов

Илия Проданов: Очертава се нормална реколта от пшеница

Жътвата ще започне масово следващата седмица. Към момента се очертава нормална реколта - може би над 6 млн. тона. Със сигурност зърненият баланс на страната ще бъде осигурен. Това заяви пред БНР Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. " Последните няколко дни преди жътва и климатът по време на жътва са..

публикувано на 16.06.25 в 10:46

Синдикат Защита в МВР настоява за бързо и безпристрастно разследване на смъртта на Явор Георгиев

За бързо и безпристрастно разследване на случая със смъртта на Явор Георгиев от Варна настоява в своя позиция синдикат Защита в МВР. От сдружението апелират към всички, които имат информация по случая, да я предоставят на компетентните органи. От синдиката се обявяват и в подкрепа на идеята на МВР за обучение на служителите. В същото време..

публикувано на 16.06.25 в 10:38
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан

Иранският президент призова за сплотяване на нацията

Иранският народ трябва да загърби разногласията и да се сплоти на фона на продължаващите израелски атаки, каза в обръщение към парламента президентът на Ислямската република Масуд Пезешкиан, цитиран от БТА. "Ние не сме искали тази война, нито ние сме тези, които я започнаха. Не ние убихме високопоставени военни и учени, а онези терористи го..

публикувано на 16.06.25 в 10:30
Георг Георгиев

Обновяват се списъците със сънародниците ни, които искат да напуснат Израел

Министърът на външните работи Георг Георгиев подчерта, че безопасното извеждане на българите от държавите в Близкия изток е приоритет за страната ни. Обновяват се списъците със сънародниците ни, които искат да бъдат изведени от Израел, каза Георгиев в ефира на Българската национална телевизия: "Списъците непрестанно се обновяват. Във всеки..

публикувано на 16.06.25 в 10:09
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристига за срещата на Г-7 в Кананаскис, канадската провинция Албърта.

Кризата между Израел и Иран ще доминира срещата на върха на Г-7

Конфликтът в Близкия изток ще бъде ключов въпрос на предстоящата среща на върха на Г-7 днес и утре в Канада. Възможност за обмен на мнения, координация на дипломатическите контакти с Тел Авив и Техеран ще бъдат обсъдени днес и по време на видеоконференция на министрите на външните работи от Европейския съюз, свикана от върховния представител по..

публикувано на 16.06.25 в 09:20
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Идеята за общ кандидат-президент на дясното е правилна, трябва да проработи

Идеята за общ кандидат-президент на дясното е правила и тя би трябвало да проработи . Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов.  "Увенчаването ѝ с успех обаче минава не само през предварителни разговори и напипване на формулата за успешния кандидат, а задължително минава през предварителни избори в рамките на демократичната..

публикувано на 16.06.25 в 09:04