Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Конституцията – на трето четене в парламента

Снимка: БТА

Очаква се днес депутатите в Народното събрaние да одобрят на финалното, трето четене промените в Конституцията, както и да пристъпят към окончателното приемане на държавния бюджет за догодина.

Проектът за промени в Конституцията беше внесен на 28 юни от Христо Иванов, Бойко Борисов, Делян Пеевски и група народни представители от ГЕРБ СДС, ПП ДБ и ДПС. 

Обсъждането в зала започна на 6 октомври и ще завърши днес. За приемането им са необходими 160 гласа. 

Поправките в основния закон въвеждат възможност депутати и министри да имат двойно гражданство, което досега не беше разрешено. 

Президентът ще може да избира между 7 длъжностни лица за служебен премиер. Ограничения в правомощията на служебното правителство ще бъдат разписани в отделен закон.  

Намален е мандатът на главния прокурор – от 7 на 5 години, а ВСС се разделя на Висш прокурорски съвет, в който преобладава парламентарната квота, и Висш съдийски съвет, в който преимущество има професионалната. 

Депутатите отхвърлиха предложението на ИТН и "Възраждане" вотът да се предава пряко по БНТ и БНР.

"Аз не знам от какво се притеснявате българските граждани да видят лицето на всеки един български народен представител, когато става и казва волята си по Конституцията. Неслучайно в Конституцията преди 30 години нашите предци са записали, че се става от място и се заявява своя вот. Това е най-тържественият момент в живота на всеки един народен представител. Какви ли не други неща сме вземали решение да се излъчват и най-важният законопроект, за който партии, лидери и политици си късахте ризите, сега изведнъж искате да стане скрито. То пак няма да стане скрито, но е знак към обществото", заяви депутатът от БСП  Георги Свиленски.

При третото четене на промените в Конституцията проектът се гласува в цялост, а не текст по текст. 

Парламентът ще гласува окончателно и държавният бюджет за следващата година. 

Приемането му започна в понеделник, когато бяха одобрени заложените приходи за над 43 млрд. лв. Вчера ресорната Бюджетна комисия гласува на второ четене проекта, като заложи увеличение на приходите от хазарт и одобри списъка с инвестиционни проекти на общините. Този списък може да бъде актуализиран през март.

В началото на заседанието депутатите приеха дневен ред за два дни, без петък.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на тази година няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение Русия и това е било необходимо да се..

публикувано на 24.02.25 в 17:36

Силистренският театър играе на фестивал в Турция

Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-то издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра“ от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...

публикувано на 24.02.25 в 17:32
Доц. Алексей Пампоров

Алексей Пампоров: "Възраждане" загубиха политическия дебат за еврото и прибегнаха към агресия

"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност.  Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...

публикувано на 24.02.25 в 17:13
Вицепремиерът Томислав Дончев (вляво) и министър-председателят Росен Желязков

Правителството прие управленската си програма. Какво съдържа?

Правителството прие управленската си програма.  В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..

публикувано на 24.02.25 в 17:01
Киър Стармър

Стармър: Русия не държи всички карти във войната с Украйна

Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..

публикувано на 24.02.25 в 16:56

МОН предлага учещите за медсестри да не плащат такси

Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси.  Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане.  Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..

публикувано на 24.02.25 в 16:46
Доц. Емил Цветанов

За хилядолетните традиции в лозарството и винарството в област Плевен

Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания . Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало. Тук се намира и едно от най-старите..

публикувано на 24.02.25 в 16:40