Това каза пред БНР политологът Георги Киряков в коментар как поредните скандали ще се отразят на здравословното състояние на "некоалицията”
"Една от хипотезите е, че просто се търсят поводи да не се прави нищо, да не се променя нищо, да няма преразпределение на този властови ресурс, за който говорим, включително до ниво директор на болница, а да не говорим и за назначение по министерства, по агенции, за разпределението на ключовите постове в “независимите” така наречени органи, където политическите квоти са ясно видими и където също няма желание да се направи ново разпределение на тези места. Затова ПП-ДБ ще искат, ще настояват и ще извиват ръце на ГЕРБ-СДС, за да се случат тези промени. От друга страна ще има пълна съпротива за такова преразпределение. Тук единствено и само, това е моята хипотеза, че става въпрос ново разпределение на сериозния властови ресурс, който държавата предлага. Не говорим само за финансов ресурс, а и за кадрови ресурс, защото кадрите носят дивиденти. Тези дивиденти освен финансови са и електорални".
Политическата ситуация е изключително неизгодна и в нея дори опозицията не трупа дивиденти, каза експертът пред "Хоризонт":
“ГЕРБ ще саботират бюджета, докато не седнат отново някъде, на някаква маса и не се разберат за поредно нещо. Хубавото на тази ситуация е, че всичко става публично. В предишни ситуации, когато Бойко Борисов беше водещата фигура и управляваше почти еднолично, всичко се случваше на някакви коалиционни съвети, от които нищо не излизаше, освен крайното решение. Сега даже и телефонните си разговори разказват по телевизора, което е удобно за публиката, въпреки че не е много приятно за гледане, защото е по-зле и от турски сериал”.
Политологът оцени като “успешни” усилията на Делян Пеевски да се легитимира като значим фактор в политиката
"Очевидно е, че има някакви стратегически взаимоотношения между ГЕРБ-СДС и ДПС, за да могат да оказват по-сериозен натиск върху ПП-ДБ и то от гледна точка на ключовата, стратегическата цел на ПП-ДБ - да се промени Конституцията по техен модел. ДПС се ползват като стратегически резерв на ГЕРБ-СДС, за да могат да оказват сериозен вътрешнокоалиционен натиск към ПП-ДБ”.
"В известен смисъл президентът Радев вероятно трупа дивиденти, защото се видя, че в момента, в който нещата се поеха от редовно правителство и от мнозинството в парламента, отново рейтингът на президента тръгна нагоре и одобрението му е по-голямо от неодобрението. Това е печелившият в тази ситуация! Само че това допълнително създава напрежение в коалицията, защото те са наясно, че ако не съществува тази коалиция, отново влизаме в сюжетите, свързани със служебните кабинети, без да е направена промяна в Конституцията такава, че да ограничи възможността президентството, независимо кой е президент, да влияе върху управленските процеси в страна”.
Президентът обаче няма да опита да направи партийно осребряване на рейтинга си, смята Киряков:
"Той направи някакъв опит през местните избори - да лансира някакви собствени политически тези и собствени политически играчи на терен. Ако се вгледаме по-задълбочено на местния терен, ще видим, че той направи такъв опит, който беше неуспешен и на много малко места успя да пробие статуквото. Така че вероятно в момента ще предпочете да не влиза в такъв тип битки, особено в партийните, където е изключително разкалян теренът".
Според Киряков в некоалицията “ще се тупка топката от избори до избори”:
“Цялостната дългосрочна стратегия е да се отслабват позициите на политическите противници, които всъщност са партньори в момента в управлението. Така ще проверява всъщност тежестта на всеки един от политическите играчи - от избор до избор. Ще се види какво избирателите предпочитат или не предпочитат. Засега електоралните нагласи са такива, че никой не може да постигне сериозен пробив в тази специфична политическа война”.
Вариант за електорален пробив е например появата на нова политическа сила. В ефира на предаването "Преди всички" политологът беше е скептичен, че заформящият се консервативен блок може да постигне такъв пробив:
"Другият вариант е да има да има ново разпределение на електоралните нагласи в последващи социологически проучвания".
Експертът коментира и промените в отношенията на партньорите в управлението заради евентуалната продажба на рафинерията в Бургас, както и заради смяната на шефа на "Пирогов".
"Вероятно срещу директора на “Пирогов” ще се получи някаква сума от държавния бюджет за НЗОК. Така си го представям. Тоест ще бъде като разменна монета - едното срещу другото. “Лукойл” вече е съвсем различен и отделен стратегически играч в българския политически живот и това не е от сега. “Лукойл”, с цялото си влияние в страната, ще играе собствена паралелна и икономическа, и стратегическа, и геостратегическа, и политическа игра, така че да влияе върху решенията и върху намеренията на отделните играчи, независимо в каква посока. Ще участва пряко и ангажирано, със сериозен ресурс в тези процеси”.
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация. Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..
Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..
Тежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево установи Регионалната здравна инспекция в Монтана. Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево. В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..
В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..
От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция. Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..