Новата стихосбирка на Маргарита Петкова е „Още бели нощи“. Премиерата ще се състои на 14.12. 23 г. от 18.30 ч., в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Стихове от книгата ще прочете актьорът Мариус Донкин.
Маргарита Петкова е от поетесите, чиито стихове се съпреживяват от всеки докоснал се до словото й. Наричат я феята на любовната лирика. Най-страстната дама в българската поезия, която до болка познава стихията на женската природа. Стихотворенията й са като огледало за всяка жена, в което тя вижда отразения си образ.
Маргарита Петкова не се страхува да бъде искрена в живота и в творчеството си, с убедеността, че любовта е преди всичко отговорност. С обичта към думите и към тези, които допуска до себе си, за да ги нарече свои приятели.
Нощите й са бели, като дните, изпълнени със светлина, в които изрича житейски истини и съкровени тайни.
"Аз просто записвам, аз съм един добър стенограф. Писането на белия стих, свободния стих не е някаква модерност, както си мислят младите хора днес и се пише за това в социалните мрежи. Според мен всичко е ритъм, а не толкова куплетите, ритъм трябва да има, а дали - рима - стихотворението само си го решава.
Аз имам един доста добре овладян класически стих, смея да твърдя, не могат да ме обвинят, че не мога да пиша в рими и затова пиша "модерно", просто така тръгнаха при мен - свободни стихотворения, те започнаха да се изсипват и аз не им слагам юзди, нямам това право, сподели още за БНР Петкова.
По думите на поетесата, в момента, в който пише, тя не мисли нито за читателя, нито за себе си, а тя просто тича след думите, те са си тръгнали така и тя не се бърка в това.
Като всяка поетеса и Петкова се е припознавала в Ахматова, Ахмадулина, Емили Дикинсън. Което не значи, че изобщо мога да се доближа до подгъва на полата на Ахматова..., каза тя още.
"Да мислиш и да чувстваш е най-важното нещо, а светът е такъв какъвто е, нека не се мислим за Богове, и че трябва да го направим по наше подобие, нека всеки "да обработва градината си", пожела на слушателите Маргарита Петкова.
Маргарита Петкова е родена на 21 февруари 1956 г. в София. Завършва българска филология във Великотърновския университет. Първите ѝ публикации са още от ученическа възраст. Първата ѝ книга „Дива къпина“ излиза през 1983 г.
Преводач е от руски на стихове на Марина Цветаева, Анна Ахматова, Андрей Вознесенски и др. Нейни произведения са превеждани на почти всички европейски езици.
Автор на текстовете на над 200 популярни песни, между които „Болката отляво”, „Бермудски триъгълник”, „Чифт обувки”, „Самотен ловец е сърцето”, „Мъчно ми е”, „Мъжът на 60”, „Балкански синдром”, „Отведи ме оттук”, „Не ми пука”, „Иване, Иване”, „Нова годино”, „Бог се роди, Коледо”. Работи предимно с композитора Стефан Димитров и Богдана Карадочева, както и с други известни музикални творци и изпълнители. Автор на либретото на пет мюзъкъла, реализирани от Хачо Бояджиев, Николай Николаев, Боряна Пунчева и Димитър Чернев. Освен поет, е и публицист, външен анализатор на в. „24 часа”, колумнист в сайта Edna.bg, редактор в културния сайт Afish.bg. Превежда от руски и френски.
От 2011 г. до 2020 е член на Управителния съвет на Национален фонд „Култура” при Министерство на културата. Член на СБП от 1988 г. Член на Асоциацията на софийските писатели и председател на департамент „Поезия“. Член на Академия „Славянска прегръдка“.
Носител е на десетки национални и международни награди. Последните са през 2016 - Национален приз „Носители на просвета” и през 2020 - Голямата награда „Евтим Евтимов“ за цялостен принос в българската поезия.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..