Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във филма "Чума" страх подкосява силите, размътва разума, но любовта не се дава лесно

Режисьорът Иван Владимиров и актьорът Матей Мичев за предизвикателството да снимаш филм в епоха

5
Матей Мичев и Евелина Бибова дебютират в киното с ролите си в "Чума"

"В началото на 19 век чумата върлува по българските земи. Чорбаджи Юрдан и синът му Йоно се завръщат от хаджилък и заварват селяните изгладнели и уплашени. Черната напаст изважда на преден план най-големите човешки страхове и атавистични инстинкти за оцеляване."
Дали любовта и кръвта са по-силни от всичко ще разберете от 19 януари, когато "Чума" тръгва по кината.  Филмът е по сценарий на професор Боян Биолчев, продуциран от Мирамар Филм. 
Оператор е Румен Василев, а музиката е на Петко Манчев и Антони Манчев. В ролите ще видите Свежен Младенов, Людмила Сланева, Велислав Павлов, Матей Мичев, Евелина Бибова, Добрин Досев, Любомир Бъчваров. Сценографията е дело на Георги Димитров и Владимир Шишков.

Филмът е вдъхновен от разказа „През чумавото“ на Йордан Йовков.

"Дори и 15 години да се върнете назад във времето, то това отново е друга епоха и трябва да положите огромни усилия, за да я пресъздадете. Например, преди няколко години снимахме телевизонния сериал на Мирамар "Порталът". Там част от действието се развиваше през 70-те години на 20 век и всъщност тези години са абсолютно различен свят от съвременния. Трябва да промените всичко на една улица, за да се върнете в онова време, а в първата половина на 19-ти век, когато се развива действието на филма "Чума", е нещо на светлинни години от нас, въпреки че се намираме в България, онова време е абсолютно различно, на моменти дори не можем да си представим колко различно. Пресъздаването на епохата е успешно благодарение на усилията на всички хора, които са работили във филма - художниците, сценографите, хората, които са правили костюмите, гримьорите и разбира се работата ни с актьорите в епохата.", казва режисьорът Иван Владимиров. 
Иван Владимиров

За срещата си с Боян Биолчев Иван Владимиров споделя, че когато е поканен да бъде режисьор на "Чума", сценарият вече е бил написан от Боян Биолчев. 

"Продуцентите от Мирамар организираха среща. Срещнахме се с професор Биолчев в университета. Проведохме един много топъл човешки разговор. Харесахме се. След това започнахме да се срещаме по-често и да си говорим за сценария - какво можем да добавим, какво на мен ми се струва недостатъчно изпипано. Боян Биолчев, въпреки че е много сериозен български писател и преподавател, се отнасяше с уважение към това, за което си говорихме, разбираше моите идеи и за сценария, и за филма."

За Матей Мичев, който е студент по актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Пламен Марков, ролята му на Йоно е дебютна и истинско предизвикателство. 
"За кастинга научих от мои преподаватели в НАТФИЗ. Кандидатстваха всички, които познавам от академията. През доста неща се наложи да минавам, защото тогава аз бях I-ви курс и разбрах, че снимките ще бъдат по време на сесията ми. От тази гледна точка, след като професор Пламен Марков ме пусна да се снимам, аз трябваше да синтезирам цялото си време. Накрая, когато ме избраха, разбрах, че основно ролята е свързана с езда. Аз не се бях качвал на кон. Само веднъж, когато бях на 3 и много се уплаших от коня. Така се случи, че ходих почти всяка сутрин на уроци по езда при Данчо Змея. Беше наистина доста голямо приключение и някак си още тогава започнах да усещам една различна енергия, защото когато се свържеш с животното, то започва да ти влияе и да те успокоява. Дори да ти дава кураж в моментите, в които ти нямаш. Аз имах такива по време на снимките, в които моят верен кон ми даваше надежда.", споделя Матей Мичев
Матей Мичев в сцена от филма
"Страхът от всеки човек се възприема по различен начин и той може да бъде интерпретиран като нещо многоцветно и като нещо напълно черно-бяло. Това е интересно да се използва" - Иван Владимиров
Цялото интервю с режисьора Иван Владимиров и актьора Матей Мичев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30