Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Игнажден е! Православната църква почита Св. Игнатий Богоносец

Снимка: Архив

Православната църква почита паметта на Свети Игнатий Богоносец. 

Празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.

От днес започват предпразничните дни за Рождество Христово. 

Денят е познат и като Игнажден -  извършва се ритуалното полазване на дома, както и се прави първата кадена вечеря - задължително постна

Според преданието Св. Игнатий Богоносец е детето, което Христос взел на ръце, прегърнал го и го посочил на апостолите като пример за смирение. 

Евангелист Матей описва спора между Христовите апостоли за това кой сред тях има първенство и урокът, който Исус им дал:

И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях

и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;

и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;

и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;

(Матей 18: 2-5)

Богословът Цветелина Гергинова разказа: 

"Изправил го посред тях и мъдро им казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца - скромни, чисти и невинни, няма как да влезете в Царството Небесно". Нашата мисия е да бъдем скромни и смирени като децата. Малкото момченце, което Господ прегърнал и благословил, се казвало Игнатий. Той до края на живота си носил Божието име в сърцето си. Затова го нарекли Игнатий Богоносец".

Името Игнатий от латински означава "огнен", "пламенен".

Българите наричат празника Игнажден, Поляз, Млада година. Според християнските вярвания от Игнажден започнали родилните мъки на Божията майка, които продължили до раждането на Христос. 

В народната песен се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа“. Затова в народното съзнание Игнажден се приема за първия от поредицата коледни празници, разказва Ваня Йорданова, етнограф в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян.

"Дните от него до Коледа са познати като мъченици или Игнашка неделя и се почитат особено строго от младите булки и бременните жени. Традицията повелява през тези дни те да спазват строга забрана за работа: да не предат, да не тъкат, да не перат, за да забременяват и да раждат леко. Празникът е в близост до зимното слънцестоене и в народната култура се свързва с раждането на новото слънце. Затова се приема и като начало на новия годишен цикъл и се празнува за плодородие и хаир по стока и  хора. Най-характерен за Игнажден е общобългарския обичай "Полазване". През този ден стопанките следят какъв човек ще прекрачи най-напред прага на къщата им. Ако той е хаирен, добър човек, с лек полез, то годината ще бъде плодородна. В отделни селища от Средните Родопи, каквито са Петково, Смолян, Свети Игнат се осмисля и като покровител на огъня. През целия ден жените не работят нищо, за да няма пожари през годината. Вярва се, че на този ден не бива да се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът от дома".

В народните традиции празникът има особено място с богатството си от обичаи, с които се предсказва предстоящата година, разказа краеведът Калина Тодорова: 

"От Игнажден започват полазниците. Полазник е първият човек, който ще посети дома. Той ще внесе в дома, ще нарече за плодородие и берекет. Дамите са предпочитани гости, както и женските животни. Интересен е празникът, с множество ритуали, присъщи на изконната нужда на човека да надникне в бъдещето".

В много от Ямболските села и досега са живи традициите и свързаните с деня поверия

В деня на Свети Игнатий Богоносец главна роля е имал първият гост, който прекрачва прага на дома. По полазника се гадае каква ще е следващата година - разказва етнографът Динка Ангелова: 

"Те са го посрещали точно като желан гост. Слагали го да седне до трапезата, гощавали го и са го, дарявали с риза, с пешкир. В някои села са вземали от дръвника трески, които са падали, внасяли са ги в къщата. Влезе ли полазникът, хвърляли са ги в огнището, за да има плодородие в тази къща".

В село Ханово полазникът е чакан с голямо нетърпение, спомня си Павлинка Георгиева, като през това време се изпълняват и различни ритуали: 

"Сутринта рано палим огън да се накади целия двор с дима, за да изгоним злите духове".

Не по-малко важна е и трапезата на този ден: 

"Питка трябва да имаме и жито, червено вино, ядки, плодове".

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции на намаляване на подземните води води у нас, отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05

Община Плевен спря плащания по договор с "Паркстрой", служители останаха без заплати

70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..

публикувано на 20.02.25 в 19:03

Министърът на енергетиката е разпоредил проверка в АЕЦ "Козлодуй"

Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.

публикувано на 20.02.25 в 18:54

От април лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета

От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието.  Комисията по здравеопазване..

публикувано на 20.02.25 в 18:42
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси

Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..

публикувано на 20.02.25 в 18:30

В Ловеч разкриха схема, източила над 880 000 лв. от Здравната каса

Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..

публикувано на 20.02.25 в 18:20

МВнР: Пътуващите до Гърция да имат предвид общонационалната стачка на 28 февруари

Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР)  на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..

публикувано на 20.02.25 в 18:11