Президентската институция е информирала компетентните органи за измама заради клип, разпространяван в социалните мрежи, който свързва държавния глава Румен Радев с реклама на "Лукойл". От прессекретариата на президента посочват, че са получили въпроси във връзка с клипа, който злоупотребява с образа и гласа на Радев в мнимата реклама и имитира репортаж на Нова телевизия, затова са се обърнали към компетентните институции.
От ГДБОП съобщиха, че са свали от интернет фалшивя видеоклип с образа и гласа на президента Румен Радев.
От МВР информират, че сигналът за клипа е получен от администрацията на президента. В сигнала се допълва, че клипът с гласа и лицето на държавния глава е бил разпространяван в социалните мрежи. Предприети са незабавни действия от специализираните служби на ГДБОП и фалшивият клип е свален от интернет пространството.
В същото време от МВР напомнят, че екипът на отдел "Киберсигурност" в ГДБОП ще бъде безкомпромисен към авторите на подобни видеа с фалшиви новини, генерирани с изкуствен интелект.
От МВР допълват, че благодарение на отличното си сътрудничество с български и чуждестранни социални платформи и доставчици на дигитални услуги в МВР ще блокират и ще продължават да премахват незаконно измамно или провокативно съдържание, използвано от киберпрестъпници.
Средставата по Националната програма за финансиране на общинските проекти не са спрени и ще бъдат изплатени със закъснение, заяви по врема на блиц парламентарния контрол вицепремиерът Атанас Зафиров в отговор на въпрос на "Продължаваме промяната - Демократична България". Той потвърди, че в момента на строителните фирми, които се финансират по..
Руското черноморско пристанище Новоросийск е спряло износа на петрол след украинска атака с дронове, а петролният тръбопроводен монополист "Транснефт" е преустановил доставките на суров петрол към терминала. Това съобщават два източника пред Ройтерс. От "Транснефт" са отказали коментар. По-рано стана ясно, че украински дронове са..
Европейската комисия е поставила временно на "пауза" процеса на предварителна оценка на искането на България за третото плащане по националния План за възстановяване и устойчивост, възлизащо на 1,6 милиарда евро, съобщиха за БНР информирани източници. От Комисията са одобрили последните изменения в българския план на 5 ноември. Предстои..
Блицконтролът в парламента се провежда без участието на премиера Росен Желязков. Причината е спешното свикване на Съвета по сигурност към Министерския съвет във връзка с посочване и предложения до правителството за избор на особен търговски управител на "Лукойл" Бургас. Това обяви в пленарната зала председателят на Народното събрание Рая..
САЩ включиха две гръцки крайнолеви групировки в списъка си с терористични организации. Според информация на гръцките медии американската администрация ги обвинява в участие в глобален тероризъм, а Държавният департамент подчертава, че усилията са насочени към неутрализиране на международни екстремистки мрежи. Едната организация -..
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че още днес България може да получи дерогация за 6 месеца. Отговорът му дойде след въпрос дали се обмисля закупуването на "Лукойл" от Българския енергиен холдинг: "Има много време, нека назначат особен управител. Виждате колко са динамични събитията в света. Вече се..
" Често институциите виждат младите хора като проблем, а не като ресурс, който могат да използват за разрешаването на проблеми. Не се търси гласа и подкрепата на младите хора". Това коментира пред БНР Атанас Радев - председател на Националния младежки форум. "По-скоро ние сме тези, които търсим политиците. Когато започнат да се правят..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..