Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"„Сборникь" - палитра от аромати и вкусове за всеки ден и по всякакъв повод от минали векове

Ангелина Бонева с бележки за хранене, лекуване, оздравяване, хигиена и здраве от 1868 година

2
Ангелина Бонева
Снимка: Мая Данчева

Ще се върнем назад във времето повече от век и половина, за да прочетем бележките за хранене, лекуване, оздравяване, хигиена и здраве от 1868 година, оставени от Ангелина Воевода и издадени в „Сборникь“ от нейната правнучка Ангелина Бонева

"„Сборникь“ е моето обещание към моята баба, баба Спаса и нейното обещание към нейната баба - баба Ангелина, че ще запази рецептите да не се "затрият". Така се говореше едно време. 

Моят принос към тази книга беше да запазим рецептите, да запазим целия този архив, всяка от рецептите е набирана ръчно, всяка е приготвяна и тествана, нямаме нещо, което да не сме изпробвали, поради много реформи на българския книжовен език се наложи доста по-сериозна редакция на рецептите, които са правени по-често, бяха нечетими, невъзможни да се разчетат и да, 20 годишен стабилен труд си имаше по тази книга - сборник, каза в "Нощен Хоризонт" Ангелина Бонева

"Баба беше жива и все питаше "Готова ли е книгата?", да, преди година и половина тя почина на 100 години, и книгата беше готова и тя спокойна си отиде, допълни Бонева. 

Тя разказа, че баба й е лекувала десетки деца от детски полиомелит, включително баща ми е едно от успешно лекуваните деца, разказа още Ангелина Бонева.

"В нашето семейство знаем, че всяка нещо си има история, че е преминало може би през най-трудните моменти, включително на отричане, преди да достигне до нас. 

Това е историята на тази невероятна българка от средата на 19 век. Историята започва преди Освобождението, по времето на национално-освободителните борби, в които Ангелина Воевода е деен участник. Получила високо за времето си образование по сестринство и акушерство в Цариград и педагогика в Солун, тя има голям принос както в лечебната, така и в образователната дейност по времето на освободителния процес, Балканската и Първата световна война. 

Нейните рецепти са дописвани многократно в купища тетрадки, грижовно скрити от лошите очи. Предала е уменията си на своята наследничка Спаса, а днес правнучката Ангелина събира записките в книга, която тежи два килограма

Озаглавена е „Сборникь“ с "ер малък" накрая, за да подскаже духа на времето и историческата си стойност. Събирането на информацията за сборника отнема на правнучката цели 17 години. Сборникът е палитра от аромати и вкусове за всеки ден и по всякакъв повод. Подходящ е за всички възрасти, полезен и необходим съветник. 

"Аз мисля, че в ДНК то ни е всеки наш роден вкус, дори никога да не сме го опитвали, защото има едно дежавю, но ние ще ги усетим тези вкусове и аромати, които ще ни събудят. Нашето ДНК е много старо, колко и да се опитват ни вменяват едни неща, ДНК -то си знае работата, убедена е още Ангелина Бонева. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51