Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"„Сборникь" - палитра от аромати и вкусове за всеки ден и по всякакъв повод от минали векове

Ангелина Бонева с бележки за хранене, лекуване, оздравяване, хигиена и здраве от 1868 година

2
Ангелина Бонева
Снимка: Мая Данчева

Ще се върнем назад във времето повече от век и половина, за да прочетем бележките за хранене, лекуване, оздравяване, хигиена и здраве от 1868 година, оставени от Ангелина Воевода и издадени в „Сборникь“ от нейната правнучка Ангелина Бонева

"„Сборникь“ е моето обещание към моята баба, баба Спаса и нейното обещание към нейната баба - баба Ангелина, че ще запази рецептите да не се "затрият". Така се говореше едно време. 

Моят принос към тази книга беше да запазим рецептите, да запазим целия този архив, всяка от рецептите е набирана ръчно, всяка е приготвяна и тествана, нямаме нещо, което да не сме изпробвали, поради много реформи на българския книжовен език се наложи доста по-сериозна редакция на рецептите, които са правени по-често, бяха нечетими, невъзможни да се разчетат и да, 20 годишен стабилен труд си имаше по тази книга - сборник, каза в "Нощен Хоризонт" Ангелина Бонева

"Баба беше жива и все питаше "Готова ли е книгата?", да, преди година и половина тя почина на 100 години, и книгата беше готова и тя спокойна си отиде, допълни Бонева. 

Тя разказа, че баба й е лекувала десетки деца от детски полиомелит, включително баща ми е едно от успешно лекуваните деца, разказа още Ангелина Бонева.

"В нашето семейство знаем, че всяка нещо си има история, че е преминало може би през най-трудните моменти, включително на отричане, преди да достигне до нас. 

Това е историята на тази невероятна българка от средата на 19 век. Историята започва преди Освобождението, по времето на национално-освободителните борби, в които Ангелина Воевода е деен участник. Получила високо за времето си образование по сестринство и акушерство в Цариград и педагогика в Солун, тя има голям принос както в лечебната, така и в образователната дейност по времето на освободителния процес, Балканската и Първата световна война. 

Нейните рецепти са дописвани многократно в купища тетрадки, грижовно скрити от лошите очи. Предала е уменията си на своята наследничка Спаса, а днес правнучката Ангелина събира записките в книга, която тежи два килограма

Озаглавена е „Сборникь“ с "ер малък" накрая, за да подскаже духа на времето и историческата си стойност. Събирането на информацията за сборника отнема на правнучката цели 17 години. Сборникът е палитра от аромати и вкусове за всеки ден и по всякакъв повод. Подходящ е за всички възрасти, полезен и необходим съветник. 

"Аз мисля, че в ДНК то ни е всеки наш роден вкус, дори никога да не сме го опитвали, защото има едно дежавю, но ние ще ги усетим тези вкусове и аромати, които ще ни събудят. Нашето ДНК е много старо, колко и да се опитват ни вменяват едни неща, ДНК -то си знае работата, убедена е още Ангелина Бонева. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08