Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехите в борбата с климатичните промени през 2023 г.

Снимка: Pixabay

2023-та е била най-горещата година в историята, като шест месеца от нея са поставили рекорди с високи температури, сочат данни на европейската служба за климатичните промени „Коперник“.

През изминалата година обаче беше постигнато и споразумение за намаляване на световното потребление на изкопаеми горива в опит да бъдат избегнати най-лошите последствия от глобалното затопляне.

След десетилетия преговори, през март държавите-членки на ООН постигнаха споразумение за защита на световните океани, които са извън националните граници. До този момент само 1% от тях бяха със защитен статут. Договорът за откритото море предоставя рамка за създаването на защитени морски зони, които да обхващат 30 на 100 от световните океани и да предотвратят загубата на биологично разнообразие.  

2023 беше и годината, в която Европейският съюз се ангажира с мерки за борба с обезлесяването, които екоактивисти определиха като “сериозен пробив”. Съгласно регламента, който влезе в сила през юни, вносителите на продукти като соя, телешко, палмово, масло, дървен материал, какао, кафе и каучук трябва да могат да докажат, че веригите им на доставки не водят до загуба на горски масиви.  

Положителни новини за горите имаше също от Колумбия и Бразилия, където беше отчетен рязък спад в обезлесяването в екваториалните гори на Амазония в Бразилия. Новото правителство на президента на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва обеща да спре напълно обезлесяването до 2030 година и да вземе мерки срещу незаконната сеч.  

През декември близо 200 те държави, които участваха в международната конференция за климата в Дубай, се споразумяха да има намаляване на глобалното потребление на изкопаеми горива, както и утрояване до 2300 година на капацитета за производство на възобновяема енергия в световен мащаб. Имаше критики, че тези мерки не са достатъчни, но беше определено като “историческо” създаването на фонда за загуби и щети в помощ на най-бедните и най-уязвимите спрямо климатичните промени държави - мярка, за която те настояваха повече от 3 десетилетия.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гложенски манастир

Единственият път до Гложенски манастир е в лошо състояние

Слушатели на Хоризонт и управата на Гложенския манастир сигнализираха за лошото състояние на единствения път до светата обител.  Какво е състоянието на участъка от село Малък извор до манастира може да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 17.05.24 в 14:21
Президентът Румен Радев е на посещение в Бургас - 17 май 2024 г.

Румен Радев: Няма основание от промени в НСО

Инциденти е имало през всички години, откакто я има службата. Не намирам основание в момента да има промени в ръководството на НСО. Нека всички компетентни органи да установят реалните причини и тогава ще говорим. Така президентът Румен Радев коментира тежкият инцидент с автомобил на службата за охрана на властта, станал снощи при Аксаково, в който..

публикувано на 17.05.24 в 14:16

Оставка на Александър Мумджиев от Инспектората на ВСС

Александър Мумджиев от Инспектората на Висшия съдебен съвет е подал до Народното събрание заявление за прекратяване на трудовото му правоотношение с Инспектората, съобщиха от Висшия съдебен съвет.  Мумджиев беше задържан във Враца заради непристойно поведение в хотел в града, а Районната прокуратурата в града образува досъдебно производство...

публикувано на 17.05.24 в 14:05
Снимката е илюстративна

Историческия трактат на Петър Богдан представят в президентството на 21 май

Историческият трактат, посветен на България - "За древността на бащината земя и за българските дела" на Петър Богдан - ще бъде представен в сградата на Президентството на 21 май, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Трудът, написан на латински език, е завършен 1667 година и е един от най-ценните български писмени паметници. Архиепископ..

публикувано на 17.05.24 в 13:57
Калин Стоянов

Вътрешният министър: 16 досъдебни производства за купуване на гласове, 46 са сигналите

16 досъдебни производства за купуване на гласове са образувани до момента, 46 е броят на сигналите за купуване на гласове и нарушаване на изборното законодателство, по които към момента МВР работи. Това съобщи при посещението си в Казанлък служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов: "Работим доста активно. Към днешна дата..

публикувано на 17.05.24 в 13:53

НСИ за първото тримесечие на 2024-та: Разходите на домакинствата за храни - почти 30%

Българинът яде все повече месо, плодове и зеленчуци, и употребява по-малко хляб, тестени изделия и олио - това сочат данните от наблюдението на Националния статистически институт за потреблението на основни храни през първото тримесечие на годината. Общият разход средно на човек от домакинството за този период е малко над 2500 лева или с близо 18% повече..

публикувано на 17.05.24 в 13:42

Гърция продава оръжия на Киев, обвиняват от опозицията

Гръцката опозиция изрази съмнение, че Атина продава оръжия на Киев без разрешение на парламента. От Министерството на отбраната отрекоха. Гръцката опозиция поиска спешно изслушване на министъра на отбраната Никос Дендиас след медийни публикации, че Гърция изнася тайно неизвестни видове оръжие за Украйна. В отговор Дендиас категорично..

публикувано на 17.05.24 в 13:38