Комисията за енергийно и водно регулиране ще определи новите цени на водата от 1-ви януари 2024 година. Вече стана ясно, че в голяма част от страната увеличението ще е драстично - средно с 15% повече ще струва ВиК-услугата от Нова година.
Ангел Престойски, председател на Съюза на ВиК операторите и управител на ВиК – Враца, поясни пред БНР, че цената на водата не се повишава - "тя е единна за цялата страна и се заплаща от ВиК-а операторите, подлежи на увеличение цената на ВиК услугите, които предоставят самите оператори".
"Цените на ВиК услугите са единствените в България, които са нормативно определени да бъдат социално поносими.
Увеличението се дължи на това, че досега не бяха компенсирани инфлационните процеси в сектора".
Когато има такова повишение в цената на услугата, в началото винаги има леко понижение на събираемостта, после нещата се нормализират, посочи той в предаването "Преди всички".
"Тези цени са поносими. Не цената на ВиК услугата е тази, която би дестабилизирала семейния бюджет. Тази социална поносимост е пречката да се отпускат водни помощи, както се отпускат енергийни"
Потреблението на вода е свързано с определени хигиенни навици, не може постоянно да се стремим да го увеличаваме, смята Престойски.
Цените влизат в сила от първи януари, но дружествата обикновено дават толеранс от един месец, разясни той.
Дружествата, които не са си изпълнили инвестициите в бизнес плановете си, биват санкционирани, посочи експертът.
Той отчете, че липсва интерес от страна на младите хора към работа в сектора, защото възнагражденията са ниски.
"Утре няма да има кой да отстранява аварии".
Ангел Престойски каза, че има напредък по запушване на течовете и намаляване на загубите на вода.
Той отбеляза, че и в момента има въведени стандарти, по които се работи в сектора.
Цялото интервю на Таня Милушева с Ангел Престойски може да чуете в звуковия файл.
Абсурдно е в България 46%, от всичко, което се произвежда за годината политиците да го изхарчват, няма как да имаш икономически растеж. Сингапур не минава 30%, а при нас е почти половината. Това коментира икономистът и лидер на "България може" Кузман Илиев в интервю пред БНР. В "12+3" той коментира препоръките на МВФ за вдигане на..
Станциите, които измерват качеството на въздуха в столичните квартали "Младост" и "Павлово", ще бъдат преместени. Това каза зам.-кметът по екология на София Надежда Бобчева. Заради разполагането им в зелени райони и далеч от големи улици и булеварди екоактивисти твърдят, че те отчитат по-ниски от реалните нива на замърсяване на въздуха в София...
По разпореждане на районния прокурор на Плевен Владимир Радоев днес ще бъде извършен трети оглед на мястото, където продължава тлеенето на огнища в Дисевишките блата, които са в Натура 2 000. Продължава разследването за умишлен палеж на пожара в рафинерия "Плама", където горяха стари утайници. Към момента е установено, че пожарът е започнал от..
Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че откакто лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски е заговорил за държава с главно "Д", конфликтите в мнозинството са се задълбочили. "Тепърва предстои да видим какво означава Д - държавата. Ще видим всички послания, действия. Първо, трябва да видим как ще се развие тази роля в мнозинството и в парламента...
От 1 октомври се увеличават стипендиите за студентите и докторантите в държавните висши училища и научни организации. Това информират от Националното представителство на студентските съвети в България. Докторантските стипендии нарастват с над 27% и ще достигнат 1562 лв. месечно, което представлява увеличение с 335 лв. спрямо досегашния им..
Начо Пантелеев, признат за виновен на две инстанции за смъртта на футболния треньор Ферарио Спасов, поиска от Върховния касационен съд да върне делото за ново разглеждане в Апелативния съд във Велико Търново. Според защитата на Пантелеев има допуснати процесуални нарушения и деянието трябва да бъде преквалифицирано, тъй като не се касае за особено..
Вицепрезидентът Илияна Йотова определи като "брутална" реакцията на министъра на външните работи Георг Георгиев, който нарече "популизъм" призива на президента Румен Радев по въпроса с мобилизирания в Украйна българин. Вчера от президентството изпратиха писмо до Министерството на външните работи, с което призоваха да бъде изяснен случаят с..
" Казусът с "Топлофикация София" се превръща в поредните глупости, които господин Пеевски е казал и е много хубаво, когато човек говори нещо, все пак..
За 7 месеца има средно 25% ръст на разходите за възнагражденията в бюджетната сфера, никъде не е с по-малко от 5%. Това се случва при анемичен ръст..
" В съвременния свят всички сме зависими един от друг и всяка независимост е относителна , всяка свобода е относителна дотам, докъдето всъщност започва..