Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във филма "Чума" страх подкосява силите, размътва разума, но любовта не се дава лесно

Режисьорът Иван Владимиров и актьорът Матей Мичев за предизвикателството да снимаш филм в епоха

5
Матей Мичев и Евелина Бибова дебютират в киното с ролите си в "Чума"

"В началото на 19 век чумата върлува по българските земи. Чорбаджи Юрдан и синът му Йоно се завръщат от хаджилък и заварват селяните изгладнели и уплашени. Черната напаст изважда на преден план най-големите човешки страхове и атавистични инстинкти за оцеляване."
Дали любовта и кръвта са по-силни от всичко ще разберете от 19 януари, когато "Чума" тръгва по кината.  Филмът е по сценарий на професор Боян Биолчев, продуциран от Мирамар Филм. 
Оператор е Румен Василев, а музиката е на Петко Манчев и Антони Манчев. В ролите ще видите Свежен Младенов, Людмила Сланева, Велислав Павлов, Матей Мичев, Евелина Бибова, Добрин Досев, Любомир Бъчваров. Сценографията е дело на Георги Димитров и Владимир Шишков.

Филмът е вдъхновен от разказа „През чумавото“ на Йордан Йовков.

"Дори и 15 години да се върнете назад във времето, то това отново е друга епоха и трябва да положите огромни усилия, за да я пресъздадете. Например, преди няколко години снимахме телевизонния сериал на Мирамар "Порталът". Там част от действието се развиваше през 70-те години на 20 век и всъщност тези години са абсолютно различен свят от съвременния. Трябва да промените всичко на една улица, за да се върнете в онова време, а в първата половина на 19-ти век, когато се развива действието на филма "Чума", е нещо на светлинни години от нас, въпреки че се намираме в България, онова време е абсолютно различно, на моменти дори не можем да си представим колко различно. Пресъздаването на епохата е успешно благодарение на усилията на всички хора, които са работили във филма - художниците, сценографите, хората, които са правили костюмите, гримьорите и разбира се работата ни с актьорите в епохата.", казва режисьорът Иван Владимиров. 
Иван Владимиров

За срещата си с Боян Биолчев Иван Владимиров споделя, че когато е поканен да бъде режисьор на "Чума", сценарият вече е бил написан от Боян Биолчев. 

"Продуцентите от Мирамар организираха среща. Срещнахме се с професор Биолчев в университета. Проведохме един много топъл човешки разговор. Харесахме се. След това започнахме да се срещаме по-често и да си говорим за сценария - какво можем да добавим, какво на мен ми се струва недостатъчно изпипано. Боян Биолчев, въпреки че е много сериозен български писател и преподавател, се отнасяше с уважение към това, за което си говорихме, разбираше моите идеи и за сценария, и за филма."

За Матей Мичев, който е студент по актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Пламен Марков, ролята му на Йоно е дебютна и истинско предизвикателство. 
"За кастинга научих от мои преподаватели в НАТФИЗ. Кандидатстваха всички, които познавам от академията. През доста неща се наложи да минавам, защото тогава аз бях I-ви курс и разбрах, че снимките ще бъдат по време на сесията ми. От тази гледна точка, след като професор Пламен Марков ме пусна да се снимам, аз трябваше да синтезирам цялото си време. Накрая, когато ме избраха, разбрах, че основно ролята е свързана с езда. Аз не се бях качвал на кон. Само веднъж, когато бях на 3 и много се уплаших от коня. Така се случи, че ходих почти всяка сутрин на уроци по езда при Данчо Змея. Беше наистина доста голямо приключение и някак си още тогава започнах да усещам една различна енергия, защото когато се свържеш с животното, то започва да ти влияе и да те успокоява. Дори да ти дава кураж в моментите, в които ти нямаш. Аз имах такива по време на снимките, в които моят верен кон ми даваше надежда.", споделя Матей Мичев
Матей Мичев в сцена от филма
"Страхът от всеки човек се възприема по различен начин и той може да бъде интерпретиран като нещо многоцветно и като нещо напълно черно-бяло. Това е интересно да се използва" - Иван Владимиров
Цялото интервю с режисьора Иван Владимиров и актьора Матей Мичев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38