Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Христев: Между промените в Конституциата и приложението им може да има голяма разлика

"Една част от конституционните промени утвърждават модела на правовата държава"

| Интервю
Христо Христев
Снимка: Личен архив

Промените в Конституцията са добра възможност за преодоляване на системни слабости в уредбата на реда на функционирането на българската държава.

Това мнение изрази в интервю за БНР Христо Христев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски. Според него "целеният резултат съвсем не е сигурен" поради простото приемане на конституционните промени.

Сарафов очевидно има друг стил на работа. Доколко обаче функционирането на прокуратурата е променено, е спорен въпрос, поне за момента. Нямаме видими резултати, които да позволят да заключим, че смяната на главния прокурор е довела до качествена промяна в държавното обвинение, смята Христев.

Не може да поставяме тези случаи на една нога, каза преподавателят относно казусите "Nexo", сигналите на Васил Божков и делото по т. нар. "Баселонагейт".

Действията по "Nexo" бяха откровена форма на репресия, предприета от тогавашния главен прокурор. Другите два случая не са такива – те касаят обществено известни факти, които предполагаемо говорят за корупция в много големи мащаби по високите етажи на властта, отбеляза Христев. Според него не може да приемем, че те са изяснени по убедителен за обществото начин и са разсеяни съмненията.

Една част от конституционните промени утвърждават модела на правовата държава и гарантират в по-висока степен независимостта на съда, смята Христо Христев.

От друга страна по думите му, "българската реалност отдавна показва, че между нормативните предписания и тяхното практическо приложение може да има много голяма разлика, много голяма относителност в тяхното прилагане".

Христев не изключва "съдебното статукво, каквото го имаме в момента, да се възпроизведе в целия си блясък".

Решението за увеличаване на квотата на членовете на ВСС, които се избират от парламента има значение за отчетността, но е важно как ще бъде уреден изборът на тези членове, коментира Христев в предаването "Преди всички".

"Или за пореден път ще бъдат изпратени политически комисари, които да провеждат ролята на едно парламентарно мнозинство. Ще видим сравнително скоро доколко това мнозинство, което промени Конституцията, има действително волята да излъчва друг тип хора в институциите на публичната власт."

Визирайки имената на Атанас Атанасов и Десислава Атанасова, които се завъртяха като възможни кандидатури, Христев заяви, че си представя в Конституционния съд "друг тип юристи" и че там "би следвало да се изпратят хора, които са далеч от текущите политически страсти", а Атанасов и Атанасова са ярки политически лидери.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски с европейски лидери в Киев пред импровизиран мемориал в памет на жертвите на войната, 24 февруари 2025 г.

Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев

На конференцията в Киев, посветена на третата годишнина от войната на Русия срещу Украйна, европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев.  Председателят на ЕК обяви, че съюзът ще отпусне 3,5 млрд. евро на Украйна. "Войната в Украйна остава най-централната криза в Европа, с най-много последствия за бъдещето ни. Путин..

публикувано на 24.02.25 в 13:38
Доц. д-р Десислава Атанасова

Новият ректор на Русенския университет встъпи в длъжност

Новият ректор на Русенския университет - доц. Десислава Атанасова, встъпи в длъжност днес. Тя бе избрана на поста с изключителна подкрепа от академичната общност. Новият ректор доц. Десислава Атанасова бе избрана от Общото събрание на Русенския университет и тя ще довърши мандата на починалия внезапно проф. Пламен Кангалов. На тържествена..

публикувано на 24.02.25 в 13:31

Украинската общност във Варна отбеляза годишнината от началото на войната

Украинската общност във Варна отбеляза третата годишнина от началото на войната с поклонение и полагане на цветя пред Паметника на загиналите за свободата на България украински воини, който се намира в Морската градина на града. Христина Виар е бесарабска българка и е от сдружение "Ми разум" или "Ние сме заедно". Тя каза, че никога надеждата..

публикувано на 24.02.25 в 13:30

Водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка с полицията в Кюстендил

37-годишен водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка и полицейска стрелба по улиците в Кюстендил.  Случаят е от неделя следобед.  Мъжът противозаконно е опитал да попречи на служителите да изпълнят задълженията си. Не се е подчинил на подаден сигнал за спиране за проверка, направил е маневра и е насочил автомобила към другия служител...

публикувано на 24.02.25 в 13:07

Упойващи вещества са открити в колата на шофьора, предизвикал снощната катастрофа в София

Упойващи вещества са били открити в автомобила на 25-годишния шофьор, който предизвика катастрофа снощи в София.  Той не е спрял за проверка от полицейски патрул и се е опитал да избяга. При последвалото преследване е ударил друг автомобил на булевард "Тодор Александров". По-късно е задържан. Пробите му за алкохол и наркотици са положителни...

публикувано на 24.02.25 в 12:56
Теменужка Петкова

Министър Петкова: 30% е делът на сивата икономика у нас

Бюджетите на Здравната каса, държавното обществено осигуряване и държавния бюджет са изчислени при дефицит от 3% от БВП. Това е максимално допустимият размер по критериите за въвеждане на еврото.  За 16.00 ч. е насрочено правителственото заседание, на което се очаква да бъде приет Държавният бюджет . Той беше разгледан от социалните партньори...

публикувано на 24.02.25 в 12:53

ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол от Сирия

ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол и нефтопродукти от Сирия. Това става ясно от днешното решение на страните членки да прекратят санкциите срещу Сирия в някои икономически сектори. Съветът отменя секторните санкции срещу енергийния сектор, по-специално върху петрола, газа и електроенергията, както и в транспорта...

публикувано на 24.02.25 в 12:46