Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Витанов: Целта ни е изпълнена - няма промяна на националния празник

"Енергия за създаване на нещо ново безспорно има, но това не е във функциите на този комитет"

| Интервю
Петър Витанов
Снимка: Юлияна Корнажева

В окончателния вариант на промените в Конституцията няма промяна по отношение на националния празник, както бяха предложили вносителите - той да бъде на 24 май. Дълго време това беше идея, която стоеше в проекта за Конституция и която мобилизира много хора, несъгласни с предложението. Създаде се и Инициативен комитет за провеждане на референдум с въпроса "Съгласни ли сте 3 март да продължи да е националният празник на Република България?".

Пред БНР председателят на инициативния комитет - евродепутатът Петър Витанов, обясни, че са се организирали с една единствена цел - да се запази датата на националния празник. 

"За нас това, което се случи онзи ден, по скоро е победа, защото тези промени в Конституцията не включват промяна на националния празник. Това ние отчитаме като успех". 

Има някои червени линии, които управляващите тестват дали биха могли да преминат - тази не успя да бъде премината, коментира Витанов в интервю за предаването "Преди всички". 

Имаме подписи от всеки областен град, подчерта той, като добави, че включително представители на ГЕРБ и ДПС по места са им помагали. Според него това е така, защото каузата е надпартийна. А събраните подписи са между 200 и 300 хил. 

Днес Инициативният комитет се събира, за да реши какво да прави с подписите. Но главната цел вече е изпълнена, отбеляза Петър Витанов. 

Според него Законът за референдумите е направен така, че да не работи, а гражданското участие да бъде сведено до минимум.

Хората са отвратени и възмутени от това, което се случва в България, изказа мнението си евродепутатът.

"Имаше много гласове, които призоваваха за създаване на политическа партия, включително очаквания най вече към президента като човека, който се е обособил като някаква форма на алтернатива. Енергия за създаване на нещо ново безспорно има, но това не е във функциите на този комитет".

Според него политически вакуум няма да има - той ще бъде запълнен. За него ниската избирателна активност на избори говори за безнадеждност, апатия, отвращение от политическата класа.   

Цялото интервю и репортаж на Андрей Борисов чуйте в звуковите файлове. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където след сблъсък с безконтролно пуснати коне загина 18-годишна девойка, архив.

Обезопасяването на пътя Кюстендил-Ябълково с мрежа, спираща животни - над 500 хил. лв.

Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...

публикувано на 16.02.25 в 17:30
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12