Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Още бели нощи“ е новата поетична книга на феята на любовната лирика

Маргарита Петкова: Нямам право да слагам юзди на стиховете, които се изсипват!

5
Маргарита Петкова

Новата стихосбирка на Маргарита Петкова е „Още бели нощи“. Премиерата ще се състои на 14.12. 23 г. от 18.30 ч., в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Стихове от книгата ще прочете актьорът Мариус Донкин. 

Маргарита Петкова е от поетесите, чиито стихове се съпреживяват от всеки докоснал се до словото й. Наричат я феята на любовната лирика. Най-страстната дама в българската поезия, която до болка познава стихията на женската природа. Стихотворенията й са като огледало за всяка жена, в което тя вижда отразения си образ. 

"В момента, в който разбереш как става това нещо с писането, вярвайте ми, вече свършва, взимат си я, вече не става, стихотворението не идва, разказа в "Нощен Хоризонт" Маргарита Петкова.

Маргарита Петкова не се страхува да бъде искрена в живота и в творчеството си, с убедеността, че любовта е преди всичко отговорност. С обичта към думите и към тези, които допуска до себе си, за да ги нарече свои приятели. 

Нощите й са бели, като дните, изпълнени със светлина, в които изрича житейски истини и съкровени тайни. 

Станислава Пирчева и  Маргарита Петкова

"Аз просто записвам, аз съм един добър стенограф. Писането на белия стих, свободния стих не е някаква модерност, както си мислят младите хора днес и се пише за това в социалните мрежи. Според мен всичко е ритъм, а не толкова куплетите, ритъм трябва да има, а дали - рима - стихотворението само си го решава. 

Аз имам един доста добре овладян класически стих, смея да твърдя, не могат да ме обвинят, че не мога да пиша в рими и затова пиша "модерно", просто така тръгнаха при мен - свободни стихотворения, те започнаха да се изсипват и аз не им слагам юзди, нямам това право, сподели още за БНР Петкова.

По думите на поетесата, в момента, в който пише, тя не мисли нито за читателя, нито за себе си, а тя просто тича след думите, те са си тръгнали така и тя не се бърка в това.

Като всяка поетеса и Петкова се е припознавала в Ахматова, Ахмадулина, Емили ДикинсънКоето не значи, че изобщо мога да се доближа до подгъва на полата на Ахматова..., каза тя още.

"Да мислиш и да чувстваш е най-важното нещо, а светът е такъв какъвто е, нека не се мислим за Богове, и че трябва да го направим по наше подобие, нека всеки "да обработва градината си", пожела на слушателите Маргарита Петкова.

Маргарита Петкова

Маргарита Петкова е родена на 21 февруари 1956 г. в София. Завършва българска филология във Великотърновския университет. Първите ѝ публикации са още от ученическа възраст. Първата ѝ книга „Дива къпина“ излиза през 1983 г.

Преводач е от руски на стихове на Марина Цветаева, Анна Ахматова, Андрей Вознесенски и др. Нейни произведения са превеждани на почти всички европейски езици.

Автор на текстовете на над 200 популярни песни, между които „Болката отляво”, „Бермудски триъгълник”, „Чифт обувки”, „Самотен ловец е сърцето”, „Мъчно ми е”, „Мъжът на 60”, „Балкански синдром”, „Отведи ме оттук”, „Не ми пука”, „Иване, Иване”, „Нова годино”, „Бог се роди, Коледо”. Работи предимно с композитора Стефан Димитров и Богдана Карадочева, както и с други известни музикални творци и изпълнители. Автор на либретото на пет мюзъкъла, реализирани от Хачо Бояджиев, Николай Николаев, Боряна Пунчева и Димитър Чернев. Освен поет, е и публицист, външен анализатор на в. „24 часа”, колумнист в сайта Edna.bg, редактор в културния сайт Afish.bg. Превежда от руски и френски. 

От 2011 г. до 2020 е член на Управителния съвет на Национален фонд „Култура” при Министерство на културата. Член на СБП от 1988 г. Член на Асоциацията на софийските писатели и председател на департамент „Поезия“. Член на Академия „Славянска прегръдка“.

Носител е на десетки национални и международни награди. Последните са през 2016 - Национален приз „Носители на просвета” и през 2020 - Голямата награда „Евтим Евтимов“ за цялостен принос в българската поезия.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35