На 24 декември е първата от празничните вечери за Рождество Христово и в Ловешко я наричали още кадена вечеря, разказа етнографът Силвия Вутева.
"Прикадява се от най-възрастния мъж или от бабата.В тетевенските села след вечерята се чупи орех и по него се гадае за здравето през идващата година. Най-важното при обредната вечер е, че се меси обреден хляб – Боговица, който се меси от стопанката.Представлява голям кръгъл хляб с пластична украса от самото тесто, като най-често там се слага кръст, цветя или кошара, орач, бъчва, зависи от това, с което се препитават стопаните".
На Бъдни вечер натрапезата задължително се слагат само постни ястия, подчертава още тя:
"Варен боб, варено жито, пълнени чушки, сарми, ошав, трапезник, паничка с мед, лук и чесън задължително за предпазване и за здраве. На практика всичко, което семейството произвежда и задължително постно".
След вечерята семейството се събира около бъдника, за да чака коледарите.
"Които редят коледни песни, изричат благословии за сполука в семейството".
Традицията на Бъдни вечер се спазва и днес в Ловеч.
"Бъдни вечер както е традицията. Семеен празник с постните ястия и надеждата за по-добро".
А Коледният базар, който се организира за първи път от много години донесе и допълнително настроение за Рождество Христово.
"Хората излязоха от къщите си, излязоха да погледат, да се усмихнат… Най-сетне се върна коледният дух на града ни. На нас ни е празнично…Усеща се коледният дух, коледно настроение... Всички вече очакваме и Коледата".
Българското национално радио и журналистът Гергана Хрисчева спечелиха отличието в категория "Медия с национално покритие" на 9-ите Годишни награди на Фондация "Глобални библиотеки – България“ за 2025. Номинацията е на НЧ "Христо Ботев-1928” с. Ботево, област Ямбол. Наградите се присъждат в изпълнение на мисията и целите на Фондацията..
Пуснаха от ареста 58-годишен мъж от монтанското село Долно Белотинци, обвиняем за отвличането на 53-годишен свой съселянин. Решението на Окръжен съд-Монтана от днес може да се обжалва в тридневен срок пред Апелативен съд Съдът в Монтана измени взетата мярка за неотклонение от "задържане под стража" в "подписка" по отношение на Цветан Б. от..
Управляващите да се преформатират бързо - иначе рискуваме да имаме един слаб или неизпълним бюджет за 20026 год. Това каза за БНР в Кюстендил, където беше на конференция на синдиката по възможностите по така нар. Справедлив преход, касаещ регионите с въглищни централи - Кюстендил, Перник и Стара Загора, лидерът на КНСБ Пламен Димитров...
Мъж и дете са били блъснати на пешеходна пътека на оживено кръстовище в Пловдив малко след 17,00 ч. Мъжът е на 40 години, детето - на 4. Откарани са в болница. Ударени са с лек автомобил. Жената, която е била на волана, е тествана за алкохол - пробата е отрицателна. Полицията разследва причините за произшествието.
Съдът промени мярката за неотклонение “Задържане под стража” на бившия заместник-кмет на София Никола Барбутов в домашен арест. Барбутов е обвиняем за участие в организирана престъпна група за длъжностни престъпления и подкупи. Адвокат Ина Лулчева настоява за промяна на мярката за неотклонение и отчете, че клиентът ѝ вече е четири месеца в..
С два на един гласа Софийският апелативен съд продължи постоянния арест на кмета на Варна Благомир Коцев. На особено мнение беше съдия Андрей Ангелов. Пореден съдебен състав отказа да пусне от ареста Коцев. За първи път обаче тричленният съдебен състав не беше единодушен. На особено мнение остана съдия Андрей Ангелов, според когото съдебният..
"В момента няма съгласие в управляващото мнозинство каква да бъде политиката през следващата година. Затова се отлага правенето на бюджета. А случващото се през тази седмица ще го отложи още повече". Това обясни пред БНР Красен Станчев, Институт за пазарна икономика. "В крайна сметка ще имаме бюджет с по-високи разходи и никакво..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..