Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехите в борбата с климатичните промени през 2023 г.

Снимка: Pixabay

2023-та е била най-горещата година в историята, като шест месеца от нея са поставили рекорди с високи температури, сочат данни на европейската служба за климатичните промени „Коперник“.

През изминалата година обаче беше постигнато и споразумение за намаляване на световното потребление на изкопаеми горива в опит да бъдат избегнати най-лошите последствия от глобалното затопляне.

След десетилетия преговори, през март държавите-членки на ООН постигнаха споразумение за защита на световните океани, които са извън националните граници. До този момент само 1% от тях бяха със защитен статут. Договорът за откритото море предоставя рамка за създаването на защитени морски зони, които да обхващат 30 на 100 от световните океани и да предотвратят загубата на биологично разнообразие.  

2023 беше и годината, в която Европейският съюз се ангажира с мерки за борба с обезлесяването, които екоактивисти определиха като “сериозен пробив”. Съгласно регламента, който влезе в сила през юни, вносителите на продукти като соя, телешко, палмово, масло, дървен материал, какао, кафе и каучук трябва да могат да докажат, че веригите им на доставки не водят до загуба на горски масиви.  

Положителни новини за горите имаше също от Колумбия и Бразилия, където беше отчетен рязък спад в обезлесяването в екваториалните гори на Амазония в Бразилия. Новото правителство на президента на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва обеща да спре напълно обезлесяването до 2030 година и да вземе мерки срещу незаконната сеч.  

През декември близо 200 те държави, които участваха в международната конференция за климата в Дубай, се споразумяха да има намаляване на глобалното потребление на изкопаеми горива, както и утрояване до 2300 година на капацитета за производство на възобновяема енергия в световен мащаб. Имаше критики, че тези мерки не са достатъчни, но беше определено като “историческо” създаването на фонда за загуби и щети в помощ на най-бедните и най-уязвимите спрямо климатичните промени държави - мярка, за която те настояваха повече от 3 десетилетия.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22