Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическа Коледа? Мисията възможна

| Репортаж
Снимка: Pixabay.com

Навършват се точно 55 години от прочутото коледно послание на екипажа на "Аполо 8", първия пилотиран космически кораб, напуснал земната орбита, за да достигне успешно Луната.

Франк Борман, Джеймс Ловел и Уилям Андерс са първите хора, видели с очите си обратната страна на Луната, която на Земята погрешно наричаме "тъмната".

Много неща се случват за първи път на "Аполо 8". Сред тях например са фотографиите на земния "изгрев" и "залез" върху лунния хоризонт.


Най-високата скорост, която корабът достига, е 10 822 километра в секунда.

По време на историческата мисия астронавтите отбелязват Бъдни вечер с библейското слово. 

„В началото Бог сътвори небето и земята. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше върху бездната, и Дух Божий се носеше над водата. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината“.

Именно този документален запис ползва Майк Олдфийлд за албума си The Songs of Distant Earth.

След "Аполо 8" човечеството гледа към Луната все по-амбициозно. Затова е логично да се замислим: как ще отбелязваме Бъдни вечер и Коледа в Космоса? Добромир Видев попита свой верен приятел - изкуствен интелект, и ето отговора:

Празнуването би било изключително и уникално изживяване. Заради липсата на гравитация, препоръката е да имаме плаващо коледно дърво, антигравитационни бисквитки с джинджифил, термо-космически чорапи и здрава опаковка за подаръците.

Коледа при нулева гравитация? Мисия възможна? Напълно!


Слагайте скафандрите, затягайте коланите и се мятайте на ракетата. Тази Коледа ще празнуваме като астронавтите.

Днешните 10-годишни няма да са първите, които ще получат подаръци в Космоса, но може (като родители или дядовци) наистина да изпращат такива. Може до Луната, където се очаква да се върнем през 2025 г., или до Марс, където по-късно може да стъпи човешки крак. Затова провокацията е да си представят как би изглеждала космическата Коледа.

Под въпрос за децата са снегът, постните ястия за Бъдни вечер – от сърмите до орехите, и как ще опаковат подаръците за 25 декември. Логични питания, нали? 


Космосът изначално е част от историята за Коледа заради Витлеемската звезда, припомня Светослав Александров от КОСМОС БГ. Засега човечеството има опит с празнуването на Коледа само на космическите станции. Но да не мислите, че и там е лесно. От възможността да посрещате празника 15 пъти в денонощието до това, че няма елха и фойерверки. Последните са невъзможни заради липсата на кислород.

Защо Светослав мечтае за космически въздишки и как малките междугалактически ентусиасти отсега знаят, че да са с близките е най-хубавият подарък в цялата вселена? Чуйте в репортажа на Добромир Видев за предаването "Любими празнични истории" по "Хоризонт".

Снимки: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40