Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеопоезия от 90-те в проект на Дамян Михайлов

| Интервю
Дамян Михайлов
Снимка: Силвия Великова

"Когато се търси какво да правят младите и не толкова младите кинаджии в България, се търсят форми – видеопоезията е такава форма, която не е толкова силно застъпена."

Това каза пред БНР режисьорът на проекта "Видеопоезия и памет на 90-те години" Дамян Михайлов.

Това са кратки клипове с дължината на дадено стихотворение или поема, в които се търсят образи, взаимодействащи асоциативно с текста, обясни той.

"Така се оформя кратко, въздействащо произведение, представящо поезията по нов начин."

След жанра идва епохата – през 90-те има много сериозен бум на издаване на поезия, отбеляза режисьорът.

"90-те години са време, твърде близко, за да бъде изследвано исторически и в същото време твърде далечно за хора на моята възраст – аз съм роден в края на 90-те", посочи Дамян Михайлов.

По думите му 90-те от гледната точка на младеж, който не е живял в тях съзнателно, изглеждат като трудно време, в което на човек му е дадено поле да се изразява и той трябва да се научи какво да прави в него.

"И красивата поезия, и чалгата са в пространство, в което хората се учат какво да правят в свободата, която им е дадена."

Имаме поглед към микросвета на всеки от поетите, включени в проекта, разкри още Дамян Михайлов.  

Подборът на имената е дело на Десислава Неделчева. Според режисьора това е опит за сегашната публика да се запознае в по-голяма дълбочина с поетите на 90-те.

"Някои по-утвърдени поети и мнозина, които са много характери и силни за 90-те, но не чак толкова популярни за сегашното поколение."

Премиерата на проекта е днес в кино "Влайкова", от 18.30 часа, където се очаква да присъстват и някои от участниците във "Видеопоезия и памет на 90-те години". Проектът има сайт с биографична информация за всички поети, включени в него. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59