Православната църква почита паметта на Свети Игнатий Богоносец.
Празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.
От днес започват предпразничните дни за Рождество Христово.
Денят е познат и като Игнажден - извършва се ритуалното полазване на дома, както и се прави първата кадена вечеря - задължително постна
Според преданието Св. Игнатий Богоносец е детето, което Христос взел на ръце, прегърнал го и го посочил на апостолите като пример за смирение.
Евангелист Матей описва спора между Христовите апостоли за това кой сред тях има първенство и урокът, който Исус им дал:
И като повика Иисус едно дете, изправи го посред тях
и рече: истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно;
и тъй, който се смири като това дете, той е по-голям в царството небесно;
и който приеме едно такова дете в Мое име, Мене приема;
(Матей 18: 2-5)
Богословът Цветелина Гергинова разказа:
"Изправил го посред тях и мъдро им казал: "Ако не се обърнете и не станете като деца - скромни, чисти и невинни, няма как да влезете в Царството Небесно". Нашата мисия е да бъдем скромни и смирени като децата. Малкото момченце, което Господ прегърнал и благословил, се казвало Игнатий. Той до края на живота си носил Божието име в сърцето си. Затова го нарекли Игнатий Богоносец".
Името Игнатий от латински означава "огнен", "пламенен".
Българите наричат празника Игнажден, Поляз, Млада година. Според християнските вярвания от Игнажден започнали родилните мъки на Божията майка, които продължили до раждането на Христос.
В народната песен се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа“. Затова в народното съзнание Игнажден се приема за първия от поредицата коледни празници, разказва Ваня Йорданова, етнограф в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян.
"Дните от него до Коледа са познати като мъченици или Игнашка неделя и се почитат особено строго от младите булки и бременните жени. Традицията повелява през тези дни те да спазват строга забрана за работа: да не предат, да не тъкат, да не перат, за да забременяват и да раждат леко. Празникът е в близост до зимното слънцестоене и в народната култура се свързва с раждането на новото слънце. Затова се приема и като начало на новия годишен цикъл и се празнува за плодородие и хаир по стока и хора. Най-характерен за Игнажден е общобългарския обичай "Полазване". През този ден стопанките следят какъв човек ще прекрачи най-напред прага на къщата им. Ако той е хаирен, добър човек, с лек полез, то годината ще бъде плодородна. В отделни селища от Средните Родопи, каквито са Петково, Смолян, Свети Игнат се осмисля и като покровител на огъня. През целия ден жените не работят нищо, за да няма пожари през годината. Вярва се, че на този ден не бива да се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът от дома".
В народните традиции празникът има особено място с богатството си от обичаи, с които се предсказва предстоящата година, разказа краеведът Калина Тодорова:
"От Игнажден започват полазниците. Полазник е първият човек, който ще посети дома. Той ще внесе в дома, ще нарече за плодородие и берекет. Дамите са предпочитани гости, както и женските животни. Интересен е празникът, с множество ритуали, присъщи на изконната нужда на човека да надникне в бъдещето".
В много от Ямболските села и досега са живи традициите и свързаните с деня поверия
В деня на Свети Игнатий Богоносец главна роля е имал първият гост, който прекрачва прага на дома. По полазника се гадае каква ще е следващата година - разказва етнографът Динка Ангелова:
"Те са го посрещали точно като желан гост. Слагали го да седне до трапезата, гощавали го и са го, дарявали с риза, с пешкир. В някои села са вземали от дръвника трески, които са падали, внасяли са ги в къщата. Влезе ли полазникът, хвърляли са ги в огнището, за да има плодородие в тази къща".
В село Ханово полазникът е чакан с голямо нетърпение, спомня си Павлинка Георгиева, като през това време се изпълняват и различни ритуали:
"Сутринта рано палим огън да се накади целия двор с дима, за да изгоним злите духове".
Не по-малко важна е и трапезата на този ден:
"Питка трябва да имаме и жито, червено вино, ядки, плодове".
Имащите право на месечна социална помощ все още не са получили полагащите им се средства, сигнализират на редакционните ни телефони слушатели на БНР. На наше запитване от Агенцията за социално подпомагане отговориха, че в дните до края на месеца парите ще бъдат преведени по сметките. За Стоянка Минкова от Пловдив, която живее сама, месечната..
15 месеца по-късно някои от целите на тази операция са изцяло неизпълнени . Това каза пред БНР Руслан Трад, военен анализатор към Атлантическия съвет във Вашингтон, преди да влезе в сила първият етап от примирието между Израел и "Хамас". Пълният състав на израелския кабинет одобри споразумението за Ивицата Газа Майкъл Милщайн:..
От днес Столична община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша. През почивните дни е преустановен достъпът на автомобили до планината за пет часа, включително и днес до 15 часа. Увеличават се превозните средства по най-натоварените линии №61 и №66, които достигат до местност Златните мостове и хотел "Морени", които..
Правителството на Израел даде зелена светлина на постигнатото в сряда споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа да влезе в сила утре. Първата му фаза трябва да продължи 6 седмици , през които "Хамас" и "Ислямски джихад" ще предадат на Израел 33-ма от държаните все още от тях общо 98 заложници, за много от които се смята, че вече..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година . Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в..
Двама нови летци има на МиГ-29. Това е отчел при откриването на подготовката командирът на авиобаза "Граф Игнатиево" бригаден генерал Николай Русев. Формированията във Военновъздушните сили отчитат некомплект и в началото на тази година. Бригаден генерал Русев е посочил пред състава на базата, че приоритет остава осигуряването на въздушния..
В Южна Корея се очаква отстраненият от поста президент Юн Сук-йол да се яви на изслушване пред съда. Полицията в Сеул се готви да разпръсне привърженици на Юн Сук-йол, ако се опитат да блокират входа на Западния окръжен съд в града, където по данни на агенция Ройтерс в този час се очаква да започне изслушването, на което ще се яви сваленият от..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..