Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Историята не може да я пренапишеш - тя се е случила по определен начин"

Павлина Павлова: Паметници на Съветската армия има в центъра на Виена и никой не се бунтува

2
Павлина Павлова
Снимка: Личен архив

"Време за възкресение - Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" - такива са фактите, след като България е била около 170 години под ромейско робство, тя наистина възкръсва и това възкресение не се случва бързо, сподели за "Нощен Хоризонт" Павлина Павлова, поетеса, белетрист, журналист и общественик.

Новия й исторически роман се казва -  "Време за възкресение - Петър Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" Йоан-Асен, Калоян".

"Трябва да минат години - първо цар става Петър IV, след време той прави своя брат Йоан - Асен съвладетел, те стават впоследствие жертва на заговор, и чак когато след много усилия и висша дипломация начело на държавата застава Калоян, той успява да доведе до това България да получи международно признание, а българският патриарх да получи самостоятелност. 

Българската църква най-сетне става самостоятелна, допълни още Павлова.

Павлова коментира и актуалните новини около демонтажа на паметника на Съветската армия в столицата, като изтъкна, че паметници на Съветската армия има в центъра на Виена и никой не се бунтува, има в Берлин, Будапеща и никой не се вълнува.

"Незнам защо точно в един такъв тежък за България момент, нашите политици се вторачват да рушат, откакто е започнал този преход постоянно ставаме свидетели на разпродажби, разрушаване, Мавзолеят колко дълго го събаряха и съсипаха основите на сградите наоколо, при едно земетресение те са застрашени от рухване...

Не разбирам тази политика - първо трябва да сториш, а после, ако трябва нещо да се руши, да се руши. 

Този паметник е построен с народни пари, нашите баби и дядовци, майки и бащи са давали доброволно средства, за да се съберат един милион лева и сега идват някакви хора и решават, че този паметник е много опасен, наливат луди пари за събарянето му, а София е затънала в клони, хората не смеят да минават под дърветата, три пъти звънях в Столичния инспекторат за опасни клони, никой не дойде...а има отчупени клони, които при следващия сняг могат да убият човек.

Не разбирам защо са се вторачили в паметника, не разбирам също защо бяха и истериите около АЕЦ "Белене", а дойде Зеленски и грабна документацията и реакторите? Нали техниката беше остаряла и за нищо не ставаше, запита риторично Павлова. 

"Аз не съм нито партийно лице, аз съм българофилка, добави тя. 

"Ние нямаме усет на търговци, усет да уважаваме историческото си минало - защото историята не може да я пренапишеш - тя се се случила по определен начин, категорична е Павлина Павлова.
Павлина Павлова
За себе си Павлина Павлова казва, че е жена със силна воля и фактът, че без ничия подкрепа изгражда житейската си кариера я прави нетърпелива, неспокойна, предизвикваща съдбата. Павлина Павлова, която не би могла да си почине от писането нито миг. 

Вдъхновението й е неизчерпаемо за романи, разкази и стихотворения. Неслучайно нейният най-голям заряд е природата. Тя живее в полите на Витоша, където всеки ден разговаря с обитателите на градината й - костенурки, птици, цветя, дори и с вятъра, прелитащите самолети. 

Действието в новия й исторически роман "Време за възкресение - Петър Петър IV, Йоан-Асен, Калоян" Йоан-Асен, Калоян" се развива в края на XII и началото на XIII век и е фокусирано върху въстанието на братята Теодор и Йоан-Асен, което довежда до възкресяването на Второто българско царство. Проследени са всички важни стълкновения между армията на новопровъзгласения български цар Теодор-Петър IV и ромейския император Исаак II Ангел. Специално място е отделено на действителен случай, когато освобождението на България от ромейско робство буквално е висяло на косъм. Тогава ромейските войски проникват неочаквано през източните части на Хемус, опожаряват Преслав, Плиска и обсаждат Търново. Градът е неподготвен за този сценарий, цар Петър заедно с войската си е завардил проходите в централната част на балкана и е било въпрос на дни всичко, извоювано с много жертви, да бъде погребано под руините. И тогава един храбър българин се жертва в името на свободата - след като се подлага на доброволни изтезания, той излиза от крепостта като мним беглец, дава невярна информация на ромейския император, после повежда вражеската войска, уж за да й помогне, а я вкарва в капана, предварително подготвен от българите...
Не им е било никак лесно на братята да се противопоставят на кръстоносците от Третия и после - от Четвъртия кръстоносен поход. След заговори от страна на боляри първо е убит Йоан-Асен, а година по-късно и цар Петър IV. На трона сяда третият брат - Калоян, който е надарен, освен с външна красота и военни дарби, също с дипломатичност. Именно той успява да постигне мечтаното от братята му международно признаване на българската държава и обявяването на нейната църковна независимост. Удивително е колко много неща от миналото си кореспондират с днешния ни ден: темите за приятелството и предателството, любовта и борбата за оцеляване, самотата и равнодушието, вярата и суеверията, безсмислието на войните, независимо от етикета, който им се поставя.

 Павлина Павлова е издала 71 книги (поезия и проза, за деца и за възрастни), повечето от които са част от фондовете на най-големите световни библиотеки – по информация от Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий". Ето някои от тях: Конгресната във Вашингтон, Публичните в Ню Йорк и Блумингтон, Националните в Париж, Лондон, Москва, Виена, Букурещ, Кишинев, Белград, Университетските в Станфорд, Сиатъл и Чикаго, Държавните в Москва, Киев, библиотеки в Прага, Скопие, Варшава, Белград и други. Странно е умението й да съчетава написването на криминални разкази и романи с приказки и стихове за деца или на исторически романи с нежна любовна лирика, но при нея се получава. 

Носителка е на престижни национални и европейски награди като: Националната литературна награда "Проф. Димитър Димов" за цялостно белетристично творчество (2018 г.); Националната литературна награда "Калина Малина" за цялостно творчество за деца (2013 г.); първа награда "Атанас Мандаджиев" от Българската секция на AIEP – към Международната асоциация на писателите-криминалисти и ДАС "Саламандър" за криминалния й роман "Убийства в Златната подкова" (2014 г.), а през 2016 г. е наградена за романа й "Лунното куче"; Специалната награда за книга с епична поезия получава на първия Национален поетичен конкурс "Шипка-2015" за стихосбирката й "Вечна жажда"; Европейски награди за поезия (1995-1996 г.), връчвани от Центъра за европейска култура "Алдо Моро" (Италия) под егидата на Съвета на Европа, Европейската асоциация на учителите и редица културни институции. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06