На 1 януари 2024 г. Виенската филхармония за пореден път ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 84-тия Новогодишен концерт, който се провежда в Златната зала на Музикферайн. По този повод красивата зала се украсява с разкошна флорална декорация, а милиони зрители от почти 100 държави ще проследят за 66-и път директното излъчване на това грандиозно музикално събитие в ефира на австрийската държавна телевизия ORF2.
На 1 януари 2024 г. Кристиан Тилеман ще застане за втори път след 2019-а на диригентския пулт на този концерт, превърнал се в символ на настъпващата Нова година. Роденият в Берлин световнопризнат маестро е сред най-търсените диригенти и обявен за един от най-задълбочените интерпретатори на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. Творческото сътрудничество на Кристиан Тилеман с Виенската филхармония датира от 2000 г. Той редовно дирижира оркестъра в абонаментни концерти в Музикферайн, на Залцбургския фестивал и на турнета в Япония, Китай, Европа и САЩ. По време на пандемията от Ковид-19 Кристиан Тилеман и Виенската филхармония стартираха мащабен проект, свързан с интегрален запис на всички симфонии от Антон Брукнер по повод 200-годишнината от рождението на композитора, която се отбелязва през 2024 г. През октомври тази година пълният цикъл от 11 симфонии беше издаден за първи път в звукозаписната история на оркестъра и вече се разпространява с успех на световните музикални пазари.
В програмата на предстоящия Новогодишен концерт на 1 януари по традиция ще звучат творби на композитори от династията Щраус, включени са и произведения от Йозеф Хелмесбергер, Карл Михаел Цирер, Ханс Кристиян Лумбю, Карл Комзак и за първи път композиция от Антон Брукнер – „Кадрил“ за пиано, датиращ от 1854 г., в оркестрация на Волфганг Дьорнер.
Предстоящата 200-годишнина от рождението на Антон Брукнер ще бъде почетена и в паузата на Новогодишния концерт на Виенската филхармония, по време на която милиони телевизионни зрители ще могат да гледат специално посветения и създаден за него документален филм на Австрийската държавна телевизия ORF. От 1992 г. досега тези кратки, 24-минутни продукции в паузата на концерта имат за цел да представят Австрия на целия свят с нейните културни и природни богатства, както и забележителна история и подобно на филхармоничния концерт да се превърнат в културна визитна картичка на страната. Филмът тази година е озаглавен „Откривателско пътешествие“. Под режисурата на Феликс Брайзах две момчета от Хора на Абатството „Св. Флориан“ тръгват на откривателско турне до важни места, свързани с моменти от живота на Антон Брукнер. Те изследват най-красивите пейзажи на региона Горна Австрия с балон, включително Ансфелден - родното място на композитора. Посещават известното курортно селище Бад Ишл, Линц и Виена. В рамките на документалния филм няколко филхармонични състава интерпретират на емблематични места произведения от Брукнер в различна оркестрация. Отново в Абатството „Св. Флориан“ момчетата от Хора пеят своя химн - известната хорова творба на композитора „Locus Iste“, точно на мястото под големия орган, където той е погребан.
Преди директното излъчване на Новогодишния концерт на Виенската филхармония на 1 януари Австрийската държавна телевизия ORF2 е включила и предаването „Auftakt zum Neujahrskonzert“, което предлага поглед зад кулисите на концерта, след като повече от половин година операторски екип следи най-важните етапи и стъпки до световното излъчване на 1 януари.
Балетните изпълнения към програмата тази година са две, като първото е заснето в „Kaiservilla“ в Бад Ишл с оглед на факта, че през 2024 г. Бад Ишл, както и цялата област Salzkammergut са обявени за европейска столица на културата. Второто съпътстващо балетно изпълнение е заснето в ренесансовия замък Розенбург в областта Waldviertel. Хореограф е италианецът Давиде Бомбана, а изпълнението е на солисти от балета на Виенската държавна опера. Красивите балетни костюми са дело на австрийската модна дизайнерка Сузане Бисовски.
Майкъл Бейер ще ръководи като режисъор целия телевизионен екип за излъчването на концерта на 1 януари, който включва и 15 телевизионни камери.
По предварителна информация в австрийските медии, концертмайстор на Новогодишния концерт на 1 януари 2024 г. ще бъде Албена Данаилова, като само преди дни престижното издание The New York Times публикува обширна статия за българската цигуларка.
Цялата кореспонденция можете да чуете в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..