Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хамас" е отхвърлил предложението на Египет за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Яхия Синуар: "Хамас" няма да приеме "условията на окупатора"

Яхия Синуар, лидер на "Хамас"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Терористичните групировки "Хамас" и "Ислямски джихад" отхвърлят предложението на Египет, което предвижда те да сдадат властта, за да има постоянно примирие в Ивицата Газа. Междувременно, премиерът на Израел Бенямин Нетаняху посети палестинския анклав, откъдето беше категоричен, че сраженията няма да приключат скоро.

При израелски въздушен удар по бежанския лагер Магази в централната част на Ивицата Газа са били убити най-малко 100 души, съобщи палестинското министерство на здравеопазването. Разрушени са били и няколко частни домове в района. През нощта на окупирания Западен бряг са се провели акции на израелските сили, арестувани са поне 35-има души. Израелските въоръжени сили съобщиха, че са унищожили фабрика за оръжия и бетон за изграждане на тунели във втория по големина град в палестинския анклав Хан Юнис.

В първото си публично обръщение след нападението над Израел на 7 октомври, лидерът на "Хамас" в Ивицата Газа Яхия Синуар заяви, че терористичната групировка е изправена пред "яростна, насилствена и безпрецедентна битка" срещу Израел, но че "Хамас" няма да приеме "условията на окупатора".

В отговор министърът на отбраната на Израел Йоав Галант излезе с изявление, в което се казва, че Синуар скоро "ще срещне цевта на оръжията ни".

По-рано беше съобщено, че израелските власти ще обсъдят днес предложението на Египет за двуседмично прекратяване на огъня с потенциал за постоянно примирие, ако "Хамас" се съгласи да позволи палестинско преходно експертно правителство да поеме контрола над Газа, да освободи всички израелски заложници в замяна на освобождаването на определен брой палестински затворници.

"Хамас" и съюзниците им "Ислямски джихад" обаче са отхвърлили предложението на Египет за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщава Ройтерс, като се позовава на двама неназовани източници от египетските сили за сигурност.

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху също отхвърли възможността правителството му да спре боевете с ислямистите от "Хамас". Според изявление, цитирано от Ройтерс, пред депутати от неговата партия "Ликуд", Нетаняху е бил категоричен, че сраженията дори ще се засилят през идните дни. А в обръщение в Кнесета заяви, че се е обърнал към президентите на Китай Си Дзинпин и на Русия Владимир Путин лично да се намесят от името на заложниците, а съпругата му Сара е поискала помощ от Папата.

Предложението на Кайро предвиждаше първо двуседмично, а след това - и постоянно примирие, ако "Хамас" се съгласи палестинско преходно експертно правителство да поеме контрола над Газа, да освободи всички израелски заложници, взети при нахлуването на 7 октомври, в замяна на освобождаването на определен брой палестински затворници от страна на Израел.
Египет уверява, че членове на "Хамас" няма да бъдат преследвани или съдени, но ислямистката групировка е отхвърлила всички отстъпки, освен освобождаването на заложници, които са над 100, според Ройтерс. Междувременно, осем ракети са били изстреляни от Южен Ливан към военни цели в северната част на Израел. А израелската армия е провела няколко въздушни удара в Ливан през нощта и тази сутрин по обекти, свързани с "Хизбула". 
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой кандидати от САЩ за британско гражданство

Броят на американците, кандидатстващи за британско гражданство, е достигнал рекордно ниво миналата година, като завръщането на Доналд Тръмп на власт и данъчните промени в Обединеното кралство са допринесли за това, пише „Файненшъл таймс“.  Над 6100 граждани на САЩ са кандидатствали миналата година, най-много откакто се води статистика отпреди две..

публикувано на 04.03.25 в 04:01

В Болярово искат промяна на срока за почистване на ливади

Земеделски производители от крайграничната община Болярово настояват да бъде променен срокът за почистването на ливади и пасища. Рискът от пожари в региона е изключително висок, категорични са и от общинската администрация.   Вероятна причина за големите пожари през лятото на миналата година, в землищата на селата Воден и Крайново е почистването на..

публикувано на 04.03.25 в 03:21
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

САЩ спират временно военната си помощ за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп е спрял всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския лидер Володимир Зеленски, с когото се срещна във Вашингтон миналата седмица. Това съобщи Ройтерс, като се позова на информация на "Блумбърг" и "Фокс нюз".  Липсата на подпомагане се очаква да продължи, докато украинските лидери демонстрират..

публикувано на 04.03.25 в 03:06

Кипър ще използва космически технологии срещу природни бедствия

Службата на ООН за космическото пространство и център за върхови постижения в Кипър ще си сътрудничат в изграждането и прилагането на космически базирани технологии за намаляване на риска от бедствия. Подписаният между тях меморандум за разбирателство предвижда създаването на острова на регионален офис за поддръжка на международната програма...

публикувано на 04.03.25 в 02:25

Белият дом планира облекчаване на американските санкции срещу Русия

Белият дом изготвя планове за възможно облекчаване на американските санкции срещу Русия, съобщи агенция Ройтерс.   Администрацията на Доналд Тръмп изготвя планове за евентуално освобождаване на Русия от някои американски санкции в опит да възстанови връзките Москва. Вашингтон, заявиха източници на агенция Ройтерс. Според тях, служители на Доналд Тръмп..

публикувано на 04.03.25 в 01:03

Онлайн карта ще помага на пациентите в ЕС да намират клинични изпитвания

Нова карта на клиничните изпитвания ще помага на пациентите в целия Европейски съюз да намерят и да се включат в подходящото за тяхното лечение и проучване. Картата вече е достъпна онлайн, съобщава Европейската агенция по лекарствата . Новата карта е на разположение посредством публичния уебсайт на Информационната система за клинични изпитвания..

публикувано на 04.03.25 в 00:57

Двама души са загинали при врязване на кола сред хора в Манхайм

Двама души загинаха, а няколко души бяха ранени, след като кола се вряза в множество хора в югозападния германски град Манхайм, предаде ДПА, като се позова на източници от службите за сигурност. Първоначално беше съобщено за едни загинал човек. Автомобил се е врязал в тълпа хора в Манхайм Според информацията, съобщена от службите за сигурност,..

публикувано на 03.03.25 в 20:17