Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На КОП28: Обсъдиха потенциала на офшорната вятърна енергия в България, Гърция и Румъния

Снимка: БТА

Дискусия за потенциала на офшорната вятърна енергия в България, Гърция и Румъния се състоя в българския павилион в Дубай, където се провежда конференция за климата. 

Домакин на събитието с наслов "Разгръщане на потенциала на офшорната вятърна енергия в региона Три морета" беше Министерството на околната среда и водите, предаде БТА.

Гърция вече е напреднала в подготовката на законодателство, което да даде тласък на офшорната вятърна енергия според европейските планове за диверсификация на енергийните източници като част от решенията срещу климатичните промени. Вятърният сектор е различен, проектите са скъпи, някои са навътре в морето, това са сложни проекти, каза Александра Сдуку, заместник-министър на околната среда и енергетиката на Гърция. Ние в Гърция и България нямаме опита на страните от региона на Северно море, но вече има добри практики, които да следваме, каза тя. Сдуку обясни, че преди няколко години Атина е започнала подготовка за успешни вятърни проекти. Тогава бяхме на нулата, знаехме само, че имаме голям вятърен потенциал. Първото предизвикателства бе да създадем законодателна рамка, трябваше да започнем с регулация от самото начало, каза тя.

Гърция се е поучила от опита на страните от Северна Европа - за успешните и неуспешни мерки, за научените уроци от прилагането на законодателствата и е било преценено кое от чуждия опит е приложимо в страната. За една година подготвихме регулаторна рамка за Гърция. Регулацията трябва винаги да предвижда улеснение за инвестициите, каза Сдуку. Тя подчерта, че Атина е избрала да заложила цел от 1,9 гигавата офшорна вятърна енергия, за да не се поставят прекалено амбициозни цели, които да стреснат инвеститорите.

Другото улеснение за тях е решението на правителството да поеме цялостното картографиране на терените, подходящи за офшорни инсталации. Това ще бъде извършено успоредно със законодателната работа по приемане на национална стратегия за вятърната енергия и одобрение на нужните закони.

България има проект на стратегия, вървим по сходен път на Гърция, каза българският заместник-министър на енергетиката Николай Николов. Той добави, че проектозаконът е готов и предстои преодоляването на предизвикателства, свързани с наличието на различни обекти и зони в морето, които трябва да останат извън плановете за офшорни вятърни инсталации. България разговаря със съседна Румъния за евентуален съвместен офшорен проект в Черно море. Вярваме, че има бъдеще за офшорната вятърна енергия в региона, каза Николов.

Готовност за работа с електроенергия от офшорни вятърни инсталации изрази Димитър Зарчев от ЕСО. Той посочи няколко предизвикателства пред системните оператори, но според него всички са лесно преодолими. Един от въпросите е как и къде да се свържат далечните инсталации навътре в морето - към България или към Румъния, за това са нужни интерконектори. Зарчев каза, че в Северно море този въпрос е решен и отбеляза, че за това са нужни планиране, сериозни ангажименти от правителствата и бизнеса. Енергията ще влиза в електропреносните мрежи и на България, и на Румъния и ще се ползва, от който се нуждае от нея, затова е нужна отлична координация между страните. Ние вече работим заедно и поддържаме енергийната сигурност на целия регион, така че може да се работи, увери той за системния оператор. Той призова страните от региона да не действат двустранно, а да се работи регионално.

Румъния ползва консултанти за подготовка на законодателната рамка, разказа Александра Боче, държавен съветник по въпросите на климата и устойчивото развитие в президентската администрация на Румъния. Според нея страната има потенциал за шест гигавата офшорна вятърна енергия до 2030 г. Проектозаконът, който ще позволи разгръщането на потенциала на вятърната енергия, още се обсъжда и се очаква да бъде одобрен от парламента в Букурещ в началото на следващата година. Тя изтъкна като проблем производството на компоненти за офшорните инсталации и каза, че Румъния търси подкрепа от Световната банка за преодоляване на проблемите на веригите за доставка. Има потенциал за сътрудничество, много е важно да погледнем по-широко и да търсим възможност да интегрираме в европейския енергиен пазар проекти от страни като Азербайджан и други, допълни тя.

Българската биотехнологична компания "Насекомо", която разработва технологични решения за индустриализиране на отглеждането на насекоми за добив на протеин, се очаква да подпише меморандум за сътрудничество с германския технологичен гигант "Сименс" (Siemens) в Дубай, в рамките на конференцията за климата КОП28. Това съобщи за БТА Мария Александрова, ръководител по иновационни проекти в компанията. Тя участва в дискусия, организирана в българския павилион на КОП28.

Българи организират и ефектен светлинен спектакъл под купола на Експо Сити в Дубай, където се провежда форума, тази вечер.  Компания "Импакт Нест" (ImpactNest) от Великобритания, основана от Галина Въчева, обединява усилията с MP-STUDIO, което стои зад фестивала на светлините LUNAR, за събитието WAKE-UP Experience. На него индийският духовен водач Садгуру ще представи глобалната си инициатива “Спасете почвата“. Партньор на събитието е Върховният комисариат на ООН за бежанците, а реч е поканена да произнесе Милена Стойчева, българският министър на иновациите и растежа.

Днешният ден на КОП28 е посветен основно на начините за развитие на индустрията в условията на климатичните промени. Домакините на КОП28 - Обединените арабски емирства, са домакин на конференция на високопоставени представители на промишлени компании.

Кръгла маса ще бъде посветена на водорода, очаква се на нея да бъде поставено начало на инициатива за ускоряване на внедряването на водородни проекти, които ще улеснят прехода към "нетната нула". За пръв път на КОП ще се говори за водород, каза вчера на дискусия в българския павилион на КОП28 Ърнест Мониз, бивш министър на енергетиката на САЩ. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Кийр Стармър напуска официалната си резиденция на Даунинг стрийт 10.

Стармър каза, че Великобритания "ще поеме водеща отговорност" в защитата на континента

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Съединените щати са "прави" относно необходимостта Обединеното кралство и Европа да поемат повече отговорност за отбраната и сигурността. Стармър заяви още, че е "в интерес на Доналд Тръмп да застане до Украйна". В същото време външният министър Дейвид Лами обяви, че е готов с нов пакет от санкции срещу..

публикувано на 23.02.25 в 18:18

Притеснения за примирието между Израел и "Хамас"

"Хизбула" заяви, че ще продължи делото на убития си лидер Хасан Насрала, чието погребение се състои в Бейрут. А палестинското движение "Хамас" заяви, че Израел сериозно е застрашил петседмичното примирие в Газа, като е забавил освобождаването на палестинските затворници. Лидерът на Хизбула Наим Касем заяви, че ще продължи делото на убития при..

публикувано на 23.02.25 в 18:16
Помощници по изборите подготвят преброяването на бюлетините по пощата за федералните избори в Берлин, Германия, 23 февруари 2025 г. Около 60 милиона души имат право да гласуват на изборите за нов федерален парламент, 21-вия Бундестаг.

Избори в Германия: Големият въпрос - кои партии ще преговарят за коалиционно правителство

Смяна на властта се очаква в Германия, където днес се провеждат предсрочни парламентарни избори. През ноември тройната коалиция на Социалдемократите, Зелените и Либералите се разпадна заради бюджетната политика. Първите прогнозни резултати се очакват в 19:00 ч. българско време, когато приключва изборният ден.  Парламентарни избори в Германия,..

публикувано на 23.02.25 в 17:49
Рустем Умеров

Украйна се подготвя да замени услугите на Starlink в случай на прекъсване

Украйна се готви да замени услугите на Starlink, ако американският оператор прекъсне сътрудничеството, което е ключово за комуникациите на украинската армия. Зеленски: Армията е изправена пред изключително трудна ситуация в някои части на фронта Това съобщи министърът на отбраната Рустем Умеров въпреки уверенията на собственика на Starlink Илон..

публикувано на 23.02.25 в 17:35

Броят на престъпленията в област Монтана намалява, разкриваемостта се увеличава

Броят на престъпленията в област Монтана намалява, а разкриваемостта се увеличава. Това показват данните на Полицията за миналия месец, сравнени с януари 2024-та.  Спад на регистрираните престъпления с близо 18% през януари на тази година в сравнение с година по-рано, отчитат от Полицията в Монтана. 133 са регистрираните престъпления през..

публикувано на 23.02.25 в 17:31
Снимката е илюстративна, архив.

Расте политическото напрежение в Сандански, където гласуват за общински съветници

Расте политическото напрежение в Сандански, където днес се провеждат нови избори за общински съветници. Десетки са  жалбите и сигналите, подадени в Общинската избирателна комисия, в полицията  и прокуратурата. Избирателната активност към 17:30 часа достигна малко над 49%.  В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници До обяд..

публикувано на 23.02.25 в 17:16
Володимир Зеленски

Зеленски е готов да се оттегли, ако така се постигне мир

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да се оттегли от поста, ако така се постигне мир в страната му. На пресконференция по повод третата годишнина от пълномащабната руска инвазия Зеленски каза, че ще замени президентския си пост за приемане на Украйна в НАТО.  Украинският държавен глава подчерта, че би желал американският му колега..

публикувано на 23.02.25 в 17:09