Четиричленна мисия на организацията "Лекари-доброволци – Кипър" заминава тази сутрин за Египет, за да се включи в оказването на медицинска и хуманитарна помощ на цивилното население в Ивицата Газа. Кипърските доброволци ще работят първоначално в района на Рафах, осигурявайки лечение на нуждаещи се палестински граждани, преминали в Египет.
С мисията ще бъдат доставени и 10 тона лекарства и медицински консумативи, дарени на Египетския Червен полумесец от водещ кипърски фармацевтичен производител.
Кипър се опитва да играе "съществена роля, особено в хуманитарния аспект" на ситуацията в Близкия изток, заяви президентът Никос Христодулидис в кулоарите на Европейския съвет в четвъртък в Брюксел, подчертавайки предложеното създаване на морски хуманитарен коридор от острова до Газа.
Израелски технократи пристигнаха в Кипър във вторник за технически консултации по въпросите на сигурността и контрола за реализацията на инициативата.
Възможността Кипър да се изполва като безопасна транзитна станция в Източното Средиземноморие за прехвърляне на логистично оборудване на Международната организация по миграция към района на Газа обсъдиха в четвъртък в Женева кипърският вътрешен министър Константинос Йоану и генералният директор на организацията Ейми Поуп.
Със 153 гласа „за“ срещу 10 гласа „против“ и 23 „въздържали се“ Общото събрание на ООН прие проекторезолюцията, която настоява за незабавно примирие по хуманитарни причини в Ивицата Газа. Миналата седмица Съединените щати наложиха вето на подобен..
Близо 400 хиляди лева са събрани в България чрез дарения за ивицата Газа, съобщават от Главното мюфтийство. Оттам допълват, че вече са изпратили хуманитарната помощ чрез партньорски организации на място. Благотворителната инициативата, организирана от..
В Израел днес и утре ще бъде съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан. От ООН отново подчертаха, че хуманитарната ситуация в Ивицата Газа е катастрофална. Според палестинската страна при израелската операция срещу "Хамас"..
Високопоставен представител на "Хамас" заяви, че се водят "сериозни разговори за примирие" в Ивицата Газа, предаде ДПА. По думите на представителя на "Хамас" няма да има размяна на заложници и затворници, докато не влезе в сила примирие. В разговорите..
Румънската гранична полиция залови край Калафат 38 нелегални мигранти, укрити в камион, управляван от българин. Товарният автомобил е бил спрян за проверка близо до пункта за плащане на таксата за моста Видин-Калафат от румънски полицаи, съвместно с..
"Планираната среща между американския и руския президент е страхотна новина за миролюбивите хора по света. Готови сме!" Това написа в Х премиерът на Унгария Виктор Орбан, чиято столица Будапеща бе спомената от Доналд Тръмп като място, където ще се..
Извънредно съобщение на метеорологичната агенция предупреждава за нов силен циклон с продължителност три дни. Много силни дъждове, вятър и морски бури ще предизвика циклон, който навлиза над Гърция, съобщават синоптиците. От тази нощ..
След Белия дом и Кремъл даде положителна оценка на днешния телефонен разговор между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин. Външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков съобщи, че инициативата е била на Путин и че ожсвен доста полезен, това е..
Ръст с близо 7% на разходите за социална политика и с почти 5% за проекти за развитие се залага в държавния бюджет на Кипър за 2026 г. Обсъждането на правителствения проект започна в парламента, а гласуването му ще бъде в средата на декември...
Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен - на Самуиловско шосе. В помощ на сливенските огнеборци там са пристигнали екипи от Ямбол, Нова Загора и Твърдица. Няма пострадали или обгазени хора. Продължава горенето вътре..
Доналд Тръмп съобщи, че ще се срещне с Владимир Путин в унгарската столица Будапеща, без да посочи точна дата, след телефонен разговор с руския си колега. Тръмп увери, че по време на разговора "е постигнат голям напредък", предаде АФП. "Решихме,..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..