Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Савка Атанасова: В село Изгрев новогодишната наздравица се вдига с тъмночервено вино с пелин

| Интервю
Председателят на читалище "Светлина" в село Изгрев Савка Атанасова и създадената от нея група "Веселите кулинарки".
Снимка: Радио Варна

За Нова година всеки приготвя празнична трапеза, защото около нея ще бъдат приятели, близки, роднини – тя трябва да бъде малко по-различно от тази, която има в ежедневието. Това обясни за предването „Любими празнични истории“ Савка Атанасова, която е председател на читалище "Светлина" в село Изгрев, община Суворово, както и създател, и организатор на групата "Веселите кулинарки" – 12 жени от селото на различна възраст, които заедно печелят кулинарни състезания с традиционните си гозби, питки и баници. 

 Аз съм родена и израстнала на село в едно много традиционно семейство, спазващо всички традиции и обичаи към тях и много неща съм запомнила“, каза още Атанасов, както и сподели какво ще сготви за Новогодишната софра:
„Тази година искам да направя нещо, което не съм го правила много отдавна - булгурени бучки с кълцана осмянка. Бучка в родното ми село Драгоево казват на сарма, т.е. булгурени сарми с осмянка или бекон, както му казват на места вече, и сминдух.Обикновено при сармите една от съставките е ориз, а в случая тук е булгур“.

Погачата, която ще направя за празничната ми трапеза, ще бъде със сиренце и шарена сол вътре – става много вкусно и ароматно“, каза още Савка Атанасова:
Баниците задължително точим – много рядко ползваме купени кори. Обикновено баницата, която е с късметите я правим млечна баница – с яйца, сиренце и прясно мляко“.

Председателят на групата "Веселите кулинарки" от село Изгрев разказа и че има свои трикове в кухнята – „примерно, когато приготвям едни пържоли в зелеви листа, нещо, което знам от майка ми. Тези пържолки стават и с гъби. Навремето имаше много печурки в селата, имаше животни много, и гора – ние сме в подножието на Стара планина, та гората там имаше горски гъбки. И мащерката, и тя също от гората – на село всеки си приготвя подправки и билки“.

Специфичното за Игрев е зайдерът – тъмно червено, тежко вино с много пелин, което е много ароматно и пивко“, добави Славчева за традициите за Новогодишната наздравица в селото й.

Хитринки в кухнята, както и съвети и рецепти от Савка Атанасова ще може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Кремъл: Енергийното сътрудничество между Русия и Турция продължава

Енергийното сътрудничество между Москва и Анкара продължава, газопроводите "Турски поток" и "Син поток" през Черно море към Турция са запълнени с целия си капацитет. Това увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков след срещата и изявленията на президентите на Турция и САЩ в Белия дом късно снощи, предаде Ройтерс. Реджеп Таип Ердоган и..

публикувано на 26.09.25 в 18:11
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп: Споразумението за Газа изглежда близо, заложниците могат скоро да бъдат освободени

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че постигането на споразумение за прекратяването на войната в Газа и връщането на заложниците у дома изглежда е близо. "Изглежда, че имаме споразумение за Газа. Мисля, че това е споразумение, което ще върне заложниците, ще бъде споразумение, което ще сложи край на войната", каза Тръмп пред репортери,..

публикувано на 26.09.25 в 18:08
Димитър Златанов

Волейболната легенда Димитър Златанов преди 1/2-финала: Запазете този дух и желание

Нека продължат по същия начин и да се борят точка за точка от край до край със същата концентрация и със същото желание! Това каза в предаването "РадиоТочка" волейболната легенда Димитър Златанов като пожелание на момчетата от националния отбор по волейбол за предстоящия им 1/2-финален мач на световното първенство с отбора на Чехия.   "Да..

публикувано на 26.09.25 в 17:53
Андрюс Кубилюс

Андрюс Кубилюс: Приоритет на ЕС е изграждане на интегрирана система за засичане на дронове

Страните по източната граница на Европейския съюз се съгласиха да пристъпят спешно към създаване на своеобразна "стена" срещу нахлувания на руски безпилотни апарати във въздушното им пространство. Това обяви еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс след видеоконференция с ресорните министри от 10 държави, сред които и България, предаде..

публикувано на 26.09.25 в 17:45

Херсон беше подложен на масирани удари

Град Херсон в Южна Украйна бе подложен на масирани въздушни и артилерийски удари от руските въоръжени сили тази сутрин. Руското командване обяви, че войските му са завзели село на подстъпите към северния град Суми, но битката в Донбас остава нерешена, а в самата Русия още една рафинерия пламна тази сутрин след поредната украинска атака. Поне..

публикувано на 26.09.25 в 17:38
Нетаняху пред Общото събрание на ООН

Нетаняху към "Хамас": Освободете израелските заложници, ако искате да оживеете

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че страната се стреми да си свърши работата срещу "Хамас" възможно най-бързо.  В речта си пред Общото събрание на ООН Нетаняху подчерта, че израелската армия вече е унищожила по-голяма част от "терористичната машина" на палестинската групировка. Той изтъкна стратегическите успехи на армията..

публикувано на 26.09.25 в 17:13
Снимката е илюстративна

ЕС се готви да създаде "Източен щит" за отблъскване на нарастващите заплахи от Русия

ЕС се готви да създаде "Източен щит"– мащабна отбранителна инициатива, насочена към отблъскване на нарастващите заплахи от страна на Русия. Това съобщи еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс след края на ръководената от него видеоконференция, посветена на "Стената срещу дронове" в отговор на руската заплаха. В нея участваха министрите на..

публикувано на 26.09.25 в 17:09