Веска Събева от години се бори за това болни деца и техните родители да имат условия, в които по-лесно да се справят с изпитанията на болестта, предизвикателствата на социалната адаптация и финансовите трудности.
Заболяване, каквото е епилепсията води до коренна промяна в живота на едно семейство и до хроничен стрес. Такива семейства се нуждаят от подкрепа, добри социални услуги и финансова помощ. Болните деца от осигурено качествено лечение, рехабилитация и възможности за повече автономност.
"Променят се нещата и у нас, макар, че стигмата да я има още, но има и добри неща. Въпросът е услугата да е разпределена равномерно в цялата страна, не само с столицата да има работещи центрове, каза Събева.
„Безброй чудеса“, така се нарича първият Дневен център за деца и лица с епилепсия, открит в столицата през 2017 година, на 13 февруари, когато е Международния ден на хората с епилепсия.
В него повече от 60 деца и лица с тежка форма на епилепсия имат възможност да се социализират, да се занимават с творчество, а родителите им да работят и водят нормален живот.
Центърът е пример, за това как трябва да бъде организирана подобна грижа.
"Когато дойде едно такова заболяване на дете в семейството, родителите забравят, че и те са хора. Техният живот спира, затова ние през годините сме правили един проект за цялата страна, чрез който психолози работят и обучават самите родители.
За да може всеки един член от семейството да получи своята автономност, защото в семействата живеят и здрави деца, а родителите често изпадат в депресия...
В годините, независимо, че медицината се развива, лечението на хората с епилепсия се влоши, поради отсъствието на медикаменти и поради трудният достъп до медикаменти, това са нашите проблеми.
Оттам идва влошването на качеството на живот на пациента и стреса, в който изпада семейството, заради липсващи медикаменти за епилепсия, разказа още Веска Събева.
Какво още може да бъде направено, разказа за "Нощен Хоризонт" Веска Събева и за това как обществото може да да осигури по-добрата грижа и приемане на децата и възрастните, чийто живот е съпътстван от болестта.
По темата слушайте от интервюто на Мая Данчева с Веска Събева.
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..