Това не е бюджет, който да доведе България до ускорен икономически растеж. Такъв коментар направи пред БНР Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара.
"Нашата оценка за републиканския бюджет не е особено положителна. Предвижданията са за запазване на статуквото. Не виждаме реформи и промяна в икономическата политика, насочена към повишен икономически растеж и доближаване на доходите до средноевропейските.
По отношение на еврозоната предвидения бюджетен дефицит от 3% е стъпка в правилната посока, въпреки че можеше да е и много по-нисък. Надяваме се да бъде изпълнен, както и да успеем да се преборим с инфлацията, за да станем пълноправни членове".
Имаме забавяне по отношение на ефективността на икономическата политика в инвестициите и иновациите, посочи той.
"Ефективността на бюджетната политика е донякъде добра, ако се придържаме към строга фискална дисциплина, но с предвидения дефицит и с непрекъснатото повишаване на минималната работна заплата не я отчитаме като много положителна. Да се надяваме, че държавата ще се придържа към консервативност в харченето и няма да разчита на дългове".
Изпратихме нашето становище за допълнителното облагане на големите корпорации до Комисията по бюджет и финанси, обясни още той в предаването "Преди всички".
"То беше в посока въвеждането на частични облекчения за тези компании"
Митрев коментира запазването на по-ниска данъчна ставка за ресторантьорите.
"България е туристическа страна и се стреми да привлича чуждестранни туристи, а съседните държави имат облекчения за ресторантьорската услуга, логично е те да продължат да функционират и в България. Освен това, този сектор изсветлява. Парламентът не сбърка, че запази ставката от 9% за ресторантьорския сектор".
България трябва да направи сериозен анализ не само по отношение на данъчните ставки, но и на данъчната основа, посочи експертът.
"Но това не трябва се случва преди членството ни в еврозоната. Данъчната политика към момента трябва да остане такава, каквато е".
Той анализира повишаването на парите за здраве в бюджета.
"Тези пари потъват в нереформираната система на здравеопазването. Средствата трябва да се използват целево и правилно".
Митрев обясни, че вероятно в бюджета могат да се намерят някакви резерви за увеличаване на заплатите в в бюджетния сектор през следващата година, но въпросът е дали постоянното увеличение на разходите в нереформирани системи води до качествена промяна.
Над 85% от компаниите са компенсирали инфлацията с доходите на служителите си, отбеляза още той.
"Една голяма част от увеличените разходи за труд се пренасят и върху цените. Затова не е учудващо, че у нас инфлацията е по-висока от средната за Европа и намалява по-бавно. Надявам се от следващата година политиците да преосмислят проинфлационните процеси".
Цялото интервю на Диана Дончева и Наталия Ганчовска с Добри Митрев може да чуете в звуковия файл.
Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..
Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..
Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..
Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..
Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..
Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..
Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..